Bu yazımızda, AdWords internet reklamcılığına yapmış olduğunuz reklamcılık yatırımlarınızın ne kadarının size geri döndüğünü hesaplayacağız ve Yatırım Getirinizi nasıl takip edeceğinizi ve nasıl arttıracağınızı açıklayacağız. AdWords ile yapmış olduğunuz harcamaların ne kadarının size geri döndüğünü hesapladığınız zaman,AdWords'ün size ne kadar getiri sağladığını görebilirsiniz. Ayrıca, Yatırım Getirinizi hesapladığınız zaman, AdWords reklam kampanyalarınızın yönetimi hakkında stratejik kararlar alabilir ve AdWords kampanyalarınızdan daha fazla verim elde edebilirsiniz. AdWords ile başarılı olmak söz konusu olduğunda, yatırım getirinizi (YG) anlamak önemlidir.

Yatırım Getirisi (ROI) nedir?

AdWords Yatırım Getirisi, AdWords'e yaptığınız yatırımlardan elde ettiğiniz gelirlerdir. Yatırım Gelirinizi belirlemek için önce reklamcılık hedeflerinizi belirlemeniz gerekir. Yaygın olarak belirlenen bazı hedefler aşağıda belirtilmiştir:

* Satış yapma veya satışları arttırma (çevrimiçi veya çevrimdışı)
* Ürününüzle ilgilenen tüketicilerden potansiyel satış elde etme
* Markanızın, ürünlerinizin veya hizmetlerinizin tanınmasını sağlama veya marka bilinirliğini arttırma

AdWords reklamcılık hedeflerinizi belirlemek hakkında daha fazla bilgi için burayı tıklayınız.

Yatırım Getirisi nasıl hesaplanır?

Bir reklamcılık hedefinin değerini (örn. bir satışın kar marjını) ve bu hedefe ulaşmak için AdWords ile ne kadar harcama yaptığınızı biliyorsanız, YG'nizi aşağıdaki formülü uygulayarak kolayca hesaplayabilirsiniz.

YG = [(AdWords'ten elde edilen brüt kar - AdWords maliyetleri)] x %100
AdWords maliyetleri

Örnek:

Bir kitapevi yeni yayınlanan yemek kitabı için AdWords'te reklam vermiştir. Her kitabın kar marjı 2 TL’dir ve kitapevi AdWords aracılığıyla günde 25 kitap satmaktadır. AdWords ile elde edilen brüt kar 25 x 2 = 50 TL'dir. Günlük AdWords kampanya maliyeti/bütçesi 20 TL'yse, kitapevinin Yatırım Getirisi: (50 - 20)/20 = 1,5 veya %150 olur. Yani, kitapevi, AdWords'e yaptığı her 2 TL'lik yatırım için 3 TL'lik getiri elde etmektedir. Yatırım Getiriniz pozitif ise, AdWords reklamlarınızdan gelir elde ediyorsunuz demektir. Diğer bir değiş ile, AdWords ile yaptığınız her reklam harcamanız, size satış olarak geri dönmektedir.

Yatırım Getirisinin nasıl hesaplandığı ile ilgili daha fazla bilgi için burayı tıklayınız.

AdWords'ün değeri nasıl izlenir?

Google, AdWords Yatırım Getiri'nizi belirlemenize ve takip etmenize yardımcı olabilecek 2 adet ücretsiz araç sunmaktadır:

* Dönüşüm İzleme Aracı, her anahtar kelime, reklam metni veya yerleşimin kaç potansiyel satış getirdiğini size bildirir ve AdWords kampanyalarınızın performansını kolayca izlemenizi sağlar. Dönüşüm İzleme Aracı ücretsizdir.

* Google Analytics, internet sitenizdeki ziyaretçilerin davranışlarıyla ilgili (nereden geldikleri, ne kadar kaldıkları, hangi sayfaları görüntüledikleri vb.) kapsamlı bilgileri grafikler halinde sağlar. Ayrıca Analytics'te, istenen eylemleri/hedefleri tanımlayabilir ve bu hedefleri Google Analytics'te bulunan farklı ölçümler ile karşılaştırabilirsiniz. Google Analytics ücretsizdir.

Google Analytics ve Dönüşüm İzleme Aracı ile Yatırım Getiri'nizi artırmak için internet sitenizi iyileştirmenize veya Google AdWords reklam kampanyanızı optimize etmenize yardımcı olabilir.

AdWords YG'si nasıl artırılabilir?

Dönüşüm İzleme veya Analytics verilerini elde ettikten sonra, Yatırım Getiri'nizi artırmak üzere kampanyalarınızı optimize etmeye odaklanabilirsiniz.

Ayrıca, özellikle Yatırım Getiri'nizi artırmanıza yardımcı olmak için tasarlanan aşağıdaki iki ücretsiz aracı da kullanmanızı öneririz:

* Dönüşüm Optimize Edici, TBM'lerinizi, sizin için en yüksek dönüşüm sayısını getirecek şekilde, otomatik olarak yönetir. Bunun için, istediğiniz edinme başına maliyeti belirlemeniz yeterli olacaktır.
* Web Sitesi Optimize Edici, internet sitenizin içeriğini ve tasarımını test etmenizi ve dönüşümleri artıracak şekilde iyileştirmenizi sağlar.

Yatırım Getiri'nizi nasıl arttırabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi için burayı tıklayınız.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.