Size AdWords raporlarmaları ile ilgili harika bir haberlerimiz var. Rapor Merkezi'ndeki bazı raporları doğrudan Kampanyalar sekmesine taşıdık. Bu sayede, 'Rapor Merkezi' içerisinde size yardımcı olacak verilerin pek çoğunu 'Kampanyalar' sekmesi altında bulabilir ve etkili bir kampanya yönetimi için gerekli bilgilerin ve denetimlerin hepsini bir arada kullanabilirsiniz.


Örneğin, artık arama terimleri ve otomatik yerleşimler üzerine ayrıntılı istatistikleri alabilir, anahtar kelime eşleme türü ve haftanın günü gibi boyutlarla verilerinizi bölebilir, paylaşmak istediğiniz verileri e-posta ile gönderebilir ve indirme işlemlerini zamanlayabilirsiniz. Tüm bunları kampanyaları yönettiğiniz sayfadan gerçekleştirebilirsiniz. Sonuç olarak, ana performans verilerini bulmak (ve bu bulgulara göre davranmak) sizin için daha hızlı ve kolay bir hale geldi.

Kampanyalar sekmesinde çok sayıda kullanışlı veri bulunması sebebiyle, artık raporlama işlevlerini bulabileceğiniz en iyi yer AdWords Rapor Merkezi değildir. Çabalarımızı mümkün olan en yararlı raporlama araçlarını oluşturmaya yoğunlaştırmak amacıyla, mevcut raporları aşamalı olarak Rapor Merkezi'nden Kampanyalar sekmesine taşıyıp Rapor Merkezi'ni tümüyle devreden çıkarmayı planlıyoruz.

Değişiklikler şu şekilde gerçekleşecek:

  • Önümüzdeki haftalarda, Rapor Merkezi'ndeki bütün raporların temel işlevlerini Kampanyalar sekmesine taşıyacağız.
  • Bir rapor Kampanyalar sekmesinde kullanıma sunulur sunulmaz, bu tür raporları Rapor Merkezi'nde oluşturma seçeneğini kaldıracağız.
  • Merak etmeyin, söz konusu rapor türündeki planlanmış raporlar her zamanki gibi çalışmaya devam edecek. Diğer yandan, bu raporları Kontrol Paneli ve Kütüphanenizin "Raporlar" bölümüne de kopyalayacağız. Planlanmış raporlarınızın yeni sürümü sizin için yeterliyse, mükerrer e-postaları önlemek üzere eski raporlarınızı Rapor Merkezi'nden silebilirsiniz.
  • Bütün rapor türlerini Kampanyalar sekmesine taşımayı bitirdikten sonra Rapor Merkezi'ni tamamen devre dışı bırakacağız. Bu işlemden sonra raporlarınızı, yalnızca kampanyalarınızı yönettiğiniz sayfadan indirecek, planlayacak ve e-posta olarak göndereceksiniz.

Bu değişiklikler Rapor Merkezi'ni yalnızca bireysel hesaplar için etkileyecek. Müşteri Merkezim raporları bu geçişten etkilenmeyecek.

Peki, düzenlemeler için nasıl hazırlanmalısınız?

  • Başlangıç olarak, Online AdWords Seminerleri sayfamızda kampanyalar sekmesinde raporlama araçlarıyla ilgili eğitim seminerimizi izleyebilirsiniz.
  • Belirli bir öğenin raporlamasının nasıl değişeceğiyle ilgili soruları olan uzman bir Rapor Merkezi kullanıcısıysanız, geçişin tüm bileşenleriyle ilgili ayrıntılı bilgi sağlayan kapsamlı bir PDF dosyası olan raporlama değişiklikleri kılavuzunu indirebilirsiniz.
  • Son olarak, geçiş işlemini, AdWords Yardım Merkezi'nde 'Raporlar' sayfasındaninceleyebilirsiniz.
AdWords raporları hakkında daha fazla bilgi için burayı tıklayın.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.