AdWords reklam yatırımlarınızın geri dönüşümlerini ölçümlemenin sizin için önemli olduğunun farkındayız. Bu ölçümleri yapmanın en kolay ve en etkili yollarından biri Dönüşüm İzleme Aracını kullanmaktır.

Dönüşüm İzleme Aracı Nedir?

AdWords Dönüşüm İzleme Aracı, bir kullanıcının reklamınızı tıkladığı andan itibaren web sitenizdeki davranışlarını takip eden ücretsiz bir araçtır. Sizin için önemli bir geri dönüş sayılabilecek “satın alma”, “kaydolma” veya “iletişim formu doldurma” gibi kullanıcı davranışlarının hangi anahtar kelimeleriniz sayesinde gerçekleştiğini gösterir.

Dönüşüm izleme yapılmadığı takdirde, en yüksek yatırım getirisini sağlayan tıklamaları hangi anahtar kelimeleriniz sayesinde aldığınızı belirlemek zor olacaktır. Satışlarınızın veya istediğiniz kullanıcı davranışlarının hangi anahtar kelimeler sayesinde gerçekleştiğini bilirseniz, bütçenizde en yüksek performansı gösteren anahtar kelime ve kelime öbeklerine ağırlık verebilirsiniz.

Örneğin, mobilya satan bir işletmeniz olduğunu varsayalım. AdWords kampanyanızın kaç tıklama aldığını zaten biliyorsunuz, ancak bu tıklamalardan hangilerinin web sitenizde bir satın alma işlemi ile sonuçlandığını öğrenmek istiyorsunuz. Dönüşüm İzleme Aracını kullanarak, “meşe mutfak masaları” anahtar kelimesinin günlük tıklama maliyeti 30 TL iken günlük satış tutarınızın 400 TL olduğunu saptadığınızı düşünelim. Aynı zamanda, “kanepeler” anahtar kelimesinin günlük tıklama maliyetinin 50 TL iken günlük 75 TL tutarında satışla sonuçlandığını varsayalım. Bu bilgiler doğrultusunda, “meşe mutfak masaları” için yaptığınız yatırımı artırmayı ve “kanepeler” anahtar kelimesini hassaslaştırarak “deri kanepeler” olarak değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

Dolayısıyla, bu aracın, reklam bütçenizdeki ağırlığı, iyi performans gösteren anahtar kelimelere verirken getirisi olmayan anahtar kelimelerinizde gereken değişiklikleri yapmanızı sağladığını söyleyebiliriz.

Bu Aracı Nasıl Kurabilirim?

Dönüşüm İzleme Aracını kurmak için, "Kampanya Yönetimi" sekmesindeki "Dönüşüm İzleme" bağlantısını tıklayın. Bağlantı açıldıktan sonra, "Eylem oluştur" seçeneğini tıklayın ve kolayca uygulayabileceğiniz adım adım talimatları izleyin. Son adım, web sitenizin izlemek istediğiniz sayfasına bir kod pasajı eklemektir. Kodu ekledikten sonra, dönüşüm verilerinizi, hesabınızdaki üç yeni sütunda görebilirsiniz: "Dönş. Oranı", "Mlyt/Dönüş." ve "Dönüşümler".

Dönüşüm İzleme Aracının yatırım getirinizi artırmada yardımcı olacağını umuyoruz.