Geçtiğimiz Haziran ayında AdWords raporlarını Kampanyalar sekmesine taşımaya başlamıştık. O zamandan bu yana bütün temel AdWords raporlarının kopyalarını aldık ve verilerinizi kampanyalarınızı yönettiğiniz sayfalardan hızlı bir şekilde indirebilmenize olanak sağladık.

Önümüzdeki haftalarda bu geçişi tamamlayıp Rapor Merkezi'ni tamamen devre dışı bırakacağız. Sonrasında, tüm raporlarınızı AdWords kampanya yönetimi sayfalarından planlayıp indireceksiniz.

Bu yeni raporlama yöntemine geçişi aşamalı bir biçimde, reklamverenlerin görüşlerini alıp, bu görüşlere uygun değişiklikleri yaparak gerçekleştirdik. Son olarak, yorumlarınıza dayanarak Kampanyalar sekmesindeki raporlama özelliği üzerinde birkaç değişiklik daha yaptık.

Bize çeşitli rapor türlerine hızlı bir şekilde erişmenizi sağlayan bağlantıların eksikliğini hissettiğinizi iletmiştiniz. Biz de, doğrudan Kontrol Paneli ve Kütüphane'nizin Raporlar bölümünden temel rapor türlerinden her birine ulaşmanızı sağlayan kısayollar ekledik.

Ayrıca, hesabınızdaki belirli raporlama seçeneklerini bulmakta güçlük yaşadığınızı da duyduk. Bu sorunun giderilebilmesi amacıyla Kampanyalar sekmesindeki indirme menülerine alakalı SSS'leri ekleyerek, ilgilendiğiniz görünümleri ve metrikleri daha kolay bulmanıza yardımcı olduk.

Şu anda Kampanyalar sekmesinden raporlar indiriyorsanız, değişikliklerin çoğuna artık uyum sağlamış olmalısınız ve planlanmış raporlarınızın her birinin Kontrol Paneli ve Kütüphane'ye kopyalandığını görebilirsiniz. Kasım ayının başında, planlanmış raporların tüm eski sürümlerini Raporlar sekmesinden sileceğiz. Ondan kısa bir süre sonra da, Rapor Merkezi'ni tamamen devre dışı bırakacağız.

Rapor Merkezi'nin devre dışı kalmasına hazırlanmak için, Kontrol Paneli ve Kütüphane'nizin Raporlar bölümündeki planlanmış raporları, Rapor Merkezi'ndeki planlanmış raporlarınızın eski sürümleriyle karşılaştırıp, istediğiniz verileri, isteğiniz biçimde aldığınızdan emin olmak için gerekli her türlü değişikliği yapabilirsiniz.

Değişikliklerle ilgili size yardımcı olacak ek kaynaklar arıyorsanız, raporlarla ilgili makaleleri okumak için AdWords Yardım Merkezi'ni ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca, en sık kullanılan AdWords raporlarından birinin çalıştırılmasına yönelik adım adım eğitim vermek amacıyla, anahtar kelime raporlamada önceki ve sonraki durumu açıklayan bir kılavuz da yayınladık.

Bu geçiş süreci esnasında gösterdiğiniz anlayış için tekrar teşekkür ederiz. AdWords raporlama sistemiyle ilgili başka görüşleriniz varsa, lütfen bize iletmeye (EN) devam edin.

Berna Akın, Google AdWords Ekibi