Posted:
iPhone veya Android telefonlar gibi ileri teknoloji mobil cihazları kullananlar, standart AdWords reklamlarını ve standart web sitelerini görebilir. Potansiyel müşterilerin masaüstü web sitenizi cep telefonunda görüntüleyebilmesi, sitenizin mobil cihazlara uygun olduğu anlamına gelmez.
Küçük ekrana uygun hale getirilmiş ve kullanıcıların sitenizde alışveriş yapmasını veya başka bir işlemi gerçekleştirmesini kolaylaştıran bir mobil web sitesi oluşturmak, ulaştığınız mobil müşterilerin sayısını en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olabilir.

Sitenizi tasarlarken, gezinme kolaylığına ve işletmenizin sunduğu yerel seçenekleri ön plana çıkarmaya odaklanın. AdWords, müşteriler açısından sitenizin kullanışlılığını değerlendirmek için sayfanızın yüklenme hızından da yararlanır.

Mobil web sitesi oluştururken, mobil cihaz ekranlarının boyutlarından ve kullanıcıların telefonlarını kullanma biçiminden en iyi şekilde yararlanma stratejilerinden faydalanın. Bu stratejiler, mobil sitenizin müşterilerinize mükemmel bir deneyim sunmasını ve müşterilerin sitenizdeki amaçlarına ulaşmasına yardımcı olmasını sağlayabilir. Bu da daha iyi ticari sonuçlar elde edeceğiniz anlamına gelir.

Çevrimiçi Satışlar
 • Sitede gezinmeyi kolaylaştırın. Site menünüzü basitleştirin ve okumak için yakınlaştırma yapılmasına gerek kalmadan her şeyi görünür kılmaya çalışın.
 • Bilgileri erişilebilir kılın. Genişletilebilir ürün resimlerinden yararlanarak kullanıcıların alışverişe başlamadan önce keşifte bulunmalarına yardımcı olun.
 • Kullanıcıların alışveriş yapmalarına yardımcı olun. Yön veya "hemen satın al" düğmelerini ön planda ve merkezi bir konumda tutun ve mümkünse müşterilerinizin veri girmesini sınırlandırmak için mevcut hesap bilgilerini kullanın.
 • Kullanıcıların masaüstü bilgisayarda alışverişlerine devam etmesini mümkün kılın. Kullanıcıların alışverişlerini tamamlayabilmeleri için bir masaüstü bilgisayardan alışveriş sepetine geri dönmelerini kolaylaştırın.
Telefon Aramaları
 • Tıkla ve ara düğmelerini veya bağlantılarını kullanın. Kullanıcıları numaranızı ezberlemeye ya da görmek için yakınlaştırmaya zorlamaktan kaçının.
 • Menü seçeneklerinizi daraltın. İşletmenizle iletişime geçmek için en iyi yolun telefon aramaları olduğunun açıkça anlaşıldığından emin olun. Sitenizin her sayfasında tıklanabilir bir telefon numarası veya düğmesini gösterin.
 • Dikkat dağıtıcı öğeler kullanmayın. Kullanıcıların size telefon etmeye odaklanabilmesi için tanıtımları ve diğer yönlendirmeleri yan kısımlarda tutun.
Formlar veya Müşteriler
 • Formlarınızı basitleştirin. Kullanıcıların formlarınıza kolayca ulaşabilmelerini, veri girişinin sınırlı olmasını ve başparmaklarla kolayca işlem yapılabilmesini sağlayın.
 • Kaydırmayı ve yakınlaştırmayı sınırlandırın. Formunuz yalnızca bir mobil cihaz ekranına sığabilecek kadar yer kaplamalıdır. Bilgi girişi yaparken kaydırma ve yakınlaştırma yapmak zorunda kalmak kullanıcıların hatalardan kaçınmasını zorlaştırır.
 • Veri alanlarını seçerken akılcı davranın. Formunuzda istediğiniz bilginin basit ve doğrulanması kolay bilgi olduğundan emin olun. Eksik alanlara ilişkin hataları göstermesi için doğrulama kullanın.
Mağaza Ziyaretleri
 • Kullanıcıları fiziksel mağazayı ziyarete teşvik edin. Kullanıcılar için en iyi seçeneğin fiziksel mağazanıza gelmeleri olduğunun net şekilde anlaşılmasını sağlayın. Sitenizin her sayfasında doğrudan fiziksel adresinize yönlendirilen bir harita, konum düğmesi veya simge ve çalışma saatlerini gösterin.
 • İçeriği sınırlı tutun. Kullanıcıları mağazanızı ziyaret etmeye ikna etmek için yeterli bilgi sağlamak amacıyla sitenizdeki bilgiler arasında gezinmeyi kolaylaştırın.
 • Dikkat dağıtıcı öğeler kullanmayın. Tanıtımlar, kullanıcıları mağazanızı ziyaret etmeye ikna edebilir. Ancak bu öğeler sitede gezinmeyi zorlaştırmamalıdır.
Bilgi ve Farkındalık
 • Gezinmeyi Kolaylaştırın. Basit bir menü ve daha büyük metinler vasıtasıyla kullanıcıların alışverişe başlamadan önce araştırma yapmasına yardımcı olun. Mobil cihazların ekranı daha küçük olduğundan kullanıcıların odaklanabilmesi için menü seçeneklerinizi daraltın.
 • Cihazlar arasında tutarlılık olmasını sağlayın. Müşterinin alışverişe başlama süresi uzadıkça, satın alma işlemini tamamlamadan önce birden fazla cihazda araştırma yapması ihtimali artar. Seçimlerini kaydederek alışverişe kaldıkları yerden devam etmelerine yardımcı olun.
 • Ana sayfaya bağlantı verin. Yaptığı araştırmada çıkmaza girdiği takdirde kullanıcının işlemlere en baştan başlayabilmesi için ana sayfaya geri dönmeyi kolaylaştırın.


Kaynak: Google Adwords Yardım Merkezi, Google Adwords Türkiye Youtube kanalı

Posted:

31 Ocak 2017’den itibaren metin reklamları oluşturmak ve düzenlemek için yalnızca genişletilmiş metin reklamlar formatını kullanabileceğinizi hatırlatmak istiyoruz. Artık standart metin reklamları oluşturamayacaksınız. Belirtilen tarihten sonra standart metin reklamları oluşturamayacak olsanız da mevcut standart metin reklamları yayınlanmaya devam edecektir.

Genişletilmiş metin reklamları, özellikle yeni reklam öğelerini test etmeniz durumunda mükemmel sonuçlar verebiliyor.

Reklamlarınızda iyileştirmeler yaparken şu noktaları göz önünde bulundurun:
 • Reklamlarınızın birden fazla versiyonunu uygulayın. Reklam grubu başına en az farklı 3-5 versiyon oluşturun.
 • Standart metin reklamlarını yayında bırakın. Yeni standart metin reklamları oluşturamazsınız; ancak eskiler yayında kalabilir. Standart metin reklamlarınızı, gösterim almaya devam ettikleri veya mesaj geçerliliğini koruduğu sürece silmeyin.
 • Reklam rotasyonunuzu tıklamalar veya dönüşümler için optimize etmek üzere ayarlayın. Bu seçenekler, muhtemelen daha iyi performans gösterecek reklamlara öncelik verir.
 • Testlerinizde başlıklara odaklanın. Başlıklar reklamlarınızın en önemli bölümüdür.
 • Kullanıcının fazladan bilgiye ihtiyaç duyabileceği marka terimleri gibi şeylerle ilgili olarak daha kısa başlıkları tercih edin.
 • Yeni reklamlar oluştururken önceden başarılı olan reklam öğelerini temel alın. İşe yarayan uygulamalardan ders çıkarın.
 • Kullanıcı sorgularında geçen terimleri ve anahtar kelimelerinizi uygun olduğunda reklam başlıklarınıza dahil edin.

Bu uygulamalarla birlikte 31 Ocak’tan itibaren standart metin reklamlarınızın yayınını duraklatabileceğinizi veya devam ettirebileceğinizi, ancak en iyisinin yeni genişletilmiş metin reklamları oluşturmak olduğunu unutmayın.

Genişletilmiş metin reklamları hakkında daha detaylı bilgi edinmek ve başarılı reklamlar oluşturmakla ilgili kılavuzumuza ulaşmak için aşağıdaki kaynaklardan faydalanabilirsiniz:


Gönderen: Senthil Hariramasamy, Kıdemli Ürün Yöneticisi, AdWords