Açılış sayfanızı ziyaret eden bir kullanıcının web sitenizde kalıp kalmayacağına 8 saniye içinde karar verdiğini biliyor muydunuz?

Web sitenize şöyle bir bakıp çıkan kullanıcı oranı ise %50’ye kadar çıkabilir.

Bugünkü yazımızda, etkili bir açılış sayfası oluşturarak yatırım getirinizi nasıl artırabileceğiniz konusunda ipuçları vermek istedik. Daha etkili bir web sitesi ile daha çok müşteri kazanabilirsiniz!

1. İlk İzlenim Önemli!

- Tüm bilgilerin tek sayfada toplandığı bir açılış sayfası oluşturmaktan kaçının. Her bir reklam ve anahtar kelimeye özel bir açılış sayfası oluşturun. Bu şekilde, kullanıcı aradığını kolayca bulacaktır.

- Açılış sayfanızın rahat gezilebilir olmasına özen gösterin. Google kullanıcıları genellikle sade ve aradıklarını kolayca bulabildikleri web sitelerini tercih ederler.

- Kullanıcının web sitenize girer girmez görebileceği bir alana önemli bilgilerinizi ekleyin. Unutmayın ki, kullanıcının dikkatini ilk olarak sayfanın sol üst kısmı çekecektir. Kullanıcılar web sitenizde yer alan tanıtım metnini baştan sona doğru okumayabilirler. Bu nedenle, ilk iki paragrafta ürün veya hizmetinizle ilgili bilgilere yer verin.

- Potansiyel müşterilerinizin size ve web sitenize güven duymasını sağlayacak çevrimiçi güvenlik, fiyat garantisi veya müşteri yorumları gibi bilgiler ekleyin.

- AdWords reklamınızda belirttiğiniz promosyon ve indirimlerin web sitenizde de dikkat çekmesini sağlayın.

2. Etkili Görseller Kullanın

- Ürününüzü görsellerle tanıtın. Farklı açılardan çekilen, ürününüzü ayrıntılı gösteren resimler ekleyin. Resimlerinizin açık, net ve büyütülebilir olmasına dikkat edin.

- Arka plan ve yazı rengini düşünerek seçin. Arka planınızın koyu renkli olması dönüşümlerinizi olumsuz etkileyebilir. Araştırmalara göre, açık bir arka plan kullanıcılara güven duygusu verdiği için web sitenizde daha uzun süre kalmalarını sağlayabilir.

3. Alışveriş Adımlarınızı Kolaylaştırın

- Kullanıcının ödeme yapabilmesi için kayıt yaptırmasını istemeyin. Bu, kullanıcı için hem zaman kaybı hem de ürün veya hizmetinizi satın almadan önce müşterinin size vaatte bulunmasını zorlar.

- “Satın Al” düğmesinin kolay bulunabilmesi için büyük puntolu ve koyu bir yazı tipi kullanın. Bu düğmenin hemen bulunamaması veya çok küçük olması müşterilerinizin rahat alışveriş yapmalarını engelleyebilir.

- Alışveriş adımlarını gösteren işaretler kullanmaya çalışın. Kullanıcılar alışveriş sürecinin hangi aşamasında olduklarını bildiklerinde, alışverişi yarıda bırakma ihtimalleri azalacaktır.

4. Google Analytics ile Web Sitenizi İzleyin

- Google Analytics sayesinde kullanıcılarınızın en çok nereye tıkladıkları veya sitenizde ne kadar zaman harcadıkları konusunda fikir edinebilirsiniz. Potansiyel müşterileriniz hedeflediğiniz sayfalara tıklamıyorsa bu sayfalarınızı geliştirmeyi düşünebilirsiniz.