AdWords hesabınızda reklamlarınızı başarı ile oluşturdunuz. Reklamlarınızın yayınlanıp yayınlanmadığını kontrol etmek için reklamlarınızı Google'da aradınız ancak reklamlarınızı bir türlü göremiyorsunuz? Her gün müşterilerimizden AdWords reklamlarını neden göremedikleri hakkında sayısız e-posta alıyoruz. Müşterilerimiz reklamlarını Google'da arayıp göremedikleri zaman, bu sorunu çözmek için yapmaları gerekenleri öğrenmek için Google AdWords Destek Ekibimize e-posta gönderiyorlar. Reklamlarınızı göremediğiniz zaman yapmanız gerekenleri bu yazı dizimizde anında öğrenebilirsiniz. Bu yazı dizimizi sakın kaçırmayın!

Bu ilk yayınımızda, reklamınızın gösterilip gösterilmediğini nasıl kontrol edeceğinizi, reklamınızın gösterilmeme nedenini nasıl belirleyeceğinizi, reklam hedeflemesinin reklam yayınınıza nasıl etkileyebileceğini öğrenebilirsiniz. Bu yazıyı izleyen sonraki iki yazımızda, anahtar kelime kalite puanının ve bütçenizin, reklamınızın gösterilip gösterilmemesini nasıl etkileyebileceğini anlatacağız.

Şimdi reklamlarınızı görmekte sorun yaşıyorsanızi aşağıdaki kontrol listemizi hemen uygulayın! AdWords yetkilileri e-posta gönderdiğiniz zamanda, hesabınızda bir sorun olup olmadığını aşağıdaki listede yazılanları uygulayarak, sorunu tespit etmektedir. Bu püf noktaları kullanarak, reklamlarınızın neden yayınlanmadığını anında tespit edebilirsiniz. Bu yöntem size, önemli ölçüde zaman ve emek tasarrufu sağlar. Kendinizi, teşhis koymaya çalışan bir doktor gibi görün!

1. Adım: Reklam Önizleme Aracı

Reklamınızın gösterilip gösterilmediğini kontrol etmek için Reklam Önizleme aracını kullanın! Bu önemli araç, reklamınızın Google'da yayınlanıp yayınlanmadığını anında öğrenmenizi sağlar. AdWords yetkilileri de, bu aracı kullanarak, reklamlarınızın yayınlanıp yayınlanmadığını tespit etmektedir. Bu araç sizin en yakın dostunuzdur.

Bildiğiniz gibi, AdWords sistemi dinamik bir sistemdir ve reklamlarınızı Google'da aradığınız zaman göremeyebilirsiniz. Ancak, bu reklamlarınızın Google'da yayınlanmadığı anlamına gelmez. Google sistemi, reklamlarınızdan maksimum getiriyi elde etmeniz için reklamlarınızı günün belirli saatlerine yayarak reklamlarınızı yayınlar. Sadece Reklam Önizleme Aracı sayesinde, reklamlarınızın yayınlanıp yayınlanmadığını anında görebilirsiniz.

Ayrıca, Reklam Önizleme Aracı ile reklamınızı aradığınız zaman, reklamınız için fazladan gösterim oluşturmazsınız. Birçok reklamveren, reklamlarını anahtar kelimeleri ile Google'da sık sık arama yaparak, reklam performanslarını olumsuz etkilediklerinin farkında değildir. Reklamlarınızı Google'da anahtar kelimeleriniz ile aradığınız zaman, reklamlarınız gösterim almış olur, ancak reklamlarınızı tıklamadığınız için, sistem reklamlarınızı anahtar keliemeleriniz ile alakasız olarak değerlendirir. Sonuç olarak, reklamlarınızın kalite puanı düşer, reklamlarınız daha seyrek gösterilir, reklamlarınız daha düşük konumlarda yayınlanır. Reklam performansınızı olumsuz etkilememek için Reklam Önizleme aracını kullanın. Bu araçta yaptınız aramalar sonucunda elde ettiğiniz gösterimler reklamlarınızı olumsuz etkilemez.

Bu araçta gördüğünüz reklamlar, Google'da yayınlanmak için hazır bekleyen reklamları gösterir. Eğer reklamlarınızı Reklam Önizleme aracında aradığınız zaman görüyorsanız, reklamlarınız etkin ve yayınlanmaktadır. Eğer reklamlarınızı bulamıyorsanız, bir sonraki adımı deneyin.

2. Adım: Reklam Teşhis Aracı

Reklamınızın neden gösterilmediğini belirlemek için Reklam Teşhis aracını kullanın!

Eğer, reklamınız Reklam Önizleme aracının arama sonuçlarında görünmüyorsa, gerçekten de Google arama sonuçlarında gösterilmiyor demektir. Atmanız gereken bir sonraki adım, Reklam Teşhis aracını kullanarak reklamın hangi sorundan dolayı gösterilmediğini tespit etmektir. Bu araç hesabınızdaki her türlü teknik sorun için size bilgi ve destek sunar. Örneğin, Reklam Teşhis aracı, reklam onay durumunuzu, kalite puanınızın düşük olması durumunu, bütçe ve ödeme sorunlarınızı size bildirir. Ayrıca, Reklam Teşhiz aracı reklamlarınızın yeniden yayınlanmasını sağlamanız için yapabilecekleriniz konusunda size önerilerde bulunur!

3. Adım: Bölgesel Hedefleme Ayarları

Reklam kampanyanızın bölgesel hedefleme ayarlarınızı kontrol edin!

Reklamınızın hedeflediği bölge ile IP adresinizin bağlı olduğu bölge (örneğin şehir, il veya ilçe) eşleşmiyor olabilir. Bu durumda, reklamınızı aradığınız zaman göremezsiniz

Örneğin, Mehmet, İstanbul'de yaşayan bir matematik öğretmenidir ve reklamıyla matematik dersleri vermek için Ankara'yı hedeflemektedir. Mehmet'in IP adresi Ankara'ya bağlı olan IP adresi ile aynı değildir. Mehmet internet'e İstanbul üzerinden bağlanmaktadır. Mehmet reklamlarını aradığı zaman, IP adresi İstanbul olması ve reklamları sadece Ankara'yı hedeflemesi sonucu, reklamlarını göremeyecektir.

Bu sorunu gidermek için, bölgesel hedefleme kampanya ayarlarınızı 'Türkiye' olarak değiştirmenizi ve bölgesel hedefleme yapmak için anahtar kelimelerinize 'Ankara matematik dersi' 'Ankara özel ders' gibi bölgesel hedefli anahtar kelimeler seçmenizi öneririz. Bu sayede, reklamlarınızı aradığınız zaman görebilir ve bölgesel hedefleme yapabilirsiniz.

4. Adım: Dil Hedefleme Ayarları

Google arama dili ayarlarınızı kontrol edin!

Reklamlarınızı Google'da aradığınız zaman görememenizin bir diğer nedeni de, Google arama moturunun dil ayarlarının reklam kampanyanızda hedeflediğiniz dilden farklı olmasıdır. Eğer reklam kampanyanızda İngilizce reklamlara yer verdiyseniz, reklamlarınızı görmek için, Google arama moturunun dil ayarlarını 'İngilizce' olarak değiştirdikten sonra reklamlarınızı İngilizce anahtar kelimeler ile aramalısınız.

Örneğin, Ali'nin İngilizce reklamları bulunmaktadır. Ali Google.com.tr arama moturunun dil ayarlarını Türkçe olarak seçmiştir. Ali'nin reklamlarını Google.com.tr'de görmesi için arama moturunun dil ayarlarını İngilizce olarak değiştirmesi gerekir.

Google dil tercihlerinizi düzenlemek için aşağıdaki adımları uygulayın:

1. Google ana sayfasındaki Arama Kutusunun sağında yer alan 'Tercihler' bağlantısını tıklayın.
2. Sizin için uygun olan Arayüz Dilini 'Türkçe' seçin ve 'Tercihleri Kaydet' düğmesini tıklayın.

Bugünkü yazımızda, reklamlarınızın yayınlanmaması durumunda yapmanız gerekenleri tek tek ele aldık. Bu diziyi takip eden sonraki yazılarda, reklamınızın gösterilmeme nedenleriyle ilgili olarak, anahtar kelimelerinizin kalite puanını ele alacağız.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.