Giderek daha fazla kullanıcı İnternet'e mobil cihazlarından eriştiğinden, bu eğilimden yararlanmanın ilk adımı, reklam kampanyalarınızın, tam işlevli İnternet tarayıcılarına sahip mobil cihazlarda gösterim kapsamında olduğundan emin olmaktır.

İşleri bir ileri düzeye taşımak istiyorsanız, anahtar kelimelerinizi, reklam metninizi ve açılış sayfalarınızı kullanıcıların mobil platformda mesajınızı algılama biçimine göre optimize edebilmek için, mobil cihaz kullanıcılarına odaklanan ayrı kampanyalar oluşturmanız yerinde olacaktır.


Aşağıda, ABD'deki global bir dijital reklam ajansı olan Razorfish'in, perakende sektöründeki müşterilerinden biri için uyguladığı yaklaşımı bulabilirsiniz:


  • Razorfish ekibi, mevcut masaüstü bilgisayarlara yönelik kampanyalarının bir kopyasını alıp, ayarlarını tam işlevli İnternet tarayıcılarına sahip mobil cihazları hedefleyecek şekilde değiştirerek işe başladı.
  • Müşterileri çok tanınmış bir marka olduğundan, başlangıç olarak marka anahtar kelime terimlerine odaklandılar. Bu şekilde, kampanyaları için en çok neyin işe yarayacağını hızla öğrenebilmelerine yetecek kadar yüksek bir trafik elde etmeyi hedefliyorlardı.
  • Performansı ölçmek için, mobil cihaz kullanıcısının fiziksel bir mağaza arayıp aramadığı veya web sitesinden bir kupon indirip indirmediği gibi birkaç dönüşüm ölçümünü izlediler. Hemen işin başında, mobil cihazlarda dönüşüm başına maliyette %7,5 oranında daha fazla verim elde ettiler ve mobil kampanyaları optimize etmenin yollarını test etmeye karar verdiler.
  • İlk olarak, kampanyanın açılış sayfasındaki varyasyonların dönüşüm oranlarını etkileyip etkilemediğini test ettiler. Ekip, mobil cihaz kullanıcılarının belirli bir işleme yatkın olduğunu ve kullanıcı deneyimini söz konusu işleme yaklaştırarak müşterinin daha iyi sonuçlar elde edeceği hipotezini temel aldı. Sonuçta gerçekten de kullanıcı, yakındaki mağazaları gösteren bir açılış sayfasına yönlendirildiğinde, söz konusu müşteri için dönüşüm oranlarının çok daha yüksek olduğunu gördüler.
  • İkinci olarak reklam metni varyasyonlarını test ettiler. Masaüstü bilgisayarlara yönelik kampanyalarda kullanılan, ilk baştaki metin de dahil olmak üzere dört reklam metni sürümünü test ettiler. Üç yeni sürümün her biri, masaüstü bilgisayarlara yönelik kampanyalarındaki en yüksek performanslı metne oranla %9,3 daha yüksek bir dönüşüm oranı sağladı.

Daha fazla bilgi için AdWords Yardım Merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.

Aslıhan Ulutaş Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.