Google İçerik Ağı'nda kampanya yayınlayan reklamverenler genel olarak iki kategoriye ayrılır. Doğrudan yanıt reklamverenleri, kullanıcıların reklamı tıklayarak sitelerine gidip ürün satın alma gibi bir işlemi tamamlamasını ister. Markaya verilen tepkiyi önemseyen reklamverenler ise, hemen işlem yapılması konusuna özel olarak daha az odaklanır ve kullanıcıların markaları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasını ve süreç içinde satın almayı daha fazla düşünmesini sağlamayı ister.

Geçtiğimiz yıl boyunca, bu ikinci kategoriye giren marka odaklı reklamverenler grubuna yönelik olarak, Google İçerik Ağı'nda yeni çözümler oluşturmaya yoğunlaştık. Geçen yıl, reklamverenlerin, kampanyalarının doğru kullanıcılara ulaşma sıklığını yönetebilmesini sağlamak için sıklık sınırı özelliğini kullanıma sunmuştuk. Bunun yanında, reklamverenlerin reklamları yalnızca, sayfa yüklendiği zaman kullanıcıların ekranında görünen yerlerde göstermesine olanak sağlamak üzere bir "ekranın üst kısmı" filtresini de hizmete sokmuştuk.

Bugün, marka reklamverenlerinden aldığımız geribildirimlere karşılık olarak, bu reklamverenlerin, kitlelerine, özel reklamcılık hedeflerini karşılamak için en uygun web sitelerinde ulaşmalarını sağlayacak yeni bir özelliği duyuruyoruz. Reklamverenler artık, reklamlarını yalnızca, DoubleClick Ad Planner tarafından tanımlandığı şekilde web'deki en büyük 1000 site içinde yer alan AdSense sitelerinde gösterebilmelerini sağlayacak bir filtreden yararlanabilir.

DoubleClick Ad Planner, web sitesi trafiğini ölçen ve reklamverenlerin hedef müşterilerinin ziyaret ettiği web sitelerini saptamasına yardımcı olan bir kitle araştırma ve medya planlama aracıdır. Yeni AdWords özelliğimiz, reklamverenlerin kampanyaları web'deki söz konusu en büyük sitelerde yayınlamasına olanak verir. Bu da reklamverenlerin, reklamları yalnızca marka bilinci oluşturma hedeflerine uygun, iyi bilinen sitelerde gösterirken çok sayıda kullanıcıya ulaşmasını sağlar.

Reklamları yalnızca en büyük 1000 sitede gösterme seçeneği sayesinde reklamverenler, reklamlarının yayınlandığı site türleri üzerine daha fazla kontrol ve söz konusu sitelerin marka bilinci oluşturma hedeflerine uygun olması garantisi elde eder. Reklamlar yalnızca, AdPlanner 1000 kaynaklı olan ve Google İçerik Ağı'nda yer alan sitelerde gösterilir. Google İçerik Ağı ayrıca, hassas veya aile için güvenli olmayan içerik barındıran siteleri hariç tutan marka bilinci oluşturma yönergelerine de sahiptir. Bu, reklamverenlerin AdPlanner 1000'de yer alan ve bu yönergelere uygun olmayan sitelerde reklam yayınlayamayacakları anlamına gelir. Reklamverenler bu filtreyi AdWords hesaplarının "kategori filtreleri" bölümündeki "AdPlanner 1000 dışındakiler"i seçerek etkinleştirebilir.

AdPlanner 1000'in performans istatistiklerini hesaba katmadığını ve bu filtreyi etkinleştirmekle reklamverenlerin, reklamını yaptıkları ürünlerle alakalı birçok siteyi hariç tutuyor olabileceğini belirtmek isteriz. Bunun yanında, bu filtre veya diğer marka filtrelerimizden herhangi biri etkinken, kampanya daha az sayıda sitede yayınlanır. Bu nedenle, reklamverenlerin, bu filtreleri kullanırken gösterim düzeylerini korumak için tekliflerini yükseltmesi gerekebilir. Tek tek hedeflere en uygun özelliğin veya özellikler kombinasyonunun hangisi olduğunu saptamak için denemeler yapılmasını öneririz.

Bu araçla marka reklamverenlerinin, reklamlarının görüntülendiği yerler üzerinde daha fazla kontrole sahip olmasını sağlamayı ve Google İçerik Ağı'nı etkili marka bilinci oluşturma kampanyaları için daha da etkin bir ortama dönüştürmeyi hedefliyoruz. DoubleClick Ad Planner hakkında daha fazla bilgi için burayı tıklayınız.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.