Erdal Fettahoğlu 2009 yılında Google Yardım Forumunda 'En Üst Düzey Katılımcı' olarak katılmış ve yüzlerce AdWords reklamverenine yardım etmiştir.

Google AdWords Qualified Professional ve Google Analytics Individual Qualification sertifiklarına sahip olan Erdal'ın süper güçleri arasında az köfte ile çok ekmek yapmak ve internet reklamcılığında harikalar yaratmak var.

Blog'umuzdaki ilk konuk yazar olma özelliğini bulunduran Erdal, bakalım blog'umuzda neler yazmış.

Reklam metni yazarken zorlanıyor musunuz?

Toplam 95 karakterlik başarılı reklam metini yazmak çok kolay olmasa da aşağıdaki süper formülü dikkate alarak her zaman başarılı ve çarpıcı AdWords reklam metinleri yazabileceksiniz.

AdWords reklamlarında başarıya ulaşmanızı sağlayacak temel faktörlerden biri olan çarpıcı reklam metinleri ile tıklama oranını yükseltebilir ve ziyaretçilerin dikkatini çekerek, ziyaretçileri müşteriye çevirme konusunda büyük fırsatları yakalayabilirsiniz. Reklamlarınızdan yüksek tıklama oranına (TO) sahip olmak, daha üst konumlarda reklamlarınızın çıkmasına ve daha düşük tıklama başı maliyetleri (TBM) ödemenize yardımcı olacaktır.

Reklam metni başlık, açıklama ve görünen URL olmak üzere 3 bölümden oluşmaktadır. Öncelikle her bir bölümü detaylı bir şekilde inceleyelim ve bu bölümlerde özellikle hangi konulara dikkat etmemiz gerektiğini tek tek birlikte öğrenelim.

1) Başlık

Reklam metni başlığında, reklamını oluşturduğunuz ilgili reklam grubunun en önemli anahtar kelimesini mutlaka kullanmalısınız. Bu genellikle reklam grubu içinde en fazla gösterim alan anahtar kelimedir fakat bazı durumlarda en çok dönüşüm oluşturan anahtar kelime de reklam metni başlığında kullanabilir. Doğru anahtar kelimeyi kullandığınızda ve kullanıcılar bu anahtar kelime ile arama yaptığında reklam metni başlığınız kalın bir yazıyla görecektir. Özellikle kalın bir yazıyla görünen bir reklam metnine sahip olmanız diğer reklamverenlerin reklam metinlerinden çok daha farklı olmanızı sağlayacaktır.


2) Açıklama


Başlık bölümünden sonra en çok dikkat edilen 2 satırdan oluşan açıklama bölümünde satışı yapılan ürün veya vermiş olduğunuz hizmetin açıklaması basit ve etkili bir şekilde yapılmalıdır. Bu bölümde özellikle ürün veya hizmetinizi rakiplerinizden farklı kılan özellikleri belirleyin ve bunları reklamınızda vurgulayın. Açıklama bölümünde ürün veya hizmetinizi basit şekilde anlattıktan sonra kullanıcıları hedefinize yönlendirmelisiniz. Bu yönlendirmeyi de yapabilmek için kullanıcıları harekete geçirecek ifadeler kullanmanız gerekiyor. Harekete geçirici ifadeler kullanıcıları hedefinize ulaşmalarını sağlamak için öncelikle reklamınıza tıklamasını ve daha sonra da bu kullanıcılardan ne yapmalarını beklediğinizi net bir şekilde anlamalarını sağlar. Satış odaklı reklam çalışmalarında örnek olarak 'Hemen Alın, Hemen Sipariş Verin, Satın Alın ve Sipariş Verin' gibi harekete geçirici ifadeler verilebilir.

3) Görünen URL


Daha alakalı reklam metini hazırlamak için ürün veya hizmetinizle ilgili bir kelimeyi görünen URL bölümüne ekleyebilirsiniz. Böylelikle arama yapan kullanıcılara reklamın daha çarpıcı gözükmesini ve reklama tıklama yaparak siteyi incelemelerini sağlayabilirsiniz.
Aşağıda başarılı ve vasat iki reklam metininin bir karşılaştırmasını görebilirsiniz.

(Resmi büyütmek için tıklayın.)

Reklam bölümlerini detaylı bir şekilde inceledikten sonra, reklam metni yazarken dikkat edilmesi gereken 6 önemli püf noktayı sizinle paylaşalım.

Başarılı Reklam Metni Yazmanın 6 Kuralı


1. Birden çok reklam metni deneyin

Her reklam grubu için en az iki reklam metni yazarak hangi reklam metninin daha başarılı olduğunu ölçümleyebilirsiniz. Reklamlarınız yeterli seviyede yayınlandıktan sonra başarılı olan reklam metninin dışındaki reklam metinlerini duraklatarak yerlerine daha farklı teklifler ve harekete geçirici ifadeler kullanarak daha başarılı reklam metinleri yazmaya çalışın.


2. Dönüşümleri izleyin


Her zaman tıklama oranı yüksek reklam metinleri ürün veya hizmetinizin satışını gerçekleştirmeyebilir. Bu yüzden dönüşüm izleme aracını kullanarak hangi reklam metinlerin dönüşüm oluşturduğunu tespit edin ve daha başarılı reklam metinleri yazmaya çalışın.


3. Anahtar kelimeler ekleyin


Reklam metninin açıklama bölümünde kullandığınız anahtar kelime arandığında reklam metni başlığında da olduğu gibi kalın bir yazı tipiyle gözükecektir ve böylece daha alakalı reklam metinlerine sahip olacaksınız.


4. Büyük harfleri doğru kullanın

Çarpıcı reklam metinleri hazırlamak için büyük harfleri doğru kullanmalısınız. Her kelimenin ilk harfini büyük yazarak çarpıcı reklam metinlerine sahip olabilirsiniz. Büyük harfleri düzenli ve doğru kullanarak, düzensiz büyük harf kullanan reklam metinlerinden çok daha fazla etkili reklam metinlere sahip olabilirsiniz.


5. En alakalı hedef URL'i kullanın

Eğer belirli bir ürün veya hizmet için reklamınız varsa, bu reklam için direkt sitenizin ana sayfa URL'ni vermektense en alakalı iniş sayfasını kullanarak reklamlarınızdan daha fazla dönüşüm oluşturabilirsiniz.


6. Promosyonları belirtin


Herhangi bir indirim, ücretsiz kargo gibi özel bir teklif veya diğer reklamverenlerden daha cazip bir satış fiyatınız ve hizmetiniz varsa bunu reklam metninde net bir şekilde belirterek tüm dikkatleri üstünüze çekebilirsiniz.


Erdal Fettahoğu tarafından hazırlanmış, Esra Öğücü ve Hüseyin Savaş, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.