Google Analytics'i kullanarak web sitenizdeki dönüşümleri kolayca takip edebilirsiniz. Sitenize gelen kullanıcıların sitenizdeki davranışları takip etmek, sitenizde ne kaldıklarını, hangi sayfaları daha fazla ziyaret ettiklerini veya hangi ürünleri daha fazla satın aldıklarını takip etmek için Google Analytics'i kullanabilirsiniz. Google AdWords ile reklam veriyorsanız ve bu reklamlarınızın size ne kadar trafik sağladığını, reklam yatırımınızdan ne kadar geri dönüşüm sağladığınızı ayrıntılı bir şekilde Google Analytics ile görebilirsiniz. Bu yazımızda Google Analytics'ı nasıl kullanacağınızı ve Analytics hesabınızı dönüşümlerinizi izlemek için nasıl kuracağınızı açıklayacağız.
Hedef ve dönüşüm nedir?
Web sitenizin yatırım getirisini (YG)'sini izlemek için önce hedefleri ve dönüşümleri tanımlamak önemlidir. Hedef, ziyaretçilerin sitenize geldiklerinde gerçekleştirmelerini istediğiniz eylemdir. Eylemler arasında, anket doldurma, form indirme, abone olma, satın alma, tamamlanmış bir satın alma olabilir. Sitenizde bulunan eylemleri tanımladıktan sonra, Google Analytics içerisinde hedeflerinizi belirlersiniz.
Hedefler nasıl belirlenir?

Hedeflerinizi Google Analytics'in içinden kolayca belirleyebilir ve ziyaretçilerin bu hedeflere ne sıklıkta ulaştığını (veya sitenizde ne sıklıkta dönüşüm sağladıklarını) ölçebilirsiniz. Örneğin, ana sayfanıza ulaşıp ardından alışveriş yapan kullanıcıların, ana sayfaya ulaşan tüm kullanıcılara oranı nedir? Ayrıca, bir hedefe (ör. satın alma veya potansiyel satış) ulaştıracak adımları belirleyebilir ve kaç ziyaretçinin bu adımları izlediğini ölçebilirsiniz. Google Analytics hesabınızdaki her profil için en fazla 4 hedef oluşturabilirsiniz. Hedefinizi etkinleştirdikten sonra Google Analytics hesabınızdaki 'Hedefler' raporunun altında veri birikmeye başladığını göreceksiniz.

Hedefleri belirlemeyle ilgili daha fazla bilgi edinmek için burayı tıklayınız.
E-ticaret işlemleri nasıl izlenir?
İnternet üzerinde satış yapan bir E-ticaret sitesine sahipseniz, Google Analytics'i çok seveceksiniz. Çünkü Google Analytics, sitenizde gerçekleşen her işlemi izlemenize yardımcı olarak, size düzenli olarak günlük, aylık, yıllık raporlar sunacaktır. Bu raporlar internet reklamcılığı yatırımınızın geri dönüşümleri hakkında size detaylı bilgiler sunar ve internet sitenizde geliştirmeniz gereken alanlar hakkında fikirler verir.
Google Analytics ile ziyaretçilerin internet sitenizdeki E-ticaret hareketlerini takip etmek için, tek yapmanız gereken, Google Analytics kodunu sitenizde takip etmek istediğiniz sayfalara yerleştirmek ve Google Analytics profilinizde 'E-ticaret İzlemeyi etkinleştirmektir. E-ticaret işlemlerini Google Analytics'te nasıl etkinleştireceğiniz hakkındaki adımları burayı tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Ayrıca, 3. taraf sitesinde barındırılan bir alışveriş sepetiniz varsa (örneğin: alışveriş işlemleriniz bankanız üzerinden gerçekleşiyorsa veya www.magazam.com.tr adresinizden www.guvenliksepeti.com.tr adresine müşterilerinizi gönderirseniz), farklı bir Google Analytics kodu kullanmanız gerekir. 3. taraf alışveriş sepetlerini izleme hakkında daha fazla bilgi için burayı tıklayınız.
Google Analytics kodlarını sitenizde kurduktan sonra, en fazla kar sağlayan müşterilerinizin hangi sitelerden geldiğini görebilir, müşterilerin alışveriş yaparken hangi sayfalardan sitenizi terk ettiğini tespit edebilir ve size en çok trafik sağlayan reklamlarınızı görebilirsiniz. Google Analytics reklam getirinizi izlemenizin en etkili yoludur.

AdWords Reklam Yatırımınız Google Analytics'te nasıl izlenir?

AdWords reklam vereniyseniz, her iki hesaba da ayrı ayrı giriş yapmak yerine Google Analytics'i AdWords'e bağlayabilirsiniz. Analytics, AdWords hesabınıza bağlandığında, AdWords reklamlarınızdan gelen ziyaretçi davranışlarını otomatik olarak izleyerek AdWords bütçenizin yatırım getirisini ölçmenize olanak sağlar. Bu AdWords hesabınızın yatırım getirini takip etmenin en etkili yoludur. Ayrıca, Google Analytic verilerine bakarak, AdWords reklamlarınızı daha fazla dönüşüm sağlayacak şekilde optimize edebilirsiniz.
Google Analytics ve AdWords hesabınızı bağlamayla ilgili daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.