Bir önceki yazımızda reklam konumunun nasıl belirlendiğini açıklamıştık. Bu yazımızda, nasıl reklam konumunuzu iyileştirerek, reklamlarınızın daha üst konumlarda yayınlanmasını sağlayacağınızı ele alacağız. Reklam konumunuzun belirlenmesinde hem Kalite Puanınız hem de maksimum Tıklama Başı Maliyet teklifiniz (TBM) önemli rol oynar.

Ek bir maliyet getirmeden, reklam kampanyanızı optimize edebilir, Kalite Puanınızı arttırabilir ve reklamlarınızın daha üst konumlarda yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Reklam kampanyanızı nasıl optimize edeceğinizi buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Kalite Puanınızı arttırmak için üç ipucumuz:

  • Reklam metninizde dikkat çekici ve eylem bildiren kelimeler kullanın. Örnek: Hemen Arayın, Satın Alın, %10 İndirim Burada, Kampanyamız için Arayın....vb.
  • Anahtar kelimelerinizi seçerken, ürünleriniz ile doğrudan alakalı olmasına dikkat edin. Ürünleriniz ile alakalı olan anahtar kelimeleri Anahtar Kelime Aracı'nı kullanarak bulabilirsiniz.
  • Reklam kampanyalarınızı internet sitenizdeki ürünlere göre organize edin. Her bir ürün için bir reklam kampanyası, reklam gurubu oluşturun ve anahtar kelime listesi hazırlayınız.

Örnek: İnternet sitenizde yurt içi ve yurt dışı tatil paketleri satmakta olduğunu ve yurt içi tatil paketlerinizde çeşitli illere ait tatil paketlerinin olduğunu varsayalım.

1. Adım: Öncelikle, AdWords reklam kampanyanızı oluştururken, yurt içi ve yurt dışı olmak üzere iki farklı reklam kampanyası oluşturunuz. Çünkü her iki reklam kampanyasında farklı dilleri veya bölgeleri hedeflemek isteyebilirsiniz.

2. Adım: Daha sonra, yurt içi reklam kampanyanız altında, her yurt içi tatil paketiniz için farklı bir reklam grubu oluşturunuz. Bu sayede, her il için farklı bir reklam metni ve anahtar kelime listesi oluşturabilirsiniz.

3. Adım: Her reklam grubunda, bir anahtar kelime listesi ve reklam metni oluşturunuz.

Aşağıda sizin için hazırlamış olduğumuz şemadan faydalanabilirsiniz:

Reklamlarınızın daha üst konumlarda yayınlanmasının başka bir yolu da maksimum Tıklama Başı tekliflerini (TBM) arttırmaktır. Kalite Puanınız ne kadar yüksek olursa olsun, çok düşük bir TBM teklifiniz var ise, reklamlarınızın daha üst konumlarda yayınlanmayabilir. Bir önceki yazımızda da belirttiğimiz gibi, reklamlarınızın konumu hem Kalite Puanınıza hem de TBM teklifinize bağlıdır. (Reklam Sıralaması = TBM Teklifi x Kalite Puanı)

Örneğin, 0.01TL olarak verilen bir TBM teklifi, reklamlarınızın ilk sayfada en üst sırada yayınlanması için yeterli olmayabilir. Bu durumda, istediğiniz reklam konumunu elde etmek için, TBM teklifinizi arttırmanız gerekmektedir. TBM tekliflerinizi nasıl arttıracağınızı burayı tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Bir sonraki yazımızda, 'Konum Tercih Aracını' kullanarak, bütçenizi arttırmadan nasıl reklamlarınızın istediğiniz konumlarda yayınlanmasını sağlayacağınızı açıklayacağız. Sürprizlere hazırlıklı olun!