Posted:

Merhaba,

AdWords uzmanlarımız aracılığıyla online (çevrimiçi) olarak ulaşabileceğiniz yepyeni ve ücretsiz webinar serimize devam ediyoruz. AdWords webinar’ları AdWords uzmanları tarafından online (çevrimiçi) olarak sunulan ücretsiz seminerlerdir. Optimizasyon ve Raporlarla ilgili aklınıza gelen tüm sorulara bu webinar’da cevap bulabilirsiniz.

 • AdWords hesabımı raporlar kullanarak nasıl iyileştirebilirim ?
 • Hangi raporlar maliyetlerimi düşürü, reklam sıralamamı iyileştirmeye yardımcı olabilir ?
 • Kampanya performans takibimi nasıl daha iyi analiz edebilirim ?
 • Hangi raporlarda hangi kriterlere dikkat etmeliyim ?
 • Potansiyel müşterilerim hangi arama sorgularını girerek reklamlarımı görüntüleyebilir?

Rapor kullanarak optimizasyon ipuçlarını öğrenebileceğiniz bu webinar’ımıza hemen kaydolun, webinar süresince AdWords uzmanlarımıza anında ulaşın ve sorularınızı cevabını hemen alın.

Webinar konusu: Optimizasyon ve Raporlar
Tarih:04.08.2009 Salı
Saat:15:30 (Türkiye saati)
Bağlantı:
https://googleonline.webex.com/googleonline/onstage/g.php?t=a&d=576891886

Daha fazla bilgi için webinar takvimimizi inceleyebilirsiniz. Webinarlarla ilgili sorularınız için bize Webinars-tr@google.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Webinar'ımıza kaydolmak için, webinar takviminde 'Optimizasyon ve Raporlar' kısmını tıklayarak ve 'Şimdi Kaydolun' bölümünden kaydınızı yaptırabilirisiniz.

Aslıhan Ulutaş,

Posted:

Yeni AdWords arayüzünü oluşturmaya başladığımızda kendimize iki soru sormuştuk. Birincisi, reklamverenlerin işlerini daha hızlı yapmalarına nasıl yardımcı olabileceğimizdi. İkincisi ise AdWords kampanyalarınızdan mümkün olan en iyi performansı almak için doğru araçları, doğru zamanda bulmanızı nasıl sağlayabileceğimizdi. Bugün, bu hedeflere ulaşmada büyük yol kat ettiğimizi düşünüyor ve yeni arayüzü beta sürümden asıl sürüme yükseltiyoruz.

Birçok reklamverenimizden, yeni AdWords arayüzünün reklamverenlerin işlerinde büyük farklar yarattığı duyumunu aldık. Reklamverenlerimiz, düzenleme, raporlama ve hesapta gezinme işlemlerinin hızlanması sayesinde zamandan tasarruf ettiklerini ve hedeflemelerini hassaslaştırmak üzere daha iyi entegre edilmiş araçları kullanarak kampanya performanslarını artırdıklarını belirtti.

Öreneğin, bir İnternet Reklamcılığı Pazarlaması ajansı olan ROI Revolution, yeni arayüzü kullanarak, Google İçerik Ağı'na yönelik optimizasyonlar için, hesap başına harcanan ortalama zamanın birkaç saatten, yalnızca 20 dakikaya indirdiği ifade etti. Ekip lideri Justin D'Angelo şu açıklamayı yaptı: “Eskiden görmeyeceğimiz, aramayacağımız, hatta böylesine derin bir analiz yapmak için zaman ayırmayacağımız şeyleri AdWords'ün yeni arayüzünü kullanarak fark ettik. Yeni arayüzle birlikte, bunu bir saniye içinde tespit edebiliyor ve müşterilerimizin masraflarını anında azaltabiliyoruz. Bu tek kelime ile mükemmel bir gelişmedir."

Bir B2B yazılım şirketi olan ClickTime'da yeni arayüzün kullanımının olumlu ölçülebilir ticari etkilerine tanık olanlar arasında. Yeni AdWords arayüzündeki, Arama terimleri raporunu kullanarak, bir yandan potansiyel satış başına maliyetleri azaltarak, genel potansiyel satış kalitesini iyileştirirken, bir yandan da kampanya TO'larını %31 oranında artırmayı başardılar. Yeni arayüzü kullanırken AdWords'teki verimliliklerinin toplamda %100 arttığını tahmin ediyorlar. Örnek başarı hikayeleri sayfamızı ziyaret ederek bu başarı öyküleriyle ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Geçtiğimiz aylarda yeni AdWords arayüzünü düzenli olarak iyileştirmeye devam ettik. Reklamverenlerden aldığımız geribildirimler doğrultusunda sorunları düzelttik ve kampanya yönetimini daha iyi bir hale getirmek için yeni özellikleri kullanıma sunduk. Yalnızca geçtiğimiz ayda, anahtar kelime listelerinde toplu değişiklik yapılmasına izin veren e-tablo düzenlemesini ve hesap performansınızdaki değişikliklerden anında haberdar olmanızı sağlayan özel uyarıları kullanıma sunduk. Ancak yapacaklarımız daha bitmedi. Yeni AdWords arayüzü, özellikleri geçmiştekinden daha hızlı bir biçimde geliştirmemize olanak sağlayan bir altyapı kullanılarak oluşturulmuştur. Bu yüzden, önümüzdeki aylarda da yeni özellikleri düzenli bir şekilde kullanıma sunmaya devam edeceğiz.

Yeni arayüzün beta sürümü dönemi bittiğinden çok sayıda hesabı yalnızca yeni arayüzü kullanacak şekilde yükseltiyoruz. Yeni arayüzle ilgili sorularınız varsa, lütfen yeni arayüz mikro sitesini ziyaret edin.

Son olarak, geçtiğimiz dokuz ayda yeni AdWords arayüzünü test etmemize yardımcı olan herkese teşekkür ediyoruz. AdWords'ün bugünkü haline gelmesinde görüşlerinizin çok büyük bir payı var. Her zaman olduğu gibi, yorumlarınız veya istekleriniz varsa lütfen bunları bize iletin.


Posted:
Reklamlarınızın Google'da yayınlanıp yayınlanmadığını merak ettiğiniz veya reklamlarınızın onaylanıp onaylanmadığını kontrol etmek istediğiniz oluyor mu?

Google AdWords, bu sorularınıza anında cevap alabileceğiniz, size yardımcı olacak, 2 adet harika ücretsiz araç sunuyor:
 • Reklam Ön İzleme Aracı
 • Onaylanmamış Reklamlar Aracı

Reklam Önizleme Aracı

Reklamlarınızı Google aramalarının sağ tarafında yayınlanıp yayınlanmadığını merak ettiğiniz zaman ne yapıyorsunuz? Google'da seçtiğiniz anahtar kelimeler ile reklamlarınızı arıyorsanız, reklamlarınızın performansına negatif etki ettiğinizi bilmenizi isteriz.

Reklamverenlerimiz, reklamlarınızı genellikle Google'da seçtikleri anahtar kelimeler ile aramakta, reklamlarının yayınlandığını kontrol etmekte, reklamlarını tıklamayarak, aynı işlemi defalarca farklı anahtar kelimeler ile tekrarlamaktadırlar.

Bu durum, reklamlarınızın reklam konuma negatif olarak etki etmektedir ve reklamlarınızın boş yere gösterim almasına, reklamlarınızın tıklanmamasına, sistemin reklamların seçtiğiniz anahtar kelimeler ile alakasız olduğunu ilişkilendirmesine, reklamlarınızın Tıklama Oranlarının (TO) düşmesine, reklamlarınızın düşük konumlarda yayınlanmasına, dolayısı ile reklam performansınıza negatif etki etmektedir.

Google reklamlverenlere yardımcı olmak, reklamverenlerin istedikleri zaman reklamlarını kontrol etmeleri için, kullanımı ücretsiz olan Reklam Önizleme aracını geliştirmiştir. Reklamınızı Google'da aramak yerine, Reklam Önizleme aracını kullanarak reklamınızın gösterilip gösterilmediğini rahatlıkla kontrol edebilirsiniz. Reklam Önizleme aracını kullandığınızda, reklamınızın performansı ve istatistikleri etkilenmez.

Reklam Önizleme aracını kullanmak için aşağıdaki adımları izleyin:
1. http://www.google.com.tr/adpreview adresine gidin.
2. Anahtar kelime listenizde bulunan bir anahtar kelime girin.
3. Reklamlarınızın yayınlandığı Google alanını girin. Google.com.tr
4. Reklamlarınızın yayınlandığı dili girin. Türkçe
5. Reklamlarınızın yayınlandığı ülkeyi girin. Türkiye
6. Reklamları önizle'yi tıklayın.

İpucu: Reklamınızı göremiyorsanız, reklamın neden gösterilmediğini öğrenmek için Reklam Teşhis Aracını kullanın. Reklamınızın gösterilmemesinin bir nedeni reklamlarınızın henüz onaylanmamış olması olabilir. Bu durum söz konusuysa, daha fazla bilgi edinmek için Onaylanmamış Reklamlar aracını kullanabilirsiniz.

Onaylanmamış Reklamlar Aracı

Onaylanmamış Reklamlar aracı, onaylanmamış reklamlarınızın durumunu kontrol eder ve reklamların neden onaylanmadığını öğrenmenize yardımcı olur. Reklamı, reklamın yerini, onaylanmama nedenini, reklamınızı geliştirme önerilerini ve reklamınızın onaylanmadığı tarihi anında görüntüleyebilirsiniz. Bu araç, onay bekleyen reklamların veya anahtar kelimelerin durumunu yansıtmaz.

Onaylanmamış Reklamlar aracını kullanmak için:
1. https://adwords.google.com.tr adresinden AdWords hesabınızda oturum açın.
2. Kampanya Yönetimi sekmesinde "Araçlar"ı tıklayın.
3. "Reklam Performansınızı Analiz Edin" bölümünün altındaki "Onaylanmamış Reklamlar"ı tıklayın.
4. Reklamlarınızın durumunu buradan kontrol edebilirsiniz.
4. Bir reklamı yeniden düzenlemek için, en sağdaki sütunda yer alan "Reklamı düzenle" bağlantısını tıklayın. Reklamınızı ait olduğu reklam grubundan da düzenleyebilirsiniz. Reklamınızı kaydettikten sonra, reklamınız incelenmek üzere otomatik olarak reklam onaylanma sırasına gönderilir. Bazı reklamların incelenmeden Google'da yayınlanmayacağını bilmenizi isteriz.

Reklamınız inceleme sırasında ise, Google reklam politikalarını incelemek ve reklamlarınızın tüm AdWords İçerik Yönergeleri ve İçerik Politikasına uygun olduğundan emin olmak isteyebilirsiniz. Bu yönergeler, reklamverenlerimiz ve kullanıcılarımız düşünülerek hazırlanmıştır ve sonuç olarak, başarılı reklam kampanyaları oluşturmada sizlere yardımcı olur. Yönergelerimizin tamamını okumak için lütfen bu sayfayı ziyaret edin.

Eğer, reklamlarınız onaylanmadıysa, reklamınızın onaylanmama nedenini öğrenmek için, Onaylanmamış Reklamlar Aracından 'Onaylanmama Nedeni' sütunundaki "Ayrıntılar"ı tıklayın. Bu tür mesajları almayı reddetmediyseniz, reklamınız onaylanmadığında bu durum size bir e-postayla da bildirilir.

Posted:
Bu haftaki yazımızda, yeni AdWords yeni arayüzündeki 'Anahtar Kelimeler Sekmesine' daha yakından göz atacağız.

Anahtar Kelimeler sekmesi, hesabınızdaki anahtar kelimeleri listeler. Önceki AdWords arayüzünde olduğu gibi, hesabınızdaki Anahtar Kelimeler sekmesinde yeni anahtar kelimeler ekleyebilir veya anahtar kelimelerinizi düzenleyebilirsiniz. Ancak, yeni arayüz, kapsamlı görünüm sekmeleri olarak adlandırılan bir özellikle, anahtar kelime yönetimini bir adım ileriye götürmektedir. Hesabınızda nerede olursanız olun, hesabınızın tüm düzeylerinde bir Anahtar Kelimeler sekmesi bulunur. Anahtar kelime sekmesi bir kampanyanın tamamındaki ve hatta tüm kampanyalardaki anahtar kelimelerin hepsinin tek bir listede görmenizi sağlar. Bu muhteşem özellik sayesinde, hesabınızda en iyi performansı gösteren anahtar kelimeleri anında belirleyebilir ve gerekli işlemleri yapabilirsiniz.

Ayrıca, Anahtar Kelimeler sekmelerinin herhangi birinde, anahtar kelimeleriniz üzerinde doğrudan değişiklik yapabilirsiniz. Örneğin, bir anahtar kelimenin eşleşme türünü, o anahtar kelimeyi tıklayarak ve ardından, açılır menüden istediğiniz eşleme türünü seçerek anında değiştirebilirsiniz. Aşağıdaki resimde bu işlemi görebilirsiniz.


(resmi büyütmek için tıklayın)

Hesabınızdaki herhangi bir Anahtar Kelimeler sekmesinde, anahtar kelimenizi değiştirebilir, durdurabilir veya durdurulmuş anahtar kelimeleri anında devam ettirebilirsiniz. Anahtar Kelime sekmesi altında, anahtar kelime tekliflerinizi tek tek değiştirebilir veya isterseniz toplu düzenlemeyi kullanarak, birden fazla anahtar kelimenizin teklifini aynı anda değiştirebilirsiniz.

Aynı anda birden fazla anahtar kelimede değişiklik yapmak istiyorsanız, toplu düzenlemeyi kullanabilirsiniz. Toplu düzenleme yapmak çok kolaydır. Sadece değiştirmek istediğiniz anahtar kelimeleri seçin ve tablonun üstündeki 'Düzenle' düğmesini tıklayın. Toplu düzenlemenin diğer bir özelliği ise, 'Aşağı Kopyala' düğmesidir. Bu özellik, tekliflerinizi bir dizi anahtar kelimeye kopyalamanızı sağlar. Örneğin, her bir anahtar kelime için elle teklif girmek yerine, tekliflerinizi birden fazla anahtar kelimede değiştirmek istiyorsanız, düzenlediğiniz teklifin yanındaki 'Aşağı Kopyala' düğmesini tıklayabilirsiniz. Böylece, teklifiniz tüm seçili anahtar kelimelere anında kopyalanır. Sadece anahtar kelime tekliflerinizi değil, anahtar kelime durumunuzu ve hedef URL'lerdeki değişiklikleri de aşağıya kopyalayabilirsiniz. Aşağıdaki resimde bu işlemi görebilirsiniz.


(resmi büyütmek için tıklayın)

AdWords Perşembeleri yazı dizimizde, yeni arayüz Anahtar Kelimeler sekmesi ile ilgili pek çok özelliği de bulabilirsiniz. Anahtar kelimelerinizi hızla düzenlemek istiyorsanız, klavye kısayollarını kullanabilirsiniz. Aynı zamanda, hesabınızda belirli bir tarihe bakmak için özelleştirilebilir sütunları da kullanabilirsiniz. Ayrıca, hesabınızda belirli anahtar kelimeleri bulmak için anahtar kelimelerinizi filtreleyebilirsiniz. Bu özellikler hesabınızdaki tüm anahtar kelimelere bakıyorsanız çok kullanışlıdır.

Arama Sorgusu Raporunu Nasıl Kullanırım?

Yeni AdWords arayüzünde, Anahtar Kelimeler sekmesinden doğrudan 'Arama Sorgusu Raporuna' erişebilirsiniz. Bu raporda, reklamlarınızı tetikleyen arama terimlerini gösterebilirsiniz.

Bu raporu görmek için, tercih ettiğiniz anahtar kelimeleri seçin ve 'Arama terimlerini görüntüle'yi tıklayın, daha sonra 'Seçilen'i tıklayın. TO ve dönüşüm oranı gibi ölçümlerin yanı sıra, söz konusu anahtar kelimeler için reklamınızı tetikleyen Google arama terimlerinin bir listesini de göreceksiniz. Bu bilgiler daha verimli bir İnternet Reklamcılığı kampanyası oluşturmanızda size yardımcı olacaktır. Bu rapor sayesinde, hangi anahtar kelimelerinizin daha fazla tıklandığını, hangi Google arama terimlerini anahtar kelimenize eklemeniz gerektiğini görebilirsiniz.

Ayrıca, doğrudan rapor üzerinden, hesabınızda değişiklikler yapabilirsiniz. Örneğin, iyi uyduğunu düşündüğünüz bir arama terimi görürseniz, bunu kampanyanıza anında ekleyebilirsiniz. Sadece rapordaki terimi seçmeniz ve 'anahtar kelime olarak ekle'yi tıklamanız yeterlidir. Aynı zamanda, bu anahtar kelime için belirli bir teklif ve eşleme türünü anında belirlemeyebilirsiniz.

Ayrıca, bir arama teriminin kampanyalarınıza uygun olmadığını görürseniz, bunu bir negatif anahtar kelime olarak anında ekleyebilirsiniz. Reklamlarınız negatif anahtar kelimeler için yayınlanmaz. Negatif anahtar kelimeler eklerken, dikkatli olmalısınız. Alakalı trafiği kaçırabileceğiniz için, bir anahtar kelimeyi hariç tutarken acele etmemeniz gerekir. En iyisi 'Arama Sorgusu Rapor'unu verilerini beklemektir. Rapor sonuçları doğrultusunda, hangi kelimeleri negatif olarak ekleyeceğinize daha rahat karar verebilirisiniz. Ayrıca, bir anahtar kelimeyi tümüyle negatif anahtar kelime olarak, hariç tutmadan önce, bu anahtar kelimeye daha düşük bir teklif veya daha belirgin şekilde hedeflenmiş bir reklam metni kullanmayı da deneyebilirsiniz.

Arama Sorgusu raporunu kullanırken, yalnızca bir veya iki kere tıklama almış anahtar kelimelerde değişiklik yapmayı düşünebilirsiniz. Ancak, Arama Sorgusu Raporundan en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, en çok gösterim ve tıklama almış olan anahtar kelimelere odaklanmanızı öneririz. Değişikliklerinizden en çok bu noktada fayda sağlarsınız.

Daha Fazla Bilgi

Yeni arayüzde yapılan değişiklikleri ve özellikleri görmek, yeni arayüz ile ilgili bilgilerinizi sınamak için, lütfen Yeni Arayüz sitesini ziyaret edin.

Bu makaleyi okuyarak, çözüm bulmak için çalıştığımız ve bize en sık bildirilen bazı sorunlarla ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Görüşlerinizi temel alarak, yeni AdWords arayüzünde yapılacak değişiklikler üstünde çalışmaya devam ediyoruz. Hesabınızın en üst köşesindeki Görüş Bildirin bağlantısını kullanarak, bize yeni arayüzle ilgili görüş bildirmeye devam edebilirsiniz. Yeni AdWords arayüzünü iyileştirmeye devam ediyoruz ve görüşleriniz bizim için çok değerlidir.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
Bugünkü yazımızda, web sitenizin performansını ölçmek için kullanabileceğiniz bir dizi önemli Google Analytics Performans Göstergesini (KPI) ele alacağız. Sizin için en önemlisi hangisi? Trafik düzeyleri mi? Kaç kullanıcının dönüşüm sağladığı mı? Ödemeli arama reklamlarınız için yaptığınız harcamaya karşılık ne kadar satış yaptığınız mı? Bu Analytics göstergeleri, sitenizin şu anda gösterdiği performans düzeyini ve sitenizde yapmayı düşündüğünüz düzenlemelerin nasıl olması gerektiği hakkında size önemli bilgiler sağlar.
KPI nedir?

En basit haliyle KPI, Google Analytics'te bulunan ve hedeflerinize ulaşmada web sitenizin gösterdiği performans düzeyini gösteren bir ölçümdür. Bu nedenle, örneğin sitenizin hedefi İnternet üzerinden satış yapmaksa, Google Analytics'te izlenecek önemli bir ölçüm E-ticaret raporunuzdaki dönüşüm oranıdır. İnternet sitenize gelen ziyaretçilerden, alışveriş yapanların oranını, geldikleri kaynaklara göre görebilirsiniz. Analytics Performans Göstergesi KPI'ları tüm diğer ölçümlerden farklı kılan "önemli" kısmıdır: Bu ölçümler sitenizin performansı açısından, dolayısıyla da internet üzerinde çalışan işiniz açısından çok önemlidir.

KPI'lar neden kullanılmalıdır?


Analytics Performans Göstergesi KPI oluşturmak iki açıdan yararlıdır.
 • KPI'larınızdaki değişiklikler size ne zaman harekete geçmeniz gerektiğini gösterir. Google Analytics performans göstergelerini incelediğinizde, internet sitenizin ana sayfasından Hemen Çıkma Oranının %50 arttığını tespit ederseniz, bu durumun nedenini hemen saptamanız gerekir. Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların bu eğilimini tersine çevirmek için gereken önlemleri almanız gerekir. En önemli olan ise, Google Analytics Performans Göstergeleri (KPI) ile bu trendi anında takip edebilirsiniz.
 • Analytics Performans göstergelerinden elde ettiğiniz önemli rapor ve ölçümleri iş arkadaşlarınız ile paylaşabilirsiniz. İnternet sitenizin gösterdiği performansı, grafiksel raporlar halinde iş arkadaşlarınıza, rapor sunduğunuz müdürünüze anında yazdırılabilir dosya halinde gönderebilirsiniz.
KPI listenizi nasıl oluşturmalısınız?

Başarılı bir Google Analytics Performans Göstergesi (KPI) oluşturma işlemi, sitenizin işletme hedeflerini Analytics hesabınızda anlamlı ölçümlere dönüştürme olarak özetlenebilir. İşinizi en iyi siz bilirsiniz ve her iş farklı olduğu için kendi Analytics Performans Göstergesi KPI'larınızı yalnızca siz oluşturabilirsiniz.
Başlangıç olarak, kendinize ve firmanızdaki önemli kişilere tek bir soru sormanız gerekir: 'Sizce şirketinizin neden bir sitesi var?' Cevapları yazın. Büyük olasılıkla, konuştuğunuz kişiye göre farklı cevaplar alacaksınız. Şirketinizdeki tüm bölümlerden bilgileri alın ve sonra cevapların önceliğini belirleyin. Cevaplardan en iyi 10 tanesini değerlendirmeye almanızı öneririz. Aldığınız cevaplara göre firmanızın performans göstergelerini Google Analytics hesabınızda tanımlayabilirsiniz.

İşletme hedeflerinizi hesaba kattıktan sonra, firmanızın hedefleri ile alakalı performans göstergelerini Google Analytics hesabınızda oluşturmaya başlayabilirsiniz. Örneğin, işletme hedeflerinizden biri, sitenize yapılan ziyaretlerin sonucunda fiziki mağazanıza daha fazla kişinin gelmesini sağlamak olduğunu düşünelim. Bu durumda, araştırma yapmak için sayfanızı ziyaret eden kişilerin, sitenizde adresini verdiğiniz fiziki mağazanıza yönlendirilmesindeki dönüşüm oranı Analytics hesabınızda iyi bir Performans Göstergesi (KPI) olacaktır.

Aşağıda, firma hedefleriniz ile alakalı Google Analytics Performans Göstergesi (KPI)'ları oluşturmanıza yardımcı olacak bazı fikirler bulacaksınız:
 • Performans Göstergesi KPI'ların önemli ve işletmeyle alakalı olduğundan emin olun. Analytics Performans Göstergesi KPI'larınızı işletme hedeflerinizle alakalı olması gerçekten çok önemlidir. "Daha fazla ziyaretçi çekmek" gibi bir KPI iyi bir seçim gibi görünebilir, ancak işletme hedeflerinizle gerçekten bağlantılı mıdır? Pazarlama çabalarıyla ziyaretçileriniz iki katına çıktığı halde yeni ziyaretçilerin hiçbiri alışveriş yapmazsa ne olacak? Daha kaliteli ziyaretçiler çekmek daha iyi bir fikir olabilir. Kalite, dönüşüm oranıyla veya hemen çıkma oranıyla ölçülür. İşletme hedefleriniz ve buna bağlı olan Analytics Performans Göstergesi KPI'larınız farklılıklar gösterebilir. İşletmeniz için doğru Analytics Performans Göstergesi seçtiğinizden emin olun.
 • Performans Göstergesi KPI'larınızın işleme dönüştürülebilir olmasını sağlayın. Seçtiğiniz bir Analytics Performans Göstergesi (KPI) ile ilgili işlem yapamıyorsanız o iyi bir KPI değildir. Bir sonraki gün, bu Analytics Performans Göstergesi (KPI) ikiye katlanırsa veya yarıya inerse ne yapacağınızı kendinize sorun ve performans göstergesini buna göre belirleyin.
 • Hedef kitlenize odaklanın. Raporları firmanızdaki ekibinizin diğer üyeleriyle paylaşıyorsanız, her şeyin herkesi ilgilendirmediğini aklınızda bulundurun. Ölçümleri ekip üyeleri ile paylaşırken, ekip üyelerinin dikkatlerini işleri açısından en önemli olan noktaya toplanması için sadece alakalı ölçümleri doğru kişiler ile paylaşmaya çalışın. Örnek: "Geçen hafta kullanıcıların %50'si sitemizdeki arama işlevini kullandı. Bunların %45'i arama sonuçlarındaki ilk on terimi görüntüledikten sonra siteden hemen ayrıldı". Bu bilgiler, site aramasını geliştirme üzerinde çalışan tasarım ekibi ve onların yöneticisi için yararlı olabilir, ancak pazarlama bölümü için gereksiz olabilir.
Google Analytics ile işletme hedeflerinizi nasıl düzenli olarak takip edebileceğinize dair yukarıda verdiğimiz bilgilerin faydalı olduğunu umuyoruz.

Posted:

Merhaba,

AdWords uzmanlarımız aracılığıyla online (çevrimiçi) olarak ulaşabileceğiniz yepyeni ve ücretsiz Online AdWords Seminerleri serimize devam ediyoruz. Online AdWords Seminerleri AdWords uzmanları tarafından online (çevrimiçi) olarak sunulan ücretsiz seminerlerdir. Optimizasyonla ilgili aklınıza gelen tüm sorulara bu seminerde cevap bulabilirsiniz.

 • AdWords hesabım için optimizasyon neden gereklidir?
 • Anahtar kelimeleri seçerken nelere dikkat etmeliyim ?
 • Optimizasyonumu hangi hedefe göre belirlemeliyim ?
 • Daha fazla tıklama ile maliyetlerimi nasıl düşürebilirim ?

Optimizasyon ipuçlarını öğrenebileceğiniz bu seminerimize hemen kaydolun, seminer süresince AdWords uzmanlarımıza anında ulaşın ve sorularınızı cevabını hemen alın.

Seminer konusu : Optimizasyon Hedefleri

Tarih:22.07.2009

Saat:15:30 (Türkiye saati)

Bağlantı: https://googleonline.webex.com/googleonline/onstage/g.php?t=a&d=573049399

Daha fazla bilgi için Online AdWords Seminerleri takvimimizi inceleyebilirsiniz. Seminerlerle ilgili sorularınız için bize Webinars-tr@google.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Aslıhan Ulutaş, Google AdWords Ekibi

Posted:
Bugün, AdWords 3.0 Perşembeleri yazımızda, özelleştirilebilir sütunlara göz atacağız. Özelleştirilebilir sütunlar, yeni AdWords arayüzünün kampanyalarınızı daha etkili yönetmenize yardımcı olan harika bir yeniliktir. Özelleştirilebilir sütunlarla, reklam kampanyanız için en önemli olan ölçümleri seçebilir ve bu ölçümleri kampanyalarınızda daha hızlı bir şekilde görüntüleyebilirsiniz. Bu özelliği kullanmak için aşağıdaki adımları takip edin.

1. Adım

İlk önce, hesabınızda 'Filtre ve görünümler' düğmesini tıklayın ve 'Sütunları özelleştir'i seçin.2. Adım

Daha sonra, 'Sütunları özelleştir' sayfasından hesabınıza ekleyebileceğiniz veya hesabınızdan kaldırabileceğiniz çeşitli sütunları görebilirsiniz. Sol tarafta, sütun seçiminin iki gruba ayrıldığını görürsünüz: Performans ve Dönş. (Dönüşümlerin kısaltması). Dönüşüm sütunlarını yalnızca, AdWords hesabınızda AdWords Dönüşüm İzlemeyi etkinleştirdiyseniz göreceğinizi unutmayın.3. Adım

Son olarak, hesabınızda eklemek istediğiniz sütunları işaretleyiniz. İşaretlediğiniz sütunların listenize eklendiğini ve nasıl göründüğünü sağ tarafta anında görebilirsiniz. Ayrıca, bir kategorideki tüm sütunları seçmek için, tek tek işaretlemeniz gerekmez, sadece kategori adının (Performans) yanındaki kutuyu işaretlemeniz yeterlidir.

Bazı sütunların gri, diğerlerinin yeşil olduğunu fark edeceksiniz. Gri sütunlar sabit olduğu için her zaman gösterilir. Yeşil sütunlar, gösterilmek üzere sizin seçtiğiniz ölçümlerdir. Yeşil sütunları tıklayıp sürükleyerek, yeni bir sıralama oluşturabilirsiniz. Örneğin, ortalama tıklama başına maliyet ve ortalama konum gibi karşılaştırmaları yapmak üzere, ölçümleri yan yana getirmek raporlamalarınız çok kullanışlıdır.Unutmamanız gereken son bir nokta, AdWords'teki farklı sekmelerde farklı sütunlar bulunacağıdır. Örneğin, Kalite Puanı sütununu 'Anahtar Kelimeler' sekmesinde bulabilirsiniz, ancak 'Kampanyalar' sekmesinde bulamazsınız. Özelleştirilebilir sütunlarla ilgili anlatacaklarımız bu kadar. Hesabınızı özelleştirmek ve yalnızca istediğiniz hesap istatistiklerin, görmek için sütunlarınızı özelleştireceğinizi umarız.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:

Birçok reklamverenimiz, potansiyel müşterilere ulaşmak için Google İçerik Ağı'nda reklam vermektedir. Reklamverenlerimize İçerik Ağı'nın ne kadar etkili olduğunu açıklamak için bir araştırma yaptık.

Araştırmamızda, hem Google Arama Ağında hem de Google İçerik Ağında yayınlanan reklamların performans ölçümlerini inceledik. Araştırma sonucumuzu, yazdırılabilir bir broşür halinde istediğiniz zaman ulaşabileceğiniz bir mikro sitede sizin için yayınladık. İçerik Ağı'nın ne kadar etkili olduğunu gösteren araştırma broşürümüzün adı ' Google İçerik Ağı'ndaki EBM Performans Eğilimleri'dir.

Google İçerik Ağı'ndaki EBM Performans Eğilimleri broşüründe açıklanan bulgularımız, İçerik Ağında yayınlanan reklamların, arama ağı dışında ek dönüşüm elde etmenin en etkili bir yolu olduğunu gösteriyor. İçerik Ağı reklamları, Arama Ağı ile birlikte kullandığında, reklamveren, Arama Ağı EBM'lerinin yaklaşık %2'si oranında İçerik Ağı EBM'sine sahip olmaktadır. Ayrıca İçerik Ağı, reklamverenin aldığı toplam dönüşümün yaklaşık %20'sini sağlamaktadır.

İçerik ve Arama Ağlarında benzer edinme başına maliyet (EBM) elde etmenin birincil nedeni, akıllı fiyatlandırma sistemimizdir. Akıllı fiyatlandırma, verilerimizin, bir İçerik Ağı sayfasında elde edilen tıklamanın dönüşümle sonuçlanmasının pek olası olmadığını gösterdiği durumlarda, reklamverenlerin tıklamalar için ödediği fiyatı otomatik olarak düşüren bir özelliktir. Bu, akıllı fiyatlandırma sistemimiz belirli bir İçerik Ağı sayfasının düşük bir dönüşüm orana sahip olacağını tahmin ettiğinde, reklamverenlerin ödeyeceği fiyatı otomatik olarak düşüreceğimiz anlamına gelir.

Broşürde de belirtildiği gibi, İçerik Ağı örneğindeki dönüşüm oranı Arama Ağı'ndakinden %27,9 daha düşüktür. Ancak, İçerik Ağındaki tıklama başı maliyetlerin (TBM) arama ağındakilerden %28,4 daha düşüktür. Diğer bir değişle, İçerik Ağında reklamlar vermek daha hesaplıdır.

Yaptığımız analizde, çok sayıda coğrafi bölgede reklam veren binlerce AdWords kampanyasını inceledik. Ayrıca, Dönüşüm Optimize Edici ve site hariç tutma gibi kampanya yönetim araçlarını kullanan reklamverenlerin dönüşüm oranlarının nasıl arttıdığını da tespit ettik. Sonuç olarak bulgularımız, İçerik Ağı'nda yayınlanan reklamların Arama Ağı'nda yayınlanan kampanyaları tamamladığını ve reklamverenlerin internet reklamlarından maksimum fayda sağladığını ve önemli fırsatları yakaladıklarını göstermektedir.

Broşürümüzü inceledikten sonra, aşağıdaki tavsiyeleri uygulamanızı öneririz:

 • Henüz yapmadıysanız, Arama Ağında yayınlanan reklam kampanyalarınızı İçerik Ağı reklam kampanyaları ile tamamlamayı göz önünde bulundurun.

Broşürün tamamını burada bulabilirsiniz. Google İçerik Ağı'nda reklam vererek hedeflediğiniz performansa ulaşma potansiyeli konusunda size yeterli bilgi verebildiğimizi umarız.

Posted:
Bugün, markanızı tanımak için AdWords'ü nasıl kullanacağınızı ve AdWords reklam kampanyanızı nasıl optimize edeceğinizi ele alacağız.

Marka tanıtımı nedir?

Marka tanıtımı, genellikle belirli bir markanın, pazarda ayırt edilmesini, tanınmasını sağlamak, tüketicinin güven ve sadakatini kazanmak amacıyla ürün ve hizmetlerin tanıtılması ve geliştirilmesi anlamına gelir. Sonuç olarak, marka tanıtımı şirketin ürün ve hizmetlerinin değerini arttırır. Şirket ve marka adları genellikle bir ürün yelpazesini temsil eder ve şirketler markaları ile ilişkilendirilmiştir. Markanızı Google AdWords kullanarak, internet üzerinde tanıtabilirsiniz.

Marka Tanıtım Stratejileri


Google Arama Ağında yayınlanması için bir reklam kampanya oluşturduğunuzda, genellikle ürün ve hizmetiniz ile alakalı bir anahtar kelime listesi hazırlarsınız. Kullanıcılar bu kelimeleri ile arama yaptıkları zaman, ürün ve hizmetlerinizi satın alacakları web sitenize yönlendirilirler. Bu tür reklam kampanyaları satışları arttırmaya yöneliktir. Markanızı tanıtmak için farklı bir strateji izlemenizi tavsiye ederiz.

Öncelikle, marka tanıtımı için belirli bir mesajı hedef kitlenize yaymaya odaklanmalısınız. Marka tanıtım kampanyanız için, anahtar kelime listenizi sadece ürün ve hizmetlerinize odaklı değil, ürün ve hizmetlerinizin arzu edilen imaj, tema veya kavramlar çerçevesinde tanıtmaya özen gösterin. Reklamlarınız tıklandıktan sonra kullanıcıları, markanız hakkında daha fazla bilgi edinebilecekleri ve genellikle bu amaç için özel olarak tasarlanmış ayrı bir mikro siteye veya marka tanıtım web sitesine yönlendirin. Bu sayede, markanızı tanıtmış ve marka bilinirliğinizi arttırmış olursunuz.

Google AdWords İnternet reklamcılığı kullanarak iyi tasarlanmış bir marka tanıtım kampanyasının yararları aşağıda belirtilmiştir:
 1. Geniş erişim: İnternet üzerinden yapılan marka tanıtım reklam kampanyaları marka mesajını geniş kitlelere ulaştırır ve markanız daha çok dikkat çeker.
 2. Hassas hedefleme: Google İçerik Ağını kullanarak, marka mesajını istediğiniz hedef müşteri kitlesine ulaştırabilir ve markanızı hedef kitlenize tanıtabilirsiniz.
 3. Farklı reklam biçimleri: Google AdWords ile marka mesajınızı kullanıcılara farklı şekillerde (resim, video, metin...vb) sunabilirsiniz.
 4. Diğer marka tanıtım kampanyaları ile uyumlu: İnternet üzerinde yapılan marka tanıtım reklam kampanyaları ile TV reklamları, yazılı broşürler ve diğer kanallar yoluyla yaptığınız marka tanıtım reklamlarınız paraleldir. TV reklamlarınızı gören kullanıcılar, internet üzerinde markanızı aradıkları zaman markanıza ait internet sitenizi bulmaları, markanıza olan güveni arttırır.
 5. Kolay uygulama: Google AdWords ile kolayca marka tanıtım reklam kampanyası oluşturabilirsiniz. AdWords'ün temel işlevi değişmez. Tek yapmanız gereken, marka mesajınızı öne çıkaran bir kampanya ve web sitesi hazırlamaktır.
 6. Sonuçları anında izleme: Google AdWords ile marka tanıtım kampanya sonuçlarını kolayca raporlar ve hesap istatistikleri ile izleyebilirsiniz.

Örnek:

Enerji sektörüne hizmet veren bir firmanın, markasının çevreye ve küresel ısınmaya karşı duyarlı olduğu mesajını vermek için yeni bir marka tanıtım reklam kampanyası başlattığını varsayalım. Firma yeni marka tanıtım mesajı için, özel bir internet sayfası hazırladığını ve internet sitesine trafik çekmek için İnternet reklamcılığını kullandığını varsayalım.

Marka tanıtım mesajı: 'çevreye ve küresel ısınmaya karşı duyarlı'

Marka tanıtım araçları: İnternet sitesi ve İnternet reklamcılığı

Marka tanıtım reklam kampanyasındaki anahtar kelimeler:
çevreye duyarlı enerji
yeşil enerji
yenilenebilir enerji
rüzgar enerjisi

Marka tanıtım reklamlarınızın yönlendirildiği sayfalar:

Çevreye duyarlı enerji ve biz
Yenilenebilir enerji hizmetimiz
Rüzgar enerjisi ile doğa dostuyuz

Marka tanıtım reklam metni:
Çevreye Duyarlı Enerji
Gezegenimizin durumu sizi endişelendiriyor mu?
Yenilenebilir enerji ile doğayı koruyun!
www.google.com

Yukarıda da görüldüğü üzere, reklam kampanyası tek bir marka mesajına odaklanmıştır. Marka mesajınızı güçlendirmek için sponsorluklar, önemli etkinlikler, ünlü kişilerin verdiği destekler, kurumsal hayırseverlik veya daha belirgin marka tanıtım simgeleri çevresinde güçlü bir marka tanıtım stratejisi uygulayabilirsiniz.

Tahmin edebileceğiniz gibi, bu tür bir marka tanıtım stratejileri, tanınan bir markaya sahip olduğunuz veya tanınan bir marka haline gelmek istediğiniz durumlar için çok uygundur. Marka tanıtım stratejinizi, marka mesajınızı, web sitenizde ulaşmak istediğiniz asıl hedefi her zaman aklınızda bulundurun ve temel faktörlere bağlı kalın.

Posted:
Bugün, sitenize gelen trafiği artırmak için nasıl AdWords kampanyanızı nasıl optimize edeceğinizi ele alacağız. Sitenize daha fazla trafik çekmenin yararları arasında, dönüşüm potansiyelini artırma (satış, potansiyel satış, kaydolma vb.) ve işletmenizin ve ürünlerinizin/hizmetlerinizin tanınmasını sağlama yer alır. Peki, sitenize daha çok trafik çekmek için ne yapabilirsiniz?

1. Anahtar Kelimeler

Yeni alakalı anahtar kelime varyasyonları bulun. Web sitenize daha çok trafik çekmek istediğinizde, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi açıklayan genel, ancak alakalı anahtar kelimeler kullanın. Reklamlarınızın amacına daha etkili şekilde ulaşmasını sağlamak için, anahtar kelime varyasyonlarınızın tekil ve çoğul biçimlerinin yanı sıra, eşanlamlılarını, ürün numaralarını ve konuşma diline özgü terimlerini de ekleyin. Farklı anahtar kelime fırsatlarını tanımlamanıza ve arama hacimleriyle ilgili bir fikir edinmenize yardımcı olması için Anahtar Kelime Aracı'nı kullanın.

2. Reklam Grupları

Sitenize daha fazla trafik çekmek için, yüksek gösterim düzeyine sahip anahtar kelimeleri yeni reklam gruplarında toplayın. Birçok reklamveren, reklam metinlerinin anahtar kelimeleriyle eşleşmesine yeterince önem vermez. Kampanyanızın performansını daha da geliştirmek için, yüksek gösterim sayısına sahip anahtar kelimelerinizi belirleyin ve bu anahtar kelimeleri ayrı ayrı reklam gruplarında toplayın. Daha sonra, yüksek gösterime sahip bu anahtar kelimeleri reklam başlığına veya reklam metninde kullanın. Bu sayede, reklam gösterimleriniz sabit kalmasına rağmen, tıklama hacminiz artar. Sonuç olarak, daha yüksek bir Tıklama Oranına (TO) sahip olursunuz ve daha verimli, yüksek trafik sağlayan bir reklam kampanya yapısı oluşturmuş olursunuz.

3. Anahtar Kelime Çeşitleri

Daha fazla trafik çekmek için, doğru anahtar kelime eşleme seçeneğini kullandığınızdan emin olun. AdWords'te dört adet anahtar kelime eşleşme seçeneği vardır: Geniş Eşleşme, Sıralı Eşleme, Tam Eşleşme ve Negatif Eşleşme.

Trafik arttırmaya yönelik yapılan optimizasyonlarda, anahtar kelime eşleşme seçeneği olarak 'Geniş Eşleşme' kullanılır. Bu eşleşme seçeneği ile reklamınız, geniş bir kitleye ulaşır. Geniş eşleşme seçeneğini seçtiğiniz zaman, reklamlarınız anahtar kelimelerinizle ve söz konusu anahtar kelime veya benzer bir terim yer aldığında da reklamlarınız yayınlanır. Örnek olarak, aşağıda 'Spor Giyim' anahtar kelimesinin geniş eşleşme seçeneği ile yayınlandığı zaman, başka hangi anahtar kelimeler ile yayınlanacağını görebilirsiniz.

Anahtar Kelime: Spor giyim

* Sorguya başka kelimeler eklenmiştir. Örn: Spor bayan giyim, spor erkek giyim
* Sorgudaki terimler anahtar kelimenizdeki sıralamayla yazılmamıştır. Örn: Giyim spor
* Sorgu, anahtar kelimenize benzemektedir. Buna, kelimelerin çoğul halleri ve eşanlamlı kelimeler dahildir. Örn: Spor ayakkabıları, spor çorabı....vb.

Yukarıda verilen örneklerde de görüldüğü gibi Geniş Eşleşme seçeneği ile reklamlarınız ürünleriniz ile yakından alakalı diğer anahtar kelimeler ile yayınlanmasını sağlarsınız. Sonuç olarak, ürünleriniz ile yakından alakalı terimleri arayan kullanıcılara erişmeniz daha da kolaylaşır. Ayrıca, kısa bir süre önce geliştirilen Arama Terimleri Raporunu kullanarak, reklamınızı tetikleyen arama sorgularını tanımlayabilir ve bu anahtar kelimeleri kolayca reklam grubunuza ekleyebilirsiniz.

4. Yer Hedefleme Ayarları

Sitenize gelen trafiği arttırmak için yapabileceğiniz diğer bir uygulama ise reklam kampanyanızın yer hedefleme ayarlarınız değiştirerek, hedef kitlenizi genişletmektir.

Yer hedefleme ayarlarınızı, iş yaptığınız ülkeleri içerecek şekilde ayarlayarak, hedef kitle erişiminizi genişletebilirsiniz. Uluslararası alanda faaliyet gösteriyorsanız, bunu yansıtan yer hedeflemelerini seçin. Ancak, bunu seçtiğinizde, web sitenizinde farklı dil ayarlarının sunulması gerektiğini göz önünde bulundurun. Ayrıca, dil hedefleme ayarlarınızı da, reklamlarınızın gösterildiği ülkelerde konuşulan dilleri seçecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Ancak, reklam metninizin seçtiğiniz dilde olması gerektiğini unutmayın. Google reklam metninizi ve anahtar kelimelerinizi farklı dillere çevirmemektedir.

Örnek: Uluslararası kampanyanızın hedef dili "İngilizce" olacaksa ve yer hedefleme "Tüm Ülkeler" ise, reklamlarınız dünyanın her yerinde dil tercihleri "İngilizce" olarak ayarlanmış kullanıcılara gösterilir.

Ayrıca, Google'ın ortak sitelerinde dolaşan kullanıcıların da, sitenizi ziyaret etmesini sağlamak için Google İçerik Ağı'nı kullanabilirsiniz. İçerik Ağı'nda henüz reklam yayınlamıyorsanız, kampanya ayarlarınızı otomatik reklam yerleşimleri içerecek şekilde değiştirmeniz yeterli olacaktır.

5. Günlük Bütçenizi Ayarlayın

Son olarak, en önemli anahtar kelimelerinizin günlük bütçenizi tüketmediğinden veya aşmadığından emin olmak için, bu anahtar kelimeleri içeren kampanyaları düzenli olarak izleyin. Günlük bütçeniz tükeniyorsa veya aşılıyorsa, kampanyanın günlük bütçesini kontrolünüze alabilmek için, bu anahtar kelimeleri yeni bir kampanyaya (yeni bir reklam grubuna değil) almayı düşünebilirsiniz. Bu anahtar kelimeler için maksimum tıklama elde etmek amacıyla, bütçenizi sizin için uygun bir tutara yükseltebilirsiniz. Bütçenizi istediğiniz zaman, kontrol edebilmek için, bu anahtar kelimeleri yeni bir reklam kampanyasında toplamalısınız.

Kalite puanınızı daha da artırmak ve daha yüksek bir reklam sıralaması elde etmek için, reklam metinlerinizi ve anahtar kelimelerinizi daha da özelleştirebilir ve belirli anahtar kelimeler için maksimum TBM teklifinizi (TBM) artırabilirsiniz. Daha yüksek konumdaki reklamlar genellikle daha çok tıklama alır ve sonuçta web siteniz daha çok trafik getirir.

Yukarıda verdiğimiz önerilerin faydalı olduğunu umuyoruz. Bir sonraki yayınımızda, markaya odaklanan son optimizasyon konumuzu ele alacağız.

Posted:
Hesabınızı yönetmek için daha az zaman harcamanıza ve kampanyalarınızdan en iyi sonuçları elde etmenize yardımcı olmak amacıyla yeni AdWords arayüzünü kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Kampanyalarınızı daha hızlı ve daha kolay bir şekilde yönetmenizi sağlayacak yeni özellikleri yeni AdWords arayüzünde bulabilirsiniz. Yeni özellikler arasında, performansınızın zaman içindeki gelişimini anında izlemek için grafikler, ayrıntılı arama ve içerik ağı verilerine anında erişim sağlayan entegre raporlar ve değişikliklerinizi hızla yapıp diğer işlerinize dönmenize yardımcı olmak için daha hızlı düzenleme olanakları, bu yeni özellikler arasındadır.

Size, önümüzdeki haftalarda hesabınızın yeni arayüze geçirileceğine dair bir e-posta göndereceğiz. Bugün de yeni arayüz ile ilgili sizinle paylaşmak istediğimiz iki adet duyurumuz var:

1. Kısa bir süre önce yeni arayüzü, AdWords Standart Sürüm'ü kullanan tüm reklamverenlerin kullanımına sunduk.

2. Az sayıda hesapla yeni arayüze kesin geçiş sürecini başlattık.

E-postamızda, hesabınız yeni arayüz için güncellenmeden önce en az 30 gününüz olacağını belirtmiştik. Bu 30 gün, reklam verenlerimiz için verilen minimum süredir. Çoğu reklamverenimiz, hesapları kesin olarak yeni arayüze geçirilmeden önce, 30 günden biraz daha fazla zamana sahip olacaktır. Geçiş aşamasında, reklamverenlerimizin sorun yaşanmaması için kademeli ve tedbirli bir yaklaşım benimsiyoruz. Yeni arayüzün reklamcılık gereksinimlerinizi karşıladığından emin oluncaya dek hesabınızı kesin olarak yeni arayüze geçirmeyeceğiz.

Peki, Yeni Arayüze Geçiş İçin Nasıl Hazırlanmalısınız?

Öncelikle, konuyla ilgili bilgi edinmenize yardımcı olacak en önemli ve tek kaynağın yeni AdWords arayüz sitesi olduğunu unutmayın. Burada, yeni arayüzün yararlarını anlatan kısa videoları, size yardımcı olarak "önce ve sonra" yardım kılavuzunu ve değişikliklere hazır olup olmadığınızı değerlendirmek için çözebileceğiniz kısa bir test bulabilirsiniz.

Eğer yeni arayüzü henüz keşfetmediyseniz, hemen şimdi AdWords hesabınızdan yeni arayüzü deneyebilirsiniz. Yeni arayüzde, kampanyalarınızı yönetmenizi zorlaştıran herhangi bir sorun dikkatinizi çekerse, lütfen bize yazın. Yeni arayüzle ilgili olarak bize zaten geribildirim gönderdiyseniz teşekkür ederiz! Yorumlarınızı dikkate alıyor ve bildirdiğiniz sorunları gidermeye çalışıyoruz. Bu sayfayı ziyaret ederek, sizden gelen geribildirimler ile ilgili olarak yaptığımız değerlendirmeler hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Yeni arayüz ile ilgili olarak üzerinde çalıştığımız önemli konulara örnek olarak, çok fazla kaydırma gerektiren geniş sayfalar ve bazı tarayıcı türleri ve İnternet bağlantılarının yükleme sürelerinin yavaş olması verilebilir.

Sizden aldığımız geribildirimler doğrultusunda şimdiye kadar bir dizi değişiklikler yaptık ve bu hafta, yeni arayüzle ilgili olarak, bize ulaşan önemli sorunların çoğunu ortadan kaldıran güncellemeleri sizin için yayınladık. Ama Google AdWords olarak henüz işimiz bitmedi; zaman içinde yeni arayüzü daha da geliştirmeye devam edeceğiz. Beta testine daha önce katılmış olanların yeni AdWords arayüzündeki geliştirmelerden memnun kalacaklarını umuyoruz. Yeni arayüzü kullanmaya henüz başlayan reklam verenlerin ise, yeni arayüz ile AdWords kampanyalarını yönetmek için harcadıkları zamanı daha verimli kullanmalarına yardımcı olacağını ve eskiden kullanılmayan bazı özelliklerin yeni eklendiğini fark edeceklerini umuyoruz.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

Posted:
Yeni AdWords arayüzünde 'Ağlar' sekmesi, reklamlarınızın hangi ağda ne kadar yayınlandığı hakkında size daha fazla bilgi verir. Ağlar sekmesinde, reklamlarınızın Google arama ağı, Arama ortakları ve İçerik Ağı gibi farklı ağlarda gösterdiği performansı görebilirsiniz. Ağlar sekmesi, önceki arayüzdeki 'Yerleşimler' sekmesinin yerini almıştır. Bu yazımızda 'Ağlar' sekmesini nasıl kullanacağınızı açıklayacağız.

İçerik Ağında yayınlanan reklamlarınızın nasıl performans gösterdiğine baktığınızda, yeni arayüzün, İçerik Ağı istatistiklerini iki gruba ayırdığını göreceksiniz: otomatik yerleşimler ve yönetilen yerleşimler.

1. Otomatik yerleşimler: Reklamlarınızın İçerik Ağı'nda içeriğe dayalı olarak otomatik hedeflendiği sayfalardır. İçeriğe dayalı hedefleme teknolojisi sayesinde, Google, anahtar kelime listenizdeki temalar ile İçeri ağımızdaki sitelerde bulunan alakalı sayfa içerikleri ile eşleştirir ve reklamlarınızı en alakalı sayfalarda yayınlar.

Örneğin, reklam grubunuzda "kayak malzemeleri" anahtar kelimeniz varsa, Google, reklamlarınızı içeriğe dayalı olarak, kayak malzemeleri fırsatlarını sunan en alakalı sayfaya hedefler.

2. Yönetilen yerleşimler: Reklamlarınızın yayınlanması için tek tek seçtiğiniz siteler veya belirli URL'lerdir. Yönetilen yerleşimlerle, bir site için belirli bir teklif belirleyebilirsiniz. Bir site sizin için çok iyi bir performans gösteriyorsa ve gösterimlerinizi artırmak istiyorsanız, o yerleşim için daha yüksek bir teklif verebilirsiniz. Diğer yandan, bir site sunduğunuz ürün veya hizmetle çok alakalı değilse, daha düşük bir teklif verebilir veya siteyi hariç tutarak reklamlarınızın bazı sitelerde yayınlanmasını engelleyebilirsiniz.

Yönetilen yerleşimlerinize bir site eklediğinizde, içeriksel olarak eşleşen sayfaları bulmak için yine anahtar kelimelerinizi kullanırız.

(resmi büyütmek için tıklayın)

Otomatik Yerleşimler Nasıl Kullanılır?

Şimdi hesaba geri dönelim ve otomatik yerleşimleri daha yakından inceleyelim.

Hesabınızda, 'Ayrıntıları göster'i tıkladığınızda, reklamlarınızın yayınlandığı siteleri gösteren ayrıntılı bir tablo görürsünüz. Önceki arayüzde 'Yerleşim Performansı raporunu' kullandıysanız bu sayfa size tanıdık gelecektir. Yeni arayüzde, bu rapora doğrudan hesabınızın içinden erişebilirsiniz.

(resmi büyütmek için tıklayın)

Bu sayfada, her bir sitenin performans dökümünü görürsünüz. Yeşil renkli "Eklendi" etiketleri, yerleşimlerinize eklemiş olduğunuz sitelerin yanında görünür.

Bu tabloda birkaç işlemi kolayca yapabilirsiniz. Örneğin, yerleşimlerinize, ayrı bir teklif vermek istediğiniz yeni bir siteyi anında ekleyebilirsiniz. Reklamlarınızın gösterildiği ayrı ayrı URL'lerdeki performans dökümünü görmek istiyorsanız, bir siteyi seçebilir ve URL raporunu göster'i tıklayarak, raporunuzu anında görebilirsiniz. Ayrıca, bir site reklam hedeflerinizi karşılamıyorsa, o siteyi reklam grubunuz veya kampanyanızdan hariç tutabilirsiniz.

Yönetilen Yerleşimler Nasıl Kullanılır?

Yönetilen yerleşimleriniz benzer bir tabloda gösterilir:


(resmi büyütmek için tıklayın)

Yönetilen yerleşimler için belirli teklifler belirlediğinizden, bu tabloda bir Maks. TBM sütunu vardır. Yeni arayüzün diğer kısımlarında olduğu gibi, bu tabloda da doğrudan değişiklikler yapabilirsiniz. Örneğin, bir yerleşim için verdiğiniz teklifinizi değiştirmek istiyorsanız, teklifi tıklamanız ve yeni bir teklif girmeniz yeterlidir. Otomatik yerleşimlerinizde olduğu gibi, reklamlarınızın nerelerde gösterildiğine daha ayrıntılı olarak göz atmak için bir URL raporu görüntüleyebilirsiniz.

Ayrıca, ağlar sekmesinin altında Hariç Tutulanlar'ı görürsünüz. Bu alanda, reklamlarınızın yayınlanmaması için hariç tuttuğunuz yerleşimler listelenir. Reklamlarınız bu yerleşimler için yayınlanmaz. Bir yerleşimi, reklam grubu düzeyinde veya kampanya düzeyinde hariç tutabilirsiniz.

(resmi büyütmek için tıklayın)

Böylece Ağlar sekmesi turumuzu tamamlıyoruz. Daha fazla bilgi edinmek için Yardım Merkezine ve Yeni Arayüzün sitesine gidebilirsiniz.


Posted:
Merhaba,

AdWords uzmanlarımız aracılığıyla çevrimiçi ulaşabileceğiniz yepyeni ve ücretsiz bir seminer serisi hazırladık.

Sizi Online AdWords Seminerlerimize davet ediyoruz. Online AdWords Seminerleri AdWords uzmanları tarafından çevrimiçi olarak sunulan ücretsiz seminerlerdir. AdWords hesabınızı performansınızı artırmak, reklamınızın daha üst sıralarda görünmesini sağlamak, kampanyanızı iyi yapılandırıp tıklamalarını artırmak ve maliyetleri düşürmek için optimizasyon ipuçları gibi merak ettiğiniz konulara değinilecek olan bu eğitim serisine hemen kaydolabilirsiniz. Ayrıca, bu ücretsiz seminer süresince AdWords uzmanlarına anında ulaşabilir ve sorularınızı sorabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için, Online AdWords Seminerleri takvimimizi inceleyebilirsiniz. Online AdWords Seminerleri ile ilgili sorularınız için bize Webinars-tr@google.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Posted:
Yeni AdWords arayüzünde şu ana kadar hiç filtre kullandınız mı?

Filtreler, hesabınızda yalnızca istediğiniz verileri görüntülemenizi sağlar. Filtreleri hesabınızın herhangi bir sayfasında oluşturabilir ve sonradan kullanmak üzere kaydedebilirsiniz.

Filtrelerle yapabileceğiniz bazı önemli işlemlere göz atalım. Öncelikle, hangi sekmede olursanız olun, filtreleri 'Filtreleme ve görünüm' altında bulabilirsiniz.


(resmi büyütmek için tıklayın)

İster reklam gruplarıyla, ister anahtar kelimelerle, ister yerleşimlerle çalışın, filtre oluşturmak için aynı yöntem kullanılır. Ancak, filtreleme ölçütleri neyi filtrelemeye çalıştığınıza bağlıdır. Örneğin, anahtar kelimeleri eşleme türüne göre filtreleyebilirsiniz, ancak reklam gruplarını eşleme türüne göre filtreleyemezsiniz.


(resmi büyütmek için tıklayın)

Bir filtre oluşturmak için istediğiniz ölçütleri belirtmeniz yeterlidir. Filtrenizin daha belirgin olması için ek kurallar ekleyebilirsiniz. Örneğin, arama sonuçlarının ikinci sayfasındaki yüksek TO'lu anahtar kelimeleri görmek için, tıklama oranı (TO) ve ortalama konum filtrelerini aynı anda ayarlayabilirsiniz. Aynı filtreyi tekrar tekrar kullanmak istiyorsanız, 'Filtreyi Kaydet' kutusunu işaretleyerek kaydedebilirsiniz.

Hesabımızdaki yüksek performans gösteren anahtar kelimeleri bulmak istediğimizi varsayalım. Tüm anahtar kelimeleri reklam gruplarında tek tek aramak yerine, filtreyi yalnızca yüksek performans için ayarlayabiliriz. TO'su %2'den yüksek ve dönüşüm oranı en az %5 olan anahtar kelimeleri arayalım.


(resmi büyütmek için tıklayın)

Ardından, listeyi filtreledikten sonra, reklam gruplarını tek tek tıklamak yerine, yüksek performans gösteren anahtar kelimelerimiz üzerinde, doğrudan sonuçlar tablosunda değişiklik yapabiliriz.

Filtreleri çok kullanışlı bulacağınız bir başka yer de hesabınız, kampanyanız veya reklam grubunuzdaki tüm reklamları gösteren 'Reklamlar' sekmesidir. Kampanyalarınızı daha iyi anlamak için filtreleri aşağıda anlatıldığı gibi kullanabilirsiniz:

Google Store kampanyalarının iki tür açılış sayfası vardır: Bunlar, tişört gibi, belirli bir ürüne ait ürün sayfaları ve tüm giysiler gibi, grupların tamamına ait kategori sayfaları. Hangi sayfa türünün daha çok satış ürettiğini öğrenmek istediğimizi varsayalım. Ürün sayfalarımızın URL'leri kategori sayfalarımızın URL'lerinden farklı şekilde biçimlendirildiğinden, 'http://www.googlestore.com/category.asp?' ile başlayan hedef URL'ler için filtre uygulayarak, yalnızca kategori açılış sayfaları olan reklamları gösterecek bir filtre oluşturabiliriz.

(resmi büyütmek için tıklayın)

Bu filtre ile, kategori sayfalarımıza trafik çeken tüm reklamların performansını görmek kolaydır. Bunu, ürün sayfalarında gördüğümüz performansla karşılaştırabiliriz. Google Store için, kategori sayfalarının ürün sayfalarından daha çok satış ürettiğini bulduk. Bu bilgi, kampanyalarımızı iyileştirmemize yardımcı olacaktır.

'Reklamlar' sekmesindeki filtrelerle, aynı zamanda, belirli bir onay durumuna sahip reklamları da kolayca belirleyebilirsiniz. Bu, beklemede olan veya onaylanmamış reklamlarınızı belirlemenin hızlı bir yoludur.

(resmi büyütmek için tıklayın)

Gördüğünüz gibi, filtreleri birçok farklı şekilde kullanabilirsiniz. Kampanyalarınıza farklı şekillerde bakmayı denemenizi öneririz. Filtreleri kullanırken başarılar dileriz!