Posted:
YouTube'da ve video iş ortağı sitelerinde müşterilerle farklı şekillerde etkileşime geçmek için AdWords'de bir dizi video reklam biçimi ile etkileyici reklam kampanyaları oluşturabilirsiniz. Kullanılabilir video reklam biçimleri şunları içerir: Yayın içi TrueView reklamlar, TrueView video discovery reklamları ve tampon reklamlar.
Video reklam içeriğinin YouTube'da barındırılması gerekse de, video reklamlar YouTube'da ve tabletler ile mobil cihazlar dahil olmak üzere (reklam biçiminize ve ayarlarınıza bağlı olarak) Görüntülü Reklam Ağı'ndaki video iş ortağı site ve uygulamalarda gösterilebilir.

TrueView video reklamlar hakkında

TrueView reklamlarını kullandığınızda, rastgele gösterimler veya "belki de görmüşlerdir" durumları için ödeme yapmazsınız. Sadece izleyiciler videonuzu izlediğinde veya videonun öğeleriyle etkileşime girdiğinde ücret ödersiniz. İki tür TrueView video reklam bulunur: yayın içi ve video discovery.

Avantajlar

 • Kazan kazan durumu: İzleyiciler merak ettikleri videoları seyreder, siz de ilgilendiğini bildiğiniz bir kitleden daha fazla görüntüleme alırsınız. Bir görüntüleme için ne kadar ödeme yapmak istediğinizi siz seçtiğinizden, doğru fiyata doğru kitleye ulaşırsınız. Gösterim başına maliyet (BGBM) fiyatlandırmasından farklı olarak, reklamınız her gösterildiğinde ödeme yapmanız gerekmez.
 • Özelleştirme özgürlüğü: Ayrıca 30 saniyeden uzun videolar yayınlayabilir ve böylece farklı biçimlerle deneme yapabilirsiniz. Daha uzun ürün demoları, müşteri görüşleri veya ürününüzün nasıl kullanıldığını gösteren videolar deneyebilirsiniz.
 • Geniş erişim: TrueView reklamları, masaüstü bilgisayarlar ve ileri teknoloji mobil cihazlar için, hem YouTube'da hem de Görüntülü Reklam Ağı'ndaki diğer yayıncı sitelerinde gösterilebilir. TrueView reklamlarına ait video içeriğinin YouTube'da barındırılması gerektiğini unutmayın.


Kaynak: Google AdWords Yardım Merkezi

Posted:
Müşterileriniz her gün işletmeniz ile internet aramaları, izledikleri videolar, değişik site ve mobil uygulamalarla etkileşimleri bazında ilgilenebiliyorlar. Google AdWords’de iyi ayarlamalar ve doğru hedeflemelerin sonucu olarak bu karmaşık müşteri etkileşimi üzerine uzman olabilirsiniz. Böylece, tüketicilerinize internet aramalarından kasıt ve kapsamlarına yönelik en doğru reklamları gösterebilirsiniz. 

Kullanıcılar bildiğiniz üzere birçok farklı cihazlardan internete girip arama yapabiliyorlar ama mobil cihazlarda reklam alanı daha kısıtlı, dolayısı ile rekabet ve buradan arama yapan kullanıcıların potansiyeli ise daha yüksektir. Mobil cihazlardan yapılan aramaların tüketicinin gerçek gereksinimi yansıtma potansiyeli bilgisayarlara göre daha yüksek oluyor. 

Bir bilgisayar ve mobil arama arasındaki ana farklardan biri bireyin arama niyetidir. Bilgisayar aramalarının ani bir ihtiyaç hakkında olma olasılığı daha düşüktür ve bu aramalar daha çok acil olmayan satın alma kararları ile sonuçlanır. Bu gibi birçok nedenden dolayı Google AdWords’teki Cihaz Teklif Ayarlaması seçeneğinden faydalanmanızı özellikle öneririz. Cihaz Teklif Ayarlamaları ile ilgili daha detaylı teknik bilgi ve uygulama adımlarına Google AdWords Yardım sayfamızdan erişebilirsiniz ya da aşağıdaki videomuzu izleyebilirsiniz.Kaynak: AdWords Hesap Stratejisti, AdWords Ürün Forumu

Posted:
Evrensel uygulama kampanyaları, uygulamanızın Google Arama, Google Play, YouTube ve Görüntülü Reklam Ağı'ndaki diğer uygulamalarda ve mobil web sitelerinde tanıtımını yapmanıza olanak tanır. Bu makalede, AdWords hesabınızda böyle bir kampanyayı nasıl oluşturacağınız açıklanmıştır. 

Başlamadan önce

Bu kampanyaların işleyiş şeklini öğrenmek için Evrensel uygulama kampanyaları hakkında başlıklı makaleyi okuyun ve uygulamaları Google'da tanıtmanın en iyi örneklerini inceleyin.

Evrensel uygulama kampanyası nasıl oluşturulur?

 1. AdWords'de oturum açın.
 2. "Kampanyalar" sekmesinde, +Kampanya açılır menüsünü tıklayın ve Evrensel uygulama kampanyası'nı seçin.
 3. Kampanyanıza bir ad verin. Kampanyayı daha sonra bulmanıza yardımcı olması için, bir evrensel uygulama kampanyası olduğunu adında belirtebilirsiniz.
 4. Açılır menüden tanıtmak istediğiniz uygulamayı seçin veya yeni bir uygulama girmek için Yeni uygulama ekle... seçeneğini tıklayın.
 5. "Reklamlar" bölümünde, reklamlarınızda herhangi bir sırayla dönüşümlü olarak gösterilebilecek en fazla 4 farklı metin satırı girin. Reklam biçimine bağlı olarak, girdiğiniz metin kullanılamayabilir. Bu reklamların işleyiş şekli hakkında daha fazla bilgi
 6. Reklamınız için resim öğelerini yükleyin. 
  • .jpg, .gif veya .png biçiminde, maksimum 150 KB boyutunda 10 resim dosyası yükleyebilirsiniz.
  • Geçiş içeriği için dikey resimler en iyi performans gösteren biçimken, yerel reklamlar için en iyi performansı yatay resimler gösterebilir.
  • Diğer yüksek performanslı biçimler şunlardır: 320x50 piksel, 320x480 piksel ve 300x250 piksel.
 7. Ayrıca, video reklamlar için kullanılmak üzere en fazla 5 YouTube videosu (dikey videolar dahil) da ekleyebilirsiniz. 
  • Bunlara ek olarak AdWords, uygulamanızın mağaza girişindeki öğeleri kullanarak bir video reklam oluşturabilir.
 8. Gerekirse, konum veya dil ayarlarını güncelleyin. AdWords reklamlarınızın çevirisini yapmaz. Bu nedenle, yalnızca reklamlarınızla eşleşen dilleri hedeflemelisiniz.
 9. “Kampanya Optimizasyonu”nun altında kampanyanızı aşağıdakilerden hangisi için optimize edeceğinizi seçin: 
  • Yüklemeler. Uygulamanız için yeni kullanıcılara ulaşın.
  • Uygulama içi işlemler. Seçtiğiniz uygulama içi işlemleri tamamlama olasılığı yüksek olan yeni kullanıcılara ulaşın. 
 10. Hedef yükleme başına maliyet tekliflerinizi belirleyin. Android'de uygulama yüklemeleri için, Play ve AdWords hesaplarınızı bağladıysanız bir dizi teklif değeri için yükleme hacmi tahmini görebilirsiniz. Evrensel uygulama kampanyaları hakkında'da bu teklif stratejileri ile ilgili daha fazla bilgi edinin. 
 11. Bütçenizi girin.
 12. Kaydet ve devam et'i tıklayın.
 13. Dönüşüm izlemeyi kurduysanız, AdWords, Google Play mağazasındaki Android uygulamaları için yüklemeleri otomatik bir şekilde dönüşüm olarak sayabilir.

Kaynak: AdWords Yardım Merkezi

Posted:

Akıllı telefonlar, İnternet'te arama yapmanın ve gezinmenin önemli bir parçasıdır. İşte işletmenizi büyütmenize yardımcı olacak mobil reklamlara yönelik 14 ipucu.

1.  Aşağıdaki önemli mobil uyumlu uzantıları ve reklam biçimlerini kullanın:
Neden: Uzantılar aracılığıyla bu bilgilerin sağlanması, tıklama oranını artırabilir ve tüketicilerin sizi telefonla aramasını, aradıkları konumu, ürünleri ve ayrıntıları bulmasını kolaylaştırabilir.
2.  Mobil cihazlar için tercih edilen site bağlantılarını mobil yararlılığı göz önünde tutarak etkinleştirin. Kendinizi en iyi şekilde gösterebilmek için en az altı tane site bağlantısı kullanmaya çalışın.
Neden: Mobil cihaz ekranlarında alan kısıtlı olduğu için mobil site bağlantıları kısa ve öz olmalıdır. Ayrıca, mobil kullanıcılar sitenizdeki farklı sayfaları daha yararlı bulabilir.
3.  Mobil cihazlar için tercih edilen reklamlarınızda tüm önemli bilgilerinizi ve mobil cihazlara özel harekete geçirici mesajlarınızı başlığa ve birinci açıklama satırına yerleştirin.
Neden: Bazı durumlarda (örneğin, mobil cihazla alakalı uzantılarınızdan daha iyi bir performans göstermesi beklenmediğinde) ikinci açıklama satırı mobil cihazlarda gösterilmeyebilir.
4.  Mobil cihazlar için tercih edilen reklamlarınızda birinci ve ikinci açıklama satırlarını tam ve ayrı iki cümleden oluşturun.
Neden: Bazı durumlarda birinci açıklama satırı başlığa eklenerek daha uzun bir başlık oluşturulabilir. Bu durumda ikinci açıklama satırı gösterilmeye devam eder.
5.  Varsa mobil uyumlu bir açılış sayfanızın olduğunu belirtmek için görünen URL'nizi kullanın (ör. example.com/mobil; görünen URL'ler özelleştirilebilir olduğundan bu URL'yi duyarlı tasarıma sahip sitelere yönlendiren, mobil cihazlar için tercih edilen reklamlarda bile kullanabilirsiniz).
Neden: Mobil cihazlar için optimize edilmiş siteler mobil kullanıcıların hayatını kolaylaştırır. Mobil uyumlu bir görünen URL, kullanıcıya keyifli bir mobil deneyim yaşayacağı sinyalini verir.
Sitenizin Mobil Uyumluluk ve hız bakımından nasıl bir puan aldığına bakın ve bunu nasıl iyileştirebileceğinizi öğrenin. Sitenizi test edin.
6.  Google Görüntülü Reklam Ağı için mobil cihazlara özel reklam boyutlarını kullanın.
Neden: Mobil sitelerin masaüstünden farklı envanteri olduğundan, bunları hedeflemek için doğru reklam boyutlarına ihtiyacınız vardır.
AdWords'le mobil kullanıcılara ulaşma
7.  Masaüstünde Alışveriş kampanyaları, Google Görüntülü Reklam Ağı veya video reklamlarla başarıyı yakaladıysanız hedeflemenizi bu alanlarda mobili de içerecek şekilde genişletin.
Neden: Kullanıcılar alışveriş yapar, sitenizi ziyaret eder ve mobil cihazlarında başka içerikler tüketir. Reklamlarınız kullanıcılar nerede olurlarsa olsun onları karşılamaya hazır olmalıdır.
8.  Anlamlı olan tüm kampanyalarda mobil kullanıcılara reklam yayınlayın.
Neden: Mobil cihazlardan gelen trafik artmaya devam edecek. Dolayısıyla hemen bu trafiği hedeflemeye başlayın.

Mobil reklamların değerini ölçme

9.  Mobil dönüşüm izlemenin uygulandığından ve aktif bir şekilde çalıştığından emin olun.
Neden: Ayrı bir mobil siteniz varsa, masaüstünde yaptığınız gibi dönüşüm izleme özelliğini yüklemeniz gerekir.
10.  Mobil kullanıcıların işletmeniz için sağlayacağı farklı dönüşümleri (ör. sitenizdeki dönüşümle sonuçlanan tıklamalar, cihazlar arası dönüşümler, dönüşüm olarak sayılan telefon aramaları, web sitesi telefon araması dönüşümleri, uygulama indirme işlemleri ve uygulama içi dönüşümler) dikkate alarak Mobil Ortamın Tam Değerini ölçün.
Neden: Yerinde dönüşümler mobil kullanıcının markanızla olan potansiyel deneyiminin yalnızca bir parçasıdır.
11.  Telefon aramalarınızın performansını telefon araması ayrıntılarıyla izleyin ve telefon araması dönüşümlerini ayarlayıp optimize edin. Değerli telefon aramaları için süre eşiğini belirleyin ve başarılı aramaları tespit etmek için bunu kullanın.
Neden: Birçok reklamveren için telefon aramaları, yerinde dönüşümlerden daha değerlidir. Telefon aramasının süresi gibi ayrıntılar AdWords kaynaklı telefon aramalarının değeriyle ilgili daha ayrıntılı analizler sunabilir.

Mobil reklamlarda teklifleri ayarlama

12.  Reklamlarınız için mobil cihazlarda arama sonuçlarının yukarısına yönelik teklif verin, çünkü burası tıklamaların büyük çoğunluğunun gerçekleştiği yerdir.
Neden: Sonuçların yukarısındaki reklamlar nispeten küçük mobil cihaz ekranlarında daha kolay görülür. Ayrıca, mobil cihazlarda sonuçların sağ tarafında reklam bulunmaz.
13.  Mobil teklif ayarlamalarınızı mobil ortamın tam değerini göz önünde bulundurarak yapın. Bunu en iyi, Tahmini Toplam Dönüşüm Sayısı sütununda görebilirsiniz.
Neden: Tahmini Toplam Dönüşümlerde, cihazlar arası dönüşümler, uygulama indirme işlemleri ve Google çağrı yönlendirme numaraları tarafından izlenen mobil tıkla ve ara reklamlarından gelen bazı telefon aramaları sayılır.

Mobil cihazlar için optimize edilmiş siteler olmadan mobil reklamcılık

14.  Telefon aramalarını kabul ediyor ve mobil kullanıcıların sitenize gitmek yerine sizi aramasını tercih ediyorsanız yalnızca telefon araması üreten reklamları kullanın.
Neden: Bu yolla mobil kullanıcılar kolay ve hızlı bir şekilde doğrudan size ulaşabilir. Bu ayrıca en iyi kanalınızla atak yapmanın da bir yoludur.

Kaynak: Google AdWords Yardım Merkezi

Posted:
2016'da yeni bir AdWords deneyimini kullanıma sunduk, üstelik nasıl işlediğini görmeniz için bilgilendirici bir video da paylaştık. En baştan beri kendimize, "AdWords'ün önümüzdeki 15 yılda da ilk 15 yıldaki kadar yararlı olmasını nasıl sağlarız?" diye sorduk. Ve yıllar süren bu yolculuk boyunca, nelerin iyi işleyip nelerin iyileştirebileceğini öğrenmek amacıyla, dünyanın farklı yerlerindeki çeşitli sektörleri temsil eden, yeni başlayanlardan profesyonellere kadar birçok kullanıcıyla görüştük.

Bu süreçte çok şey öğrendik ve oluşturduğumuz şeye bu sayede şekil verdik. İlk olarak, AdWords'ün özelliklere değil, işletmenize odaklanması gerekiyordu. Sizin için önemli olan veriler, parmaklarınızın ucunda olmalıydı. Ve son olarak da işlerinizi hallederken kullandığınız araçların basit ve etkili olması gerekiyordu.

Bunların bir araya gelmesi, yeni deneyime birçok yönden katkıda bulundu. Örneğin yeni Genel Bakış sayfasında hesabınıza ilişkin analizler öne çıktığından, bunları görselleştirebiliyor ve böylece işlem yapabiliyorsunuz. Daha kısa sürede daha çok şey yapabilmeniz için karmaşayı ortadan kaldırıp kolay gezinme imkânı sunduk. Ayrıca gelecek aylarda, müşterilerinize yeni yollardan ulaşmanızı sağlayacak, bu deneyime özgü yeni araçlar sunacağız.

Geçtiğimiz günlerde konuştuğum birkaç reklamveren yeni deneyimin "daha hızlı", "daha sezgisel" olduğunu ve "işlerini kolaylıkla halletmelerini sağladığını" söyledi. Bu geri bildirimi duymak bana büyük ilham verdi, çünkü hedeflediğimiz tam olarak buydu: Kolaylıkla kullanılan ve benzersiz işletme hedeflerinize ulaşmanızı sağlayan bir platform oluşturmak.

Geçen Mart ayında yaptığımız duyurudan bu yana çok ilerleme kaydettik. Yeni AdWords deneyimini önümüzdeki birkaç ay içinde daha fazla reklamverene sunacağımızı paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Bazılarınız AdWords'de oturum açtığında bu yenilikle otomatik olarak karşılaşacak, bazılarınızsa denemenizi öneren bir mesaj alacak.* Hepiniz yeni deneyime aynı anda erişemeyeceksiniz. Ancak, biz hassaslaştırmaya ve diğer reklamverenlere sunmaya devam ederken, uygulamaya erişim imkânı bulanları da incelemeye, yeni analizler keşfetmeye ve geri bildirimler vererek katkıda bulunmaya teşvik ediyoruz.
Genel Bakış kartı örnekleri**

Başlarken, yeni deneyime alışmak amacıyla rehberli tura katılmanızı öneririm. Tüm bu yeni özellikleri tanıma sürecinde size ek destek sağlaması amacıyla AdWords Yardım Merkezi de güncelleniyor.

Bu yolculuğu 2017'de de sürdürmeyi dört gözle bekliyor ve yeni AdWords deneyimini sizin gibi daha fazla kullanıcıyla paylaşmak için sabırsızlanıyoruz.

Yayınlayan: Jerry Dischler, Başkan Yardımcısı, Ürün Yönetimi, AdWords

* Davetler, kullandığınız özelliklerin de dahil olduğu çeşitli faktörlere göre gönderilir
** Kampanya performansı, Açık Artırma Bilgileri ve Konum kartları yakında kullanıma sunulacaktır