Posted:
Yazan: Eric Tholomé, Ürün Yönetimi Direktörü, Google Alışveriş
Yayınlayan: Ezgi Çetinkaya, Google AdWords Uzmanı 

Bu ayın başlarında, reklamverenlerin Alışveriş kampanyalarına hızlıca ve kolayca geçiş yapmaları için bir geçiş aracı sunmuştuk. Alışveriş kampanyalarına zaten geçiş yaptıysanız hazırsınız demektir. Henüz geçiş yapmadıysanız ve bu ayın sonuna kadar bu işlemi gerçekleştirmezseniz, Eylül ayı geldiğinde normal Ürün Listeleme Reklamları (ÜLR) kampanyalarınızda aşağıda belirtilenler olacaktır.

  • 1. Aşama: Tüm normal ÜLR kampanyalarının işlevselliğinin sınırlandırılması - 2 Eylül'den itibaren ürün hedeflemenizi, maks. TBM tekliflerinizi, promosyon metinlerinizi ve hedef URL'lerinizi artık düzenleyemeyeceksiniz. Kampanya durumları ve bütçeleri düzenlenebilir durumda kalacağı için, normal ÜLR kampanyalarınız otomatik olarak Alışveriş kampanyalarına geçirilene kadar harcamanızı yönetebileceksiniz.
  • 2. Aşama: Alışveriş kampanyalarına otomatik geçiş - Eylül ayı boyunca, önceki birkaç hafta içinde gösterim alan normal ÜLR kampanyaları, benzer bir kampanya yapısıyla otomatik olarak yeni bir Alışveriş kampanyasına geçirilecektir. Teknik sınırlamalardan dolayı bazı normal ÜLR kampanyaları, ayarları ve teklifleri yeni Alışveriş kampanyanıza aktarılmayabilir. Normal ÜLR kampanyalarınız otomatik olarak Alışveriş kampanyalarına geçirildiğinde bir e-posta bildirimi alacaksınız ve normal ÜLR kampanyalarınızda ÜLR yayını duracaktır. Otomatik geçişle ilgili diğer ayrıntıları AdWords Yardım Merkezi'nde bulabilirsiniz.

Geçiş yapmak için beklemeyin
Kampanya ayarlarının istediğiniz gibi olmasını sağlamak için kampanyalarınızı Eylül ayından önce Alışveriş kampanyalarına geçirmenizi son kez hatırlatmak isteriz. Geçiş işleminde size adım adım yol göstereceği için geçiş aracını kullanmanızı öneririz.

Daha fazla bilgi için normal ÜLR kampanyalarının kullanımdan kaldırılması ve Alışveriş kampanyalarına otomatik geçişle ilgili bu yardım merkezi makalesini inceleyin. Herhangi bir sorunuz varsa AdWords Topluluk Forumu'na veya bize ulaşın.

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!

Posted:
Yazan: Ahmad Anvari, Google Görüntülü Reklam Ağı Ürün Yöneticisi 
Yayınlayan: Ezgi Çetinkaya, Google AdWords Uzmanı  


Bu yılın başında WordStream ve Elmo Talent Software gibi reklamverenlerin yeni AdWords Görüntülü Reklam Seçenekli Arama Ağı kampanya türüyle nasıl harika sonuçlar ettiğini sizinle paylaşmıştık. O zamandan bu yana, 300.000'den fazla kampanya bu yeni kampanya türüne geçirildi.

16 Eylül 2014'ten itibaren "Arama Ağı ve Görüntülü Reklam Ağı" türündeki tüm kampanyaların daha iyi performans gösteren yeni "Görüntülü Reklam Seçenekli Arama Ağı" türüne otomatik olarak geçirileceğini hatırlatmak istiyoruz. Kampanyalarınızı istediğiniz gibi ayarlayabilmek için 16 Eylül'den önce yeni kampanya türüne geçmenizi öneririz. Aksi takdirde, kampanyalarınız AdWords sistemi tarafından otomatik olarak yeni kampanya türüne geçirilecektir. "Yalnızca Arama Ağı" ve "Yalnızca Görüntülü Reklam Ağı" türündeki kampanyalar bundan etkilenmeyecektir. 

"Arama Ağı ve Görüntülü Reklam Ağı" türünde bir kampanya yayınlıyorsanız, yalnızca bir tıklamayla hemen geçiş yapabilir ve daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

    Hemen geçiş yapmak için 3 neden: 

        Daha iyi performans: "Görüntülü Reklam Seçenekli Arama Ağı"na geçen reklamverenler, "Görüntülü Reklam Seçenekli Arama Ağı"'nın Görüntülü Reklam Ağı kısmında gösterilen reklamlarda ortalama olarak, %35 daha yüksek tıklama oranı ve müşterilerin yaptığı alışveriş başına %35 daha düşük maliyet elde etmiştir.* Sonuçlar kampanyanıza göre değişiklik gösterir. 

        Daha kolay yönetim: Kampanyanızı, normal bir Arama Ağı kampanyasını yönetir gibi yönetebilirsiniz.  Anahtar kelimeler ve teklifler gibi ayarlarınız, Görüntülü Reklam Ağı'nda müşteri bulmak için otomatik olarak kullanılır. Bu, başka bir işlem yapmanıza gerek olmadığı anlamına gelir!

        Kampanyalarınızın nasıl performans göstermesini istediğinize göre özelleştirme yapma olanağı:  Yeni kampanya türüne geçtiğinizde daha az tıklama ve gösterim alabilirsiniz. Ancak, bu tıklama ve gösterimlerin daha önce işletmenizden ürün veya hizmet satın almış kullanıcılardan gelme olasılığı daha yüksektir.  Mevcut tıklama seviyenizi korumak reklamcılık hedefleriniz açısından önemliyse, "Yalnızca Görüntülü Reklam Ağı" türünde ayrı bir kampanya oluşturun. Bunu yaptığınızda, tıklama seviyenizi korumak için orijinal kampanyanızdaki ayarlardan ve hedefleme seçeneklerinden yararlanabilirsiniz.

Size yardıma hazırız
AdWords'le başarıyı yakalamanızı istiyoruz. "Görüntülü Reklam Seçenekli Arama Ağı"na geçişle ilgili yardım almak isterseniz lütfen bizimle iletişime geçin. AdWords'le ilgili daha fazla bilgi, ipucu ve kaynak için yardım merkezimizi ziyaret edebilirsiniz. 

*İlk test sonuçlarına göre, "Arama Ağı ve Görüntülü Reklam Ağı" türündeki mevcut kampanyalarla karşılaştırıldığında, ortalama bir müşteri "Görüntülü Reklam Seçenekli Arama Ağı" türündeki yeni kampanyalarının Görüntülü Reklam Ağı kısmında %35 daha yüksek tıklama oranı ve %35 daha düşük EBM ede edebilir.  İlk test sonuçlarına göre, yalnızca Arama Ağı kampanyalarıyla karşılaştırıldığında, ortalama bir müşteri %10-15 daha fazla dönüşüm de elde edebilir. Kampanyaların performansı değişiklik gösterebilir.


Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!

Posted:
Güvenlik, Google'ın en büyük önceliğidir. Hizmetlerimizin, varsayılan olarak güçlü HTTPS şifrelemesi gibi endüstrinin lider güvenlik olanaklarını kullandığından emin olmak için büyük yatırımlar yapmaktayız. Bu, örneğin Arama, Gmail ve Drive ürünlerini kullanan kişilerin otomatik olarak Google'la güvenli bir bağlantılarının olması anlamına gelir.

Kendi işlerimizin ötesinde, İnternet'i de yaygın bir şekilde daha güvenli bir yer yapmaya çalışıyoruz. Bunun büyük bir kısmı, kullanıcıların Google'dan eriştiği web sitelerinin güvenli olduğundan emin olmamızla ilgilidir. Örneğin, web yöneticilerinin sitelerinde güvenlik açıklarını önlemelerine ve düzeltmelerine yardımcı olacak kaynaklar oluşturduk.

Bunu daha da ileri taşımak istiyoruz. Birkaç ay önce Google I/O'dan, web'de "Her yerde HTTPS" çağrısında bulunduk.

Ayrıca, giderek daha fazla sayıda web yöneticisinin web sitelerinde HTTPS'yi (Aktarım Katmanı Güvenliği veya TLS üzerinden HTTP olarak da bilinir) benimsediğini gördük. Bu da, bizim için cesaret verici bir gelişmeydi.

Bu nedenlerle, son birkaç aydır arama sıralama algoritmalarımızda sinyal olarak sitelerin güvenli, şifrelenmiş bağlantıları kullanıp kullanmamalarını dikkate alan testler yürütüyoruz. Olumlu sonuçlar gördüğümüzden, HTTPS'yi bir sıralama sinyali olarak kullanmaya başlıyoruz. Bu şimdilik, küresel sorguların yalnızca %1'den daha küçük bir kısmını etkileyen ve yüksek kaliteli içerik gibi diğer sinyallerden çok daha az ağırlığı olan çok hafif bir sinyal olacaktır. Bu sırada web yöneticilerine HTTPS'ye geçmeleri için zaman vermiş de oluyoruz. Ancak önümüzdeki dönemde, web'deki herkesin güvenliğini sağlamak üzere tüm web sitesi sahiplerinin HTTP'den HTTPS'ye geçmelerini teşvik etmek için bu sinyali güçlendirmeye karar verebiliriz.

security.png


Başlangıç için bazı temel ipuçlarını burada bulabilirsiniz:
  • İhtiyacınız olan sertifika türüne karar verin: tek, çok alanlı veya joker karakterli sertifika
  • 2048 bit anahtar sertifikaları kullanın
  • Aynı güvenli alan adında bulunan kaynaklar için göreli URL'ler kullanın
  • Diğer tüm alan adları için protokol ile göreli URL'ler kullanın
  • Web sitenizin adresini nasıl değiştireceğinize ilişkin daha fazla yönerge için Site taşıma makalemize göz atın
  • Robots.txt dosyası kullanarak HTTPS sitenizin taranmasını engellemeyin
  • Mümkünse sayfalarınızın arama motorları tarafından dizine eklenmesine izin verin. Noindex meta etiketi kullanmaktan kaçının.
Web siteniz zaten HTTPS üzerinden sunuluyorsa güvenlik seviyesini ve yapılandırmasını Qualys Lab aracıyla test edebilirsiniz. TLS ve sitenizin performansıyla ilgili endişeleriniz varsa Is TLS fast yet?("TLS yeterince hızlı mı?", yalnızca İngilizce) makalesine göz atın. Elbette, herhangi bir sorunuz veya endişeniz olursa bunları Web Yöneticisi Yardım Forumlarımızda yayınlamaktan çekinmeyin.

Gelecekte daha fazla web sitesinin HTTPS kullandığını görmeyi umuyoruz. Birlikte web'i daha güvenli bir yer yapalım!


Yayınlayanlar: Zineb Ait Bahajji ve Gary Illyes, Web Yöneticisi Eğilim Analistleri
Hazırlayan: Murat Yatagan, Arama Kalitesi UzmanıGoogle AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!

Posted:
Merhabalar, 

Google AdWords Uzmanları olarak yeni başlattığımız AdWords'e Sorun kısa canlı yayın seminerlerine hepiniz davetlisiniz! 

AdWords'e Sorun serisi canlı yayın üzerinden 7-8 dakika süreli AdWords'te en çok merak edilen konular ile ilgili uzmanlarımız tarafından yanıtlanan sorular ve cevaplardan oluşacak seminerlerdir. 

Serinin ilk yayını "Neden Birden Çok Kampanya Oluşturmalıyım?" sorusu üzerine olacak. Google AdWords uzmanları Övgü Süzen sunacak, Erkan Solmaz ise ayrıntılı bir biçimde bu konu ile ilgili tüm soruları yanıtlayacak. Sunum sırasında siz de canlı olarak sorularınızı bize iletebileceksiniz. 

AdWords'e Sorun'un ilk yayını bu Çarşamba günü 6 Ağustos 2014'te Türkiye saati ile akşamüzeri 4 (16.00) 'da başlayacak. 

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak canlı yayın'a ulaşabilirsiniz:


Bu seminer'e kayıt olmak ve daha sonraki seminerlerimizden de haberdar olmak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz:Hepinizi bu yeni seminer serimizin açılış yayınına davet ediyoruz!