AdWords hesabınızın performansını nasıl takip ediyorsunuz? Hesabınızın anlık görüntüsü, yeni arayüzde entegre raporlar ve Rapor Merkezi hesabınızın en önemli performans izleme öğeleridir. Ancak, hesabınızda kullanabileceğiniz çok miktarda veri olduğu için, bazen aradığınızı bulmanız kolay olmaz. Bugünkü yazımızda, size hesabınız içerisinde AdWords raporlarınızı bulabileceğiniz yerleri, hangi raporların hangi amaçla kullanıldığını açıklayacağız.

Hesap anlık görüntüsü

Hesap anlık görüntüsü hesap performansınızı ilk değerlendirdiğiniz yerdir. Hesabınızın genel performansına hızlı bir şekilde göz atabileceğiniz bir yerdir. Hesap anlık görüntüsünü kullanırken, iki farklı tarih aralığını seçebilir ve iki farklı ölçüm türünde reklam performansınızı kolayca karşılaştırabilirsiniz. Hesap anlık görüntüsü izleme ile ilgili daha fazla bilgi için burayı tıklayın.


Yeni arayüzdeki yerinde raporlar

Yeni arayüzün en belirgin özelliklerinden biri, yerinde performans özeti raporlarıdır. Bu özellik ile, hesabınızı yönetmeniz için gerekli olan bilgileri görebilir, reklam kampanyanızın performansınızı tespit edebilir ve hesabınızdaki gerekli değişiklikleri anında yapabilirsiniz. Böylece, AdWords hesabınızın raporlar ve kampanya yönetimi bölümlerinde sürekli geçiş yapmanıza gerek kalmadan, tek bir yerde performansınızı izleyebilir ve gerekli ayarlamaları yapabilirsiniz.

Ayrıca, hesabınızda izleme ve yönetme işlemlerini bir adım daha ileriye götürerek, hesabınızdaki yerinde performans raporlarından bazıları üzerinde anında işlem yapılabilmesini sağladık. Artık, yalnızca çalıştırdığınız arama sprgularını veya yerleşimleri görüntülemekle sınırlı değilsiniz.

Ayrıca, tüm etkin filtreler veya özelleştirilmiş sütun ayarları dahil, yerinde performans özeti raporlarınızda özel filtreler ayarlayabilir ve hesabınızın istatistiklerini çevrimdışı analiz etmek veya başkalarına iletmek için indirebilirsiniz.

Rapor merkezi

Rapor Merkezi hesabınızdaki tüm istatistiklere sistematik olarak erişmenizi sağlar. Birçok farklı rapor türü arasından seçim yapabilir ve raporları ihtiyaçlarınıza göre özelleştirebilirsiniz. Ayrıca, ayrıntılı raporları alabilir ve gelecekte rapor ayarlarınızı kullanmak için kaydebilirsiniz. Rapor Merkezinden raporları düzenli olarak çalıştırabilir, raporları çevrimdışı (offline) analiz edebilir ve raporları başkaları ile paylaşabilirsiniz.
  • Ayarlar bölümünde, kullanıcı arayüzünü yönetirken yaptığınız gibi, rapor almak istediğiniz zaman ve tarih aralığını anında belirleyebilirsiniz. Değişiklikleri izlemek için aylık, haftalık, günlük ve hatta, bazı raporlar için saatlik zaman ve tarihleri ayarlayın. Aynı zamanda, hangi kampanyaların ve reklam gruplarının raporlarını inceleneceğini de belirtebilirsiniz.
  • Ayrıca, her bir rapor türü için isteğe bağlı olarak hangi bilgilerin kullanılabileceğini görmek için Gelişmiş ayarlara göz atabilirsiniz. Örneğin, kampanya ve hesap genel bakış raporlarına geçersiz tıklama verilerini dahil edebilirsiniz. Dönüşüm izlemeyi kullanıyorsanız, raporlarınıza dönüşüm izleme istatistiklerini de ekleyebilirsiniz. İpucu: Raporunuzun karışık ve yanıltıcı olmasını önlemek amacıyla, raporunuz için yalnızca gerçekten ihtiyacınız olan istatistikleri seçmenizi öneririz. Aynı zamanda, daha ayrıntılı bir inceleme yapmak için "Sonuçlarınıza filtre uygulayın" işlevini de kullanabilirsiniz.
  • Son olarak, hesabınızdaki şablonlar, planlama ve e-posta ayarlarını, rapor ayarlarınızı kaydetmek, oluşturduğunuz raporları düzenli olarak çalıştırmak, raporunuzu e-posta ile göndermek ve hesap verilerinizi html ve csv gibi bazı standart biçimlerde paylaşmak için kullanabilirsiniz.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.