Google Online Marketing Challenge dünyanın her yerindeki yüksek öğrenim kurumlarının katılabileceği, öğrenciler için düzenlenen global bir çevrimiçi pazarlama yarışmasıdır. Öğrenci takımları Google AdWords (İNG) ile kullanmak üzere 200 ABD Doları değerinde ücretsiz çevrimiçi reklam kazanır ve etkili çevrimiçi pazarlama kampanyaları oluşturmak için yerel işletmelerle veya STK'larla çalışır. 2010 yılında düzenlenen Challenge'a 60 ülkeden 12 binin üzerinde öğrenci katıldı.

Challenge'ı bilenler, global kazananların Challenge ekibiyle tanışmak için Mountain View, Kaliforniya'da bulunan Google Merkezi'ne seyahat gibi kendilerini bekleyen büyük ödüller olduğunun farkında. Ayrıca bölge şampiyonlarının seçildiği bu yarışmaya bu yıl Kuzey ve Güney Amerika, Avrupa ve Asya Pasifik'e ek olarak MEA'yı (Ortadoğu ve Afrika) da yeni bir bölge olarak ekliyoruz!

Bu yıl, Challenge'a katılan öğrenci takımlarının işletme olarak STK'ları seçmelerine olanak tanıyor. İş ortağı olarak STK'ları seçen öğrenciler ayrıca NGO Impact ödülü (İNG) için yarışarak STK ortaklarına 15.000, 10.000 ve 5.000 ABD Doları kazandırma şansına sahip olacaklar.

Bu yarışmayı duyurma konusunda nasıl yardımcı olabilirsiniz? Öğretim görevlilerinin veya okutmanların Nisan ortasına kadar web sitemize kaydolup (İNG) öğrenci takımlarının katılmasını sağlaması gerekiyor. Bu nedenle tanıdığınız aktif ve eski öğretim görevlileriyle irtibata geçip bu fırsatı kaçırmamaları konusunda uyarın. Akademik Kılavuz (İNG) öğretim görevlilerine, Challenge'ın derslerine uygun olup olmadığı kararını verme konusunda yardımcı olacaktır. Challenge, yüksek lisans veya lisans farketmeksizin dünyadaki tüm üniversitelere ve dallara açıktır. Öğretim görevlileri Nisan ortasına kadar kayıt yaptırabilir ve öğrenciler 31 Ocak - 10 Haziran 2011 tarihleri arasında yarışabilir. Kazananlar Temmuz 2011'de duyurulacaktır.

Öğrenci takımları, işletmeler ve STK'lar birlikte önemli bir kalıcı etki elde edebilir ve bu sırada çevrimiçi reklamcılığı öğrenebilir. Desteğiniz için teşekkür ederiz!

Cemal Büyükgökçesu, Google AdWords Ekibi