Ürünlerimizin performansını hem siz hem de kullanıcılarımız için optimize etmek amacıyla, arama sonuçları sayfamızda birtakım testler yapıyoruz. Benzer şekilde siz de büyük olasılıkla, reklamınızın her satırını en iyi şekilde kullanmak için sürekli yeni yollar aramaktasınız. Size yardımcı olmak için, bilgilerin fark edilme olasılığının en yüksek olduğu yerin reklam başlığı olduğu gerçeğinden yola çıkarak, kısa bir süre önce belirli reklamlarda bir değişiklik yaptık. Bu değişiklik sayesinde artık, başlıkta daha fazla bilgi yayınlayabileceksiniz.

Geçtiğimiz iki hafta boyunca, Google'daki arama sonuçlarının yukarısında yayınlanan bazı reklamların ilk açıklama satırının yerini değiştirdik. Her satırın ayrı bir cümle olarak göründüğü ve uygun bir noktalama işaretiyle bittiği bazı reklamlar için, 1. açıklama satırı başlığa taşındı ve bir tireyle ayrıldı. Sonuç olarak, en üst konuma yerleştirilen bazı reklamlar artık daha uzun başlıklara sahip. Aşağıda bir örnek verilmiştir:

Değişiklikten Önce


Değişiklikten Sonra


Bu değişikliğin, daha uzun bir başlıkla görüntülenen reklamların ve bunların yanında en üstte görüntülenen diğer reklamların tıklama oranlarını yükselttiğini saptadık. Ayrıca, bu değişiklik sayesinde, reklamda daha fazla bilgi vurgulanarak daha iyi bir kullanıcı deneyimi oluşturulmaktadır.

Yalnızca bazı reklamlar daha uzun başlıklarla gösterilse de, reklamınızın her satırının ayrı bir cümle olarak görünmesini ve uygun noktalama işaretiyle (ör. nokta veya soru işareti) bitmesini sağlayarak şansınızı artırabilirsiniz. Bu dünya çapında yapılan bir değişiklik olduğundan, noktalama işaretleri ülkeye göre değişir.

Daha fazla bilgi için Yardım Merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.

Cemal Büyükgökçesu, Google AdWords Ekibi