Banka havalesi ile ödeme yapıyorsanız, ‘Ödeme yap’ sayfasından alacağınız referans numarasını havale formunda doğru olarak belirtmeniz çok önemlidir. Ödemenizin AdWords hesabınız ile mümkün olan en kısa zamanda eşleşmesi için sistemimizin referans numarasını okuyabilmesi şarttır.

Havalenizi ister şubeden ister internetten yapın, tüm havale formlarında 'referans numarası' ya da 'açıklama' isimli alanlar bulunur. Referans numarasının önüne ya da arkasına bir ifade, rakam veya harf yazmadan, tek başına ve eksiksiz olarak bu alana yazılması gerekmektedir. Böylece sistemimiz yaptığınız ödemenin sizin hesabınız için olduğunu anlar ve ödemeyi otomatik olarak, mümkün olan en kısa zamanda hesabınızla eşleştirir. Ödemenizin alındığını AdWords hesabınızda gördükten sonra dört saat içinde reklamlarınızın yayına başlaması gerekir.

Referans numarasını eklemeyi unutur ya da hatalı yazarsanız ödemenizin hesabınızla otomatik olarak eşleşmesi gerçekleşmeyebilir. Böyle bir durumda dekontunuzun taranmış bir kopyası ile AdWords Destek Ekibimize ulaşabilirsiniz. Referans numarası hatalı ya da hiç belirtilmemiş olan ödemelerin işlenmesi dekontunuz bize ulaştıktan sonra 30 gün içinde tamamlanır.

Ancak, reklamlarınızın hemen yayınlanmaya başlamasını isterseniz, daha pratik bir çözümümüz var: Kredi kartıyla ön ödeme!

Siz kartınızdan dilediğiniz tutarda bir ön ödeme yaparsınız ve reklamlarınız hesabınızda bakiye olduğu sürece yayınlanır; bakiyeniz bittiğinde yayını durur. Banka havalesi metodundan kredi kartı metoduna geçiş yapmak oldukça kolaydır ve reklamlarınız ödemeniz alındıktan hemen sonra yayınlanmaya başlar.

Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta bakiyenizin bitip bitmediğini düzenli olarak kontrol etmenizdir. Reklamlarınızın yayınının durdurulmasını istemiyorsanız günlük bütçenizin katları tutarında ve dilediğiniz ödeme sıklığına göre ödeme yapın. Günlük bütçenizin yüzde 20'sini geçmeyecek şekilde fazla gösterim/tıklama olabileceği ihtimalini de göz önünde tutmanızı öneririz. Mesela, günlük bütçeniz 10,00 YTL ise ve 7 günde bir ödeme yapmak istiyorsanız günlük bütçenizin (7 x 1,2) 8,4 katı kadar yani (8,4 x 10) 84,00 YTL ödeme yapın.