Posted:
Reklamım ne zaman gösteriliyor? Nerede yayınlanıyor? Son bir hafta içinde hangi saatlerde tıklama almış? Geçen ay anahtar kelimelerim içinde en yüksek tıklamayı hangisi almış? Kampanyamı ajans yönetiyor, ama performansını nasıl ölçerim?


Bu ve bunun gibi yüzlerce sorunuzun cevabını basit adımlarla raporlar oluşturarak çözebilirsiniz. Google AdWords programı, piyasada bulunan en geniş raporlama programlarından birini size ücretsiz olarak sunuyor.


AdWords Hesabınızda Gezinme serimizin üçüncü kısmında ‘Raporlar’ sekmesinde gezinirken nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında birkaç ipucu vermeye çalışacağız.  1. Rapor Merkezi sekmesinde daha önce oluşturmuş olduğunuz raporlara ulaşabilir, benzer bir rapor oluşturabilir veya silebilirsiniz.
  2. Yeni bir Rapor oluşturmak için Rapor Oluştur sekmesine tıklamanız yeterlidir. Bu sizi aşağıdaki sayfaya getirecektir:


  3. Buradan, oluşturacağınız raporun türünü seçebilirsiniz.


  4. Rapor türünü seçikten sonra, raporunuzun saatlik/günlük/haftalık gibi zaman birimini belirleyebilir, veya tarih aralığı ayarlarını düzenleyebilirsiniz.  5. Gelişmiş ayarlar kısmında ise, raporunuzda görmek istediğiniz bilgileri sütunlar halinde düzenleyebilir veya raporunuza filtre uygulayabilirsiniz. Buradaki sütun ve ayarların daha önce seçmiş olduğunuz rapor türüne göre farklı olabileceğini unutmayın.

  6. En son kısımda ise raporunuzun adını belirleyebilir, belirlemiş olduğunuz ayarları şablon haline dönüştürebilir veya düzenli olarak raporlanmasını istiyorsanız ‘Planlama’ ile otomatize edebilirsiniz. Şablon haline dönüştürdüğünüz bir rapora, Rapor Merkezi menüsünden ulaşabilirsiniz. E-posta bildirimini seçerseniz ise, oluşturulan her rapor size gönderilir.

Abdullah Aydın

Posted:
Turizmciler! Bayram tatili öncesi kullanıcıların yoğunlukla aradığı kelimeleri kampanyalarınıza dahil ederek sezonluk turlarınız için yeni müşteriler yakalayabilirsiniz.

Seyahat, tatil ve özellikle bayram tatili ile ilgili aramalar her bayram sezonu öncesi olduğu gibi, 30 Eylül-2 Ekim 2008 tarihleri arasında gerçekleşecek olan bu Ramazan Bayramı öncesi de belirgin bir şekilde arttı. Bu fırsattan yararlanmak için mevcut kampanyalarınıza bayram temalı ayrı bir reklam grubu ekleyebilir veya bayram turlarınıza özel daha kapsamlı yeni bir kampanya oluşturabilirsiniz.

2008 bayram tatili, bayram tatili, bayram turları, bayram otelleri gibi aramaların artmasının yanında konaklama, seyahat, otel, turlar ve tatil ile ilgili terimlerin aramaları da devam etmektedir.

Yukarıdaki grafik Google Trends aracından elde edilmiştir.

Bu listenin çeşitli varyasyonlarla, şehir/destinasyon isimleri ve turizm sektöründeki genel arama terimleri ile beraber kullanılması optimum sonuç verebilir. Anahtar kelime aracı ile anahtar kelime fikirleri edinebilirsiniz.

Turizm sektöründen farklı bir alanda reklam veriyorsanız bu Ramazan Ayı ve Şeker Bayramı fırsatını siz de değerlendirebilirsiniz.

İçerik Ağı Sayesinde Az Zamanda Çok Müşteri Kazanın

Müşterilerinizin internette en çok zaman geçirdikleri mecra olan içerik ağı, sezonluk ve bayram kampanyalarınız için büyük önem taşıyor. Bu fırsatı değerlendirmek için özellikle banner reklamlarla reklam vererek markanızın görünürlüğünü ve bilinirliğini destekleyebilir, buna paralel olarak da geri dönüşümlerinizi artırabilirsiniz.

Posted:
AdWords hesabınızı açtıktan sonra ödeme seçeneğinizi (ön ödemeliden sonradan ödemeliye veya sonradan ödemeliden ön ödemeliye) değiştirmeniz mümkün değildir.

Ödeme seçeneğinizi değiştirmeniz gerekiyorsa, kullanmakta olduğunuz AdWords hesabınızı kapatıp, istediğiniz ödeme seçeneğiyle yeni bir hesap oluşturabilirsiniz.

Ön ödeme seçeneğiyle reklam veriyor ve ön ödeme seçeneğinizi aynen tutmak ve sadece ödeme yönteminizi (banka havalesinden kredi kartına veya kredi kartından banka havalesine ) değiştirmek istiyorsanız işte bunu yapabilirsiniz.