Posted:
Hazırlayan ve yayınlayan: Melis Önerli

Geçersiz tıklama gerçek müşteri ilgisinden kaynaklanmadığından şüphelendiğimiz AdWords reklamı tıklamalarını ve gösterimlerini belirtir.

Google olarak reklam verenlerimizin güvenliğine çok önem veririz ve geçersiz tıklamaların saptanmasını bir filtreleme sistemi ile gerçekleştirmekteyiz. Bu sistem normal müşteri davranışına uymayan tıklamaları gerçek zamanlı olarak saptar ve sizden bu tıklamalar için herhangi bir ücret almaz. Sistemimiz bu saptamayı yaparken birçok farklı sinyali göz önünde bulundurarak çalışmaktadır ve bu sayede gerçek bir kullanıcı davranışı ile gerçek olmayan tıklama davranışını rahatlıkla ayırt edebilmektedir.

Geçersiz tıklamaları görmek için, kampanya istatistiklerinizi görüntülerken Geçersiz tıklamalar ve Geçersiz tıklama oranı sütunlarını ekleyerek, reklamlarınızın aldığı geçersiz tıklamaların sayısını görebilirsiniz. Bu tıklamalar karşılığında sizden ücret alınmadığını, dolayısıyla bunların hesap istatistiklerinizi etkilemediğini unutmayın.
 1. AdWords ara yüzünde yukarıda bulunan Ana Kampanyalar sekmesini tıklayın.
 2. Daha sonra İstatistikler sekmesine gelin.
 3. Sütunlar'ı, ardından da Sütunları değiştir'i tıklayın.
 4. Performans'ı ve ardından aşağıdaki seçeneklerin yanında bulunan Ekle'yi tıklayın:
  • Geçersiz tıklamalar: Seçilen dönem boyunca filtrelenip ayrılan geçersiz tıklamaları gösterir.
  • Geçersiz tıklama oranı: Seçilen dönem boyunca filtrelenip ayrılan toplam tıklamaların yüzdesini gösterir.
 5. Kaydet'i tıklayın.
Geçersiz tıklama verileri artık tablonuzda görünecektir.

Daha detaylı bilgiye AdWords Yardım’daki makalede bulabilirsiniz.

Posted:
Hazırlayan: Jonathan Wang, Ürün Yöneticisi, Adwords Teklifleri
Yayınlayan: Efe Kandemir, Adwords Uzmanı

AdWords'te otomatik teklif, pazarlamacıların zamandan tasarruf etmesine ve performansı artırmasına yardımcı olan paha biçilmez bir araçtır. Google'ın makine öğrenimi teknolojisiyle desteklenen bu araç, teklifleri her açık artırma için geniş ölçekte optimize eder ve teklifleri kullanıcının benzersiz bağlamına uygun hale getirmenize yardımcı olmak için çok çeşitli sinyalleri hesaba katar. 2015 yılında, otomatik teklif performansına daha fazla şeffaflık getirmek üzere, Paylaşılan Kitaplık'ta bir dizi yeni raporlama özelliğini kullanıma sunduk. Şimdiyse AdWords'te en çok vakit harcadığınız bölümlere önemli teklif analizleri eklemek amacıyla üç yeni özellik geliştirdik:

 1. Teklif sorunlarını anında işaretleyen yeni uyarılar
 2. Doğrudan kampanya ve reklam grubu durumu sütunlarınızda görünen teklif stratejisi durumları
 3. Kampanya düzeyinde belirlenen standart teklif stratejileri için zengin performans raporlama

Yeni teklif uyarıları sorunları gidermenize yardımcı olur

Yeni uyarılar, sorunları mümkün olduğunca kısa sürede belirleyip çözmenize yardımcı olmak üzere artık otomatik teklif için özel olarak sunuluyor. Şimdilik dönüşüm izleme ayarlarınız "yanlış yapılandırıldığında" işaretlenecek uyarılarla başladık, önümüzdeki günlerde ek uyarı türleri de sunacağız. Örneğin dönüşümleri optimize eden Hedef EBM gibi bir teklif stratejisi kullanırken, dönüşüm izleme özelliği kapalıysa veya birincil Dönüşümler sütununuza dönüşüm işlemi eklemediyseniz "Yanlış yapılandırıldı" uyarısını görebilirsiniz.


Teklif durumları kampanya ve reklam grubu durumları ile entegre edilebilir

Gelecek haftalarda, teklif stratejisi durumlarını da ana kampanya ve reklam grubu durum sütununa ekleyeceğiz, böylece günlük iş akışlarınızda bunlar daha görünür hale gelecek. Örneğin tekliflerinizin tamamen optimize edilmesini engelleyen teklif limitleriniz varsa ana durum sütunlarınızda "Uygun (Sınırlı)" durumunu görürsünüz.

Bunlar, hem otomatik kurallar hem de kaydedilen filtreler ve raporlar bölümlerine uygulanabilen güncellenmiş durum türleri olacak:

Durum
Neler değişiyor?
Uygun
Değişiklik yok
Uygun (Bütçe sınırlı)
Geçerli "Bütçeyle sınırlı" durumunu diğer durum türleriyle daha tutarlı hale getirmek için yeniden adlandırıyoruz
Uygun (Öğreniyor)
Otomatik teklif için yeni durum türü
Uygun (Sınırlı)
Otomatik teklif için yeni durum türü
Uygun (Yanlış yapılandırıldı)
Otomatik teklif için yeni durum türü

Standart teklif stratejileri için zengin performans raporlama özelliği geliyor

Portföy teklifi stratejileri için yararlandığınız raporlama özelliklerini, artık kampanya düzeyinde belirlenen standart teklif stratejileri için de kullanabileceksiniz. Önümüzdeki birkaç hafta içinde sunulacak bu raporlara, Kampanyalar sekmesindeki "Teklif stratejisi" açılır menüsünden erişebilir, böylece teklif durumunuz ve hedeflerinizdeki değişikliklerin zamanla performansı nasıl etkilediğini izleyebilirsiniz.

Yardım Merkezi'ni ziyaret edin ve otomatik teklif hakkında daha fazla bilgi edinmek için en iyi uygulamalar bölümümüze göz atın. Açık artırma anında teklif verme teknolojisinin, dönüşüme dayalı teklif stratejilerinde nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi için bu tam kapsamlı kılavuzu okuyun.


Posted:
Hazırlayan: Wilfred Yeung, Kıdemli Ürün Yöneticisi, Adwords Teklif Verme
Hazırlayan: Tal Akabas, Ürün Yöneticisi, Adwords Dönüşümleri
Yayınlayan: Efe Kandemir, Adwords Uzmanı

Tüketiciler mobil cihazlara öncelik veriyor olsa da, gün boyunca bilmek istiyorum, yapmak istiyorum, satın almak istiyorum ve gitmek istiyorum anlarında ihtiyaç duydukları cihazlar arasında sorunsuzca geçiş yapıyor. Aslında, İnternet kullanıcılarının %61'i ve İnternet'teki Y kuşağının %80'inden fazlası bir cihazda başladığı alışverişe başka bir cihazda devam ediyor veya alışverişi başka bir cihazda tamamlıyor[1]. Pazarlamacıların bir cihaz veya tarayıcıda reklam tıklamasıyla başlayıp başka bir cihazda dönüşümle sonuçlanan, birden çok cihazda gerçekleşen tüketici yolculuklarını tamamen ölçmelerine yardımcı olmak için üç yıl önce cihazlar arası dönüşümleri kullanıma sunduk. Geçen yıl, Dönüşümler sütununa eklenmesine, otomatik tekliflerinize ve ilişkilendirme modellerinize entegre edilmesine olanak tanıyarak cihazlar arası dönüşümleri daha işlem yapılabilir hale getirdik.

Size mümkün olan en eksiksiz performans görünümünü sunmak ve mobil reklamcılığın tam değerini ölçmenize yardımcı olmak için cihazlar arası dönüşümleriniz çok yakında otomatik olarak Dönüşümler sütununa eklenecek. Bu özellik 6 Eylül 2016'dan itibaren reklamverenlerin kullanımına sunulmaya başlanacak. Cihazlar arası dönüşümlerin manuel olarak Dönüşümler sütununa eklenmesini sağlayan ayar kullanımdan kaldırılacak. 16 Ağustos 2016'dan sonra, cihazlar arası dönüşümler, yeni AdWords hesaplarının Dönüşümler sütununa varsayılan olarak eklenecek.

Dünyanın dört bir yanındaki reklamverenler, daha doğru ve kapsamlı bir performans görünümü elde etmek için cihazlar arası bilgileri kullanarak dönüşümlerinde %16'ya kadar artış kaydetti. Cihazlar arası dönüşümler sayesinde performansını artıran reklamverenlerin hikayelerini aşağıda bulabilirsiniz:

Evlere ve işletmelere aydınlatma çözümleri sunan Lighting New York, kampanyaları ve otomatik teklifleri için cihazlar arası dönüşümleri kritik bir metrik olarak ekledi. Arama Motoru Pazarlamacılığı Direktörü Aaron Covaleski şöyle diyor: "Cihazlar arası dönüşümler, mobil trafiğin tamamını değerlendirmemize ve daha agresif bir pazarlama stratejisi uygulamamıza olanak tanıyor. Bu veriler sayesinde geçtiğimiz yıl, en yoğun olduğumuz Black Friday (Kara Cuma) ve Cyber Monday (Siber Pazartesi) dönemlerinde önceki yıla göre %50 büyüme kaydettik. Ayrıca, markamızın bilinirliğini artırarak mobil ve masaüstü cihazlarda markalı aramaların iki katına çıkmasını sağladık."

İnternet üzerinden ev dekorasyon ürünleri satan HomeClick, cihazlar arası verileri dahil edince dönüşümlerde %7 artış elde etti. Bunun sonucunda, mobil ortamdaki görünürlüklerini artırdılar ve tüketici deneyimine ilişkin daha bütünsel bir görünüm elde etmek amacıyla optimize etmek üzere mobil tıklamaları ilişkilendirme modellemeye dahil ettiler. Ayrıca, cihazlar arası dönüşümleri otomatik tekliflerine entegre ettiler. Bu değişikliklerin hepsi, gelirlerini %60-70 oranında artırmalarına yardımcı oldu. Pazarlama Direktörü Matthew Hardgrove'a göre, "Cihazlar arası dönüşümler, mobil reklamcılığın web sitemizin performansı üzerindeki büyük etkisini anlamamıza yardımcı oluyor. Yeni fırsatlara ulaşmamıza ve daha önce hak ettiği değeri vermediğimiz bir trafik segmentinde rakiplerimizden pazar payı elde etmemize olanak tanıyan bilgiler sağlıyor."

Ringling Bros. ve Barnum & Bailey Circus'un hedef kitlesi genellikle masaüstünde dönüşüm sağlıyor ancak bu kitle, masaüstünden önce reklam panoları, radyo, TV ve en önemlisi mobil cihazlar üzerinden firmayla etkileşime giriyor. Ringling Bros.'un bağlı olduğu Feld Entertainment'ın dijital pazarlama başkan yardımcısı olan Sam Gomez bu konuda şunları söylüyor: "Cihazlar arası ölçüm olmasaydı, müşteri deneyiminin tamamını gerçekten anlamakta zorlanırdık." AdWords'de cihazlar arası izlemeyi kullanarak, mobil reklamcılığın dönüşümleri artırmaya önemli oranda katkıda bulunduğunu kanıtladılar ve mobil stratejilerine daha fazla önem vermekte haklı olduklarını gösterdiler. Bu artan yatırım, cihazlar arasında dönüşümlerde %262 ve bilet satışlarında %30 artış elde edilmesini, reklam harcamalarından %1.132 oranında gelir elde edilmesini sağladı.

Kıyafet ve aksesuar satışı yapan U.S. Polo Assn., mobil reklamcılıktan tam olarak faydalanabilmek için cihazlar arası ölçümü kullanıyor. Ajans iş ortağı Elite SEM ile birlikte çalışan U.S. Polo Assn., mobil trafikte %128 artış elde etti. Mobil dönüşümlerde ise geçen yıla kıyasla 2 katından fazla artış gözlemlendi. Firmanın E-ticaret Başkan Yardımcısı Matt Debnar, "Cihazlar arası dönüşümleri analiz etmek, mobil reklamcılıkta önemli bir dönüm noktasıydı. Mobil reklamcılığın başlangıçta düşündüğümüze kıyasla %9 daha fazla dönüşüm sağladığını ve ROAS değerini %12 artırdığını keşfettik." U.S. Polo Assn. şimdi mobil reklamcılığa ek bütçe ayırmak için genel pazarlama stratejisini güncelliyor. "Müşterilerimizin mobil cihazlarından daha rahat alışveriş yaptığını ve dolayısıyla, bu sayıların artmaya devam edeceğini biliyoruz. Cihazlar arası dönüşümler, arama performansına ilişkin daha eksiksiz bir resim sağlıyor ve mobil yatırımımızın değerini kanıtlamamıza yardımcı oluyor."

Cihazlar arası dönüşümler için optimizasyon hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz Yardım Merkezi'ni ziyaret edebilir ve En İyi Uygulamalar'ı okuyabilirsiniz.[1] Google/Ipsos Connect, Mart 2016, GPS Omnibus, ABD'de İnternet üzerinden yanıtlayan 18 yaş üstü kullanıcı sayısı n=2.013

Posted:
Hazırlayan: Amit Agarwal, Kıdemli Ürün Yöneticisi, Mobil Arama Ağı Reklamları
Yayınlayan: Efe Kandemir, Adwords Uzmanı

Mobil tıkla ve ara özelliği, tüketicilerin telefon üzerinden işletmelerle bağlantıya geçmesini her zamankinden daha kolay hale getirdi. Arama hacmindeki büyümenin yavaşlayacağına dair herhangi bir belirti de yok. Aslında, akıllı telefonlardan ABD işletmelerine yapılan telefon araması sayısının 2019'da, 2015 ile kıyaslandığında %75 oranında artış göstererek 162 milyara ulaşması bekleniyor[1].

Birçok işletme için telefon aramaları dönüşümlerin ana kaynaklarından biri olsa da, İnternet'te Arama Ağı reklamıyla başlayıp İnternet dışında görüşmeyle sonuçlanan bir tüketici deneyimini ölçmek zor olabilir. Bugün, reklamverenlerin telefon aramalarından elde edilen geliri AdWords kampanyalarıyla daha doğru bir şekilde ilişkilendirmelerine yardımcı olmak için içe aktarılan arama dönüşümlerini kullanıma sunuyoruz.

Kampanyalarınızın hangi bölümlerinin en değerli telefon aramalarını sağladığını öğrenin

Bundan önce reklamverenler, telefon araması dönüşümlerini telefon araması uzunluğunu ölçerek kullanabiliyordu. Örneğin, yeni rezervasyonla sonuçlanan aramaların genellikle en az bir dakika sürdüğünü belirleyen turizm sektöründe çalışan bir reklamveren, bu süreyi bir aramayı dönüşüm olarak saymak için gerekli minimum süre olarak ayarlayabilir.

İçe aktarılan telefon araması dönüşümleri, arama uzunluğunun ötesine geçerek mobil tıkla ve ara reklamlarından veya web sitenizden elde edilen ücretli aramaların gerçek dönüşüm değerini ölçmenizi sağlıyor. Bunun yanında farklı şekilde değer atayabileceğiniz çeşitli müşteri işlemi türlerini de birbirinden ayırt edebilirsiniz. Örneğin, turizm sektöründe faaliyet yürüten bir reklamveren, yeni rezervasyonlar, fiyat teklifi istekleri, müşteri hizmetlerinin aranması ve müşterilere daha büyük seyahat paketi satılması gibi farklı arama türlerine gelir tutarları atayabilir. Ardından, içe aktarılan telefon araması dönüşümlerinden elde edilen bilgiler sayesinde, Hedef ROAS otomatik tekliflerini kullanarak daha değerli aramalar almak için anahtar kelime tekliflerini otomatik olarak optimize edebilir.

Nationwide ve ShoppersChoice.com gibi şirketler, değerli aramaları ölçmek ve optimize etmek için içe aktarılan telefon araması dönüşümlerini kullanmaya başladı bile:

"Nationwide'ın ajans iş ortağı olarak,yeni müşterileri etkili bir şekilde dönüştürmek için potansiyel sigorta müşterilerini çağrı merkezine yönlendirmemiz gerekiyor.Arama gelirini ayrı ayrı tıklamalarla ilişkilendiremediğimiz için Nationwide'ın Arama Ağı'ndaki varlığını şimdiye kadar en üst düzeye çıkaramadık. İçe aktarılan telefon araması dönüşümleri, AdWords ölçümünü bir üst düzeye taşıyor. Artık aramaların sağladığı gerçek poliçe satışlarını doğrudan AdWords'e aktarabiliyoruz. Bu veriler sayesinde, pazarlama bütçesinin nereye harcanması gerektiği, anahtar kelime teklifleri ve konumlandırma, kampanya optimizasyonu gibi konularda daha iyi kararlar verebiliyoruz. Henüz erken olsa da, içe aktarılan arama dönüşümlerini kampanya optimizasyonuna dahil ettiğimizden bu yana en iyi performansı gösteren ve arama sağlayan terimler için yaptığımız harcamayı yaklaşık 3 kat artırabildik. Bu sayede içe aktarılan arama verilerini kullanarak yatırımımızı artırmamış olsaydık bulamayacağımız arama sorgularına dayanarak yeni anahtar kelime genişletme fırsatları da belirleyebildik. ” -- Jordan Jones, Performance Digital, UM

"Birçok müşteri ürün seçimimiz hakkında sorular soruyor ve doğrudan satış temsilcisi aracılığıyla sipariş vermek istiyor. Bu nedenle, müşterilerin bizi reklamlarımızdan ve web sitemizden aramasını kolaylaştırıyoruz. İçe aktarılan telefon araması dönüşümleri, AdWords arama ölçümünü, İnternet dışındaki çağrı merkezi verilerimizle İnternet üzerindeki metriklerimiz arasındaki boşluğu tamamen kapatmaya bir adım daha yaklaştırıyor. AdWords reklamlarından gelen aramaların nasıl gelir sağladığını daha iyi anlıyoruz ve bütçe dağıtımı ile kampanya optimizasyonu konularında daha bilinçli kararlar vermek için bu bilgileri kullanabileceğiz." -- Jeff Loquist, Arama Motoru Pazarlamacılığı Müdürü, ShoppersChoice.com

Telefon araması dönüşümlerini başarıyla içe aktarmak için gerekenler

Telefon araması dönüşümü verilerini AdWords'e aktarmak için yalnızca aşağıdaki üç bilgiyi toplamanız gerekir:

 1. Arayanın telefon numarası (Arayan kimliği)
 2. Arama başlangıç zamanı
 3. Arama süresi

Müşterilerinize ait bu verilerin güvenliği ve gizliği korunacaktır. Bu veriler, dönüşümler ile bu dönüşümlere yol açan AdWords aramalarının eşleştirilebilmesinde önemli bir rol oynar. Kampanyalarınızın hangi bölümlerinin en değerli telefon araması dönüşümlerini sağladığını ve reklam harcamalarınızda nereye yatırım yapmanız gerektiğini belirlemenize yardımcı olmak için dönüşümler anahtar kelime düzeyinde ilişkilendirilecektir.

İçe aktarılan arama dönüşümleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için Yardım Merkezi'ni ziyaret edin. En iyi uygulamalarımızı okuyarak işletmenizin telefonla aranmasını sağlayın ve arayan deneyimini optimize edin.
[1] BIA/Kelsey, 2015