Birçoğunuz gibi biz de, pek yakında piyasaya çıkacak olan Apple iPad'i ve tablet bilgisayarların becerilerini (İngilizce) görmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz. Apple iPad gibi yenilikçi ürünler, bilgiye ve içeriğe erişimi daha kolay ve daha eğlenceli hale getirmeyi hedefleyen en son teknoloji ürünü cihazlar sınıfının başını çekmektedir.

Geçtiğimiz yıl boyunca reklamcılık ürünlerimizin heyecan verici yeni cihazlardan oluşan farklı bir sınıf (iPhone gibi tam işlevli İnternet tarayıcılarına sahip cep telefonları ve Android işletim sistemi kullanan cihazlar) üzerinde sorunsuz çalıştığından emin olma çabası içindeydik. Bu mobil cihazlar çok hızlı bir biçimde popülerlik kazandı ve reklamverenlerin erişimlerini giderek artırmalarına ve harika sonuçlar (İngilizce) elde etmelerine olanak verdi. Bu ileri teknoloji telefonlar mobil arama sorgularının %50'sini oluşturduğundan, bu kullanıcılarla bağlantı kurmak reklamverenler için son derece değerlidir.

Apple iPad, birçok açıdan masaüstü ve dizüstü bilgisayarlardan çok bu mobil cihazlara benzemektedir. iPad bir mobil işletim sistemiyle çalışır, dokunmatik bir erkana sahiptir, mobil uygulamaları çalıştırır ve son derece portatif olup mobil İnternet deneyimine uygundur. Bu nedenle şu an için iPad'i AdWords'e, bir mobil cihaz olarak dahil etmeye karar verdik. Bu, AdWords reklamverenleri olarak mevcut reklam kampanyalarınızın erişimini, bu yeni türdeki cihazları içerecek şekilde kolayca genişletebileceğiniz anlamına gelir.

AdWords reklamlarınızın iPad gibi yeni mobil cihazlarda görünmesini sağlamak için, kampanya ayarlarınızda, "Ağlar ve cihazlar" bölümünün altındaki "tüm mobil cihazlar"ın seçili olduğundan emin olun. Ayrıca, "Kullanılabilir cihazların tümü" varsayılan ayarını da kullanabilirsiniz.

1. Adım: Kampanya sekmesi altında, Ayarları tıklayın.


(Resmi büyütmek için tıklayın.)


Özel olarak iPad'i hedeflemek istiyorsanız, mühendislerimizin bunu olanaklı kılacak bir seçenek üzerinde son test çalışmalarını yapıyor olduklarını bilmenizi isteriz. Bu seçenek önümüzdeki günlerde, "yalnızca seçili mobil cihazları hedefle"yi seçtiğiniz zaman görünecek. Ancak endişelenmeyin, AdWords ayarlarınızı reklamlarınız bu mobil cihazlarda görünmeyecek şekilde değiştirdiyseniz, reklamlarınız iPad'de görünmeyecektir.

2. Adım: Kampanya ayarları sayfasından 'Ağlar ve Cihazlar' seçeneklerinden düzenleyi tıklayarak, reklamlarınızın hangi mobil cihazlarda yayınlanmasını istediğinizi seçebilirsiniz.

(Resmi büyütmek için tıklayın.)

Hiç kuşkusuz iPad gibi birçok cihaz daha bebeklik evresinde ve bu cihazlar henüz öngörmediğimiz doğrultularda gelişebilir. Bu nedenle, gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz ve bir sonraki aşamada bu cihazlar hangi yönde gelişirse gelişsin, reklamverenlere reklam kampanyalarından mükemmel sonuçlar elde etmeleri için ihtiyaç duydukları erişimi, kontrolü ve özellikleri mutlaka sağlayacağız.Mobil reklamlar hakkında daha fazla bilgi için burayı tıklayın.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.