Google Analytics dizimizin bu bölümünde, kolaylıkla kullanabileceğiniz bazı istatistiklerden bahsedeceğiz. Şimdiye dek web sitenize izleme kodunu girdiğinizi ve elinizde inceleyebileceğiniz bir trafik olduğunu umuyoruz.

Google Analytics hesabınıza giriş yapıp ‘Raporları Görüntüle’ bağlantısını tıkladığınızda otomatik olarak Gösterge Tablosuna yönlendirilirsiniz. Gösterge Tablosu size, ilk bakışta web sitenizin performansını görebileceğiniz genel bir veri özeti sağlar.

(Resmi büyütmek için üzerine tıklayın)

Grafiğin sol üst köşesindeki açılan menüyü kullanarak grafiğinizi altı farklı istatistiği gösterecek şekilde genişletebilirsiniz: Ziyaretler, Sayfa Görüntüleme Sayısı, Sayfa/Ziyaret, Sitede Geçirilen Ortalama Süre, Hemen Çıkma Oranı ve Yeni Ziyaret Yüzdesi.

(Resmi büyütmek için üzerine tıklayın)

Görüntülemek istediğiniz tarih aralığını seçmiş olmanız çok önemlidir. Sayfanın sağ üst köşesinde bulunan tarih belirleme bölümünden Takvim ya da Zaman Çizelgesi seçeneklerini kullanarak tarih aralığını belirleyebilirsiniz.

(Resmi büyütmek için üzerine tıklayın)

Aşağıda yer alan diğer üç istatistik sitenizin trafiğiyle ilgili, site sahibi olarak size yardımcı olabilecek eşsiz bilgiler sağlayacaktır.

Hemen Çıkma Oranı, daha giriş sayfasındayken sitenizden ayrılan kullanıcıların tek sayfalık ziyaretlerinin yüzdesidir. Birçok site için yüksek bir Hemen Çıkma Oranı olumsuz bir göstergedir, çünkü bu, ziyaretçilerin siteye girip hızlı bir biçimde siteden ayrıldıklarını gösterir. Bunun sebebi siteyi kullanışlı bulmamaları ya da sitenin ilgi çekici olmaması olabilir. Hızlı çıkma oranınızı zaman içinde görüntüleyerek giriş sayfanızı optimize edebilir ve yaptığınız değişikliklerin etki edip etmediğini anlayabilirisiniz. Düşen bir oran, ziyaretçilerin yaptığınız değişiklikleri beğendiklerinin bir göstergesi olacaktır. Hemen Çıkma Oranı, farklı veri kümelerini karşılaştırmak için çok kullanışlıdır. Web sitelerinin ve endüstrilerin farklılığı burda sağlıklı bir Hemen Çıkma Oranı vermemizi engelliyor. Örneğin, blog’ların Hemen Çıkma Oranları oldukça yüksektir çünkü olağan ziyaretçi davranışı yeni haberleri okuduktan sonra siteyi terketmektir.

Sitede Geçirilen Ortalama Süre, bir ziyaretçinin sitenizin izlenen sayfalarında geçirdiği ortalama süreyi göstermektedir. Yüksek bir rakam ziyaretçilerin sitenizde çok zaman geçirdiğini göstermektedir. Eğer siteniz, örneğin eğlence servisi sunuyorsa, yüksek bir rakam çok iyi bir göstergedir. Ancak siz bu istatistiğin yüksek olmasını tercih etmeyebilirsiniz. Eğer bir e-ticaret siteniz varsa ve ziyaretçiler sitenizde uzun zaman harcıyorsa, bu, sitenizdeki satın alma işleminin uzun ve karmaşık olduğunu gösterebilir. Sizin için hangisinin en iyisi olduğuna karar verdikten sonra, Sitede Geçirilen Ortalama Süreyi hedeflediğiniz yönde değiştirmek için gerekli adımları uygulayabilirsiniz.

Yeni Ziyaret Yüzdesi, sitenizi daha önce hiç ziyaret etmemiş ziyaretçilerin oranını gösterir. Eğer geniş kapsamlı bir reklam kampanyası yürüttüğünüz bir tarih aralığına bakıyorsanız, kampanyanızı görüntülemiş ve sitenizle ilgilenmiş yeni ziyaretçilerin sayısının artması olumlu bir göstergedir. Ancak, sitenize geri dönüşlerin çok olmasını ve ziyaretçilerizin sitenizi sıklıkla ziyaret etmesini, bağlılık göstermesini de tercih edebilirsiniz. Yeni Ziyaret Yüzdesi istatistiğinin faydalı olabilmesi için daha çok içerik ve kesin rakamlara ihtiyacınız olabilir. Bu durumda ilgili bağlantıya tıklayarak daha ayrıntılı bir rapor görüntüleyebilirsiniz. Bu işlemi yukarıda belirtmiş olduğumuz tüm istatistikler için gerçekleştirebilirsiniz.

Google Analytics dizimzin 4. bölümünde tekrar görüşmek üzere.