AdWords kampanyalarınızı geliştirirken web sitenizi kimlerin ziyaret ettiğini bilmek önemlidir. Bu gönderide, web sitenizin trafiğini analiz etmek ve AdWords kampanyalarınızı optimize etmek için Google Analytics'i nasıl kullanabileceğinizi göstereceğiz.


Sitenize kimler geliyor?

Giderek artan sayıda kullanıcı, normal web sitelerine tam işlevli İnternet tarayıcılarına sahip cep telefonlarıyla erişiyor. Bu kullanıcılar, web sitelerini bir masaüstü bilgisayardan ziyaret edenlere göre farklı bilgiler arıyor veya belirli bir işlemi daha hızlı yapmak istiyor olabilir. Kaç ziyaretçinin sitenizi mobil cihazları üzerinden ziyaret ettiğini biliyor musunuz?


Bunu, Google Analytics'teki Ziyaretçiler başlıklı rapor bölümünde bulunan Mobil Cihazlar raporundan kolayca öğrenebilirsiniz. Trafiğin çoğu iPhone ve Android işletim sistemlerinden geliyorsa, AdWords kampanya ayarlarınızı, reklamlarınızı iPhone'lar ve benzeri cihazlarda gösterecek şekilde etkinleştirin ve böylece AdWords kampanyalarınızın söz konusu kitleye ulaşmasını sağlayın.

(Resmi büyütmek için tıklayın)


Kullanıcılar Neleri arıyorlar?

Google Analytics, mobil cihazlardan web sitenize gelen trafiği en fazla hangi arama ağı anahtar kelimelerinin çektiğini görmenize yardımcı olacaktır. Kullanıcıların neleri aradıklarını görmek için Mobil Cihaz raporunuzda ikincil boyut olarak "Anahtar Kelime"yi seçmeniz yeterlidir. Sonrasında, ayrı bir mobil kampanya oluşturup, kampanyada mobil cihazları hedefleyen reklam metnine yer vererek bu anahtar kelimelerden yararlanabilirsiniz.

(Resmi büyütmek için tıklayın)


Nereye gidiyorlar?

Mobil müşterilerin web sitenizde aradıkları bilgiler, masaüstü bilgisayarlarını kullanan müşterilerin aradıklarından farklı olabilir. Google Analytics sayesinde, mobil müşterilerin web sitenizde tam olarak hangi işlemleri farklı yaptığını görebilirsiniz. Bunun için, mobil cihazlara yönelik bir Gelişmiş Segment oluşturup İçerik raporlarına uygulamanız yeterlidir. Sonrasında, mobil cihazlara özgü, açılış sayfası URL'si farklı kampanyalar oluşturarak AdWords kampanyalarınızı optimize edebilirsiniz. Örneğin, mobil kullanıcıların en çok ziyaret ettiği sayfa web sitenizin Mağaza Bulma sayfasıysa, bu sayfanın URL'sini açılış sayfanız olarak seçmeniz uygun olabilir.

(Resmi büyütmek için tıklayın)

Hemen Başlayın!

Bu ipuçlarının Mobil Ortama Geçerken size yardımcı olmasını dileriz! Google Analytics'i kullanmaya başlamak için özel tasarlanmış sayfamızı hemen ziyaret edin.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.