Yeni başlayanlara veya yalnızca AdWords'le ilgili temel bilgilerin üzerinden tekrar geçmeye ihtiyaç duyan reklamverenlere yönelik dizimizin beşinci bölümünde, Arama ağında reklam sıralamasının ve kalite puanının nasıl işlev gördüğünü ele alacağız.

Reklamların sponsorlu bağlantılar arasında nasıl konumlandırıldığı ve reklam sıralamasını iyileştirmek için neler yapılabileceği, birçok reklamverenimizin kendisine sorduğu sorulardır. Anahtar kelime hedefli bir reklam, arama sonucu sayfasında, eşleşen anahtar kelimenin maksimum tıklama başına maliyetine (TBM) ve Kalite Puanına göre sıralanır. Kalite puanı, anahtar kelimenin ve reklamınızın son performansını, ikisinin arama sorgusuyla ne kadar alakalı olduğunu ve diğer alakalı faktörleri temel alır.

Reklam sıralaması = TBM teklifi × Kalite Puanı

Mümkün olan en iyi reklam sıralamasını, dolayısıyla daha yukarıda bir konumu elde etmek için aşağıdaki hususlar önemlidir:

• Google'da alakalı anahtar kelimelere ve reklam metnine, yüksek bir TO'ya ve yüksek bir TBM teklifine sahip olun. Bu sonuca, anahtar kelimelerin, açılış sayfasının ve reklam metninin tamamının birbiriyle alakalı olmasını sağlayarak ulaşabilirsiniz.
• Belirli bir Kalite düzeyini sağlamak amacıyla, web sitenizin Açılış Sayfası Yönergelerimize uygun olduğundan emin olun.
• Kullanıcılarımıza alakalı bilgiler sunmak ve olumlu bir kullanıcı deneyimi sağlamak Google için büyük önem taşımaktadır. Kalite Puanı uygulamasının amacı budur. Bu nedenle, reklamın sıralamada yukarıda bir konumda yer alabilmesi için, öncelikle kalite puanının yüksek olması gerekir.
Sponsorlu Bağlantılar ve Doğal Arama Sonuçları birbirlerinden bağımsız olarak işlev görür. SEO konusunda yardım isterseniz, gelecekte size yol göstermesi için bu "Web Yöneticisi Yönergeleri"ni kullanabilirsiniz.

Yukarıda söz edilen genel kurallara uyarak Kalite Puanınızı yükseltmekle kalmaz, reklam sıralamasında daha yüksek bir konum elde edersiniz ve aynı zamanda tıklama başına maliyetleriniz düşürülebilir. Başka bir deyişle, daha yüksek Kalite Puanı sayesinde, daha önceden belirlenmiş bütçeniz karşılığında daha fazla reklam elde edebilirsiniz.

AdWords'le reklam verirken bu ipuçlarından yararlanacağınızı umarız. Daha fazla bilgi ve yardım almak için AdWords Yardım Merkezi'nde yer alan AdWords Başlangıç Kılavuzu'nu incelemeyi unutmayın. Ayrıca, reklam sıralamasıyla ilgili daha da ayrıntılı bilgi almak için Çevrimiçi AdWords Sınıfı'ndaki bu ücretsiz eğitimi izleyebilirsiniz. Son olarak, yeni başlayanlar için hazırlanan bu blog dizisinin sonraki gönderisini kaçırmayın.

Kristin Sarstedt – Inside AdWords Ekibi