Seyahatteyken telefonunuzu bilgisayar gibi kullanabiliyor musunuz? Kendinizi bilgi, yol tarifi hatta gerçek zamanlı fiyat karşılaştırmaları için mobil arama yaparken buluyorsanız, yalnız değilsiniz. Mobil arama hızla büyüyor. Geçtiğimiz iki yıl içinde, Google'daki mobil aramaların sayısı beş kattan fazla artış gösterdi. Ayrıca, 2010'un yalnızca ilk yarısında mobil arama trafiği %50'den fazla arttı.

Mobil arama pazarındaki bu büyüme göz önüne alındığında, gittikçe daha çok sayıda reklamverenin mobil reklamcılık fırsatından yararlanmaya çalışması şaşırtıcı değil. Mobil cihazlarda zaten reklam yayınlıyorsanız veya reklam yayınlamanın yollarını arıyorsanız, işiniz artık daha kolay.

Anahtar Kelime Aracı'ndaki Mobil Arama İstatistikleri

Anahtar Kelime Aracı şimdi cep telefonları için daha iyi bir anahtar kelime listesi oluşturmanıza yardımcı oluyor. "Gelişmiş seçenekler"in altında, artık mobil WAP tarayıcılarına sahip cihazlar, tam işlevli İnternet tarayıcılarına sahip mobil cihazlar (iPhone ve Android telefonlar) veya tüm mobil cihazlar (WAP tarayıcılarına ve İnternet tarayıcılarına sahip tüm cihazlar) için anahtar kelime araması yapabilirsiniz.

Anahtar kelime araması yaparken, Rekabet, Global ve Yerel Aylık Aramalar ile Yerel Arama Eğilimleri için gördüğünüz istatistiklerin tümü, seçtiğiniz cihaza veya cihazlara özeldir.


Bu yeni özellikle ilgili görüşlerinizi bize bildirmek için Anahtar Kelime Aracı'ndaki "Görüş Bildir" bağlantısını tıklayabilir veya doğrudan geri bildirim formumuza gidebilirsiniz.

Cemal Büyükgökçesu, Google AdWords Ekibi