Daha birkaç ay önce Google+'ı ilk çıkardığımızdan bu yana 40 milyonu aşkın kişiyle buluştuk ve 100'den fazla yeni özellik sunduk. Ancak tüm bu kişiler için hala eksik olan bir şey var ki, o da işletmeniz.

Müşterilerinizle yüz yüze kurabildiğiniz kalıcı bağlantıları çevrimiçi olarak da kurabilmenize yardımcı olmak istiyoruz. Bu yüzden, müşterilerinizle yakınlaşmanızı sağlayacak araçların ve ürünlerin bir arada olduğu Google+ ile İş Dünyası (İNG) 'nı sizlerle tanıştırıyoruz. Bunun temelinde ise Google+'daki işletme kimliğiniz olan Google+ Sayfaları (İNG) yer almaktadır.

Google+ Sayfaları: Doğru kişilerle gerçek sohbetler gerçekleştirin

İşletmenizi Google+'da göstermek için öncelikle bir Google+ Sayfası oluşturmanız gerekir. Bu sayfada, işinizle ilgili güncellemeleri ve haberleri yayınlayabilir, müşterilerinizle sohbetlere katılabilir, belirli gruplara özel mesajlar gönderebilir ve internette kaç +1'iniz olduğunu görebilirsiniz. İşte size ilişkilerinizde yardımı dokunacağını düşündüğümüz birkaç Google+ Sayfaları özelliği:Videoyla Sohbet

Bazen müşterilerinizle yüz yüze sohbet etmek isteyebilirsiniz. Örneğin, bir kitapçı dükkanı işletiyorsanız bir yazarı davet edip son romanı hakkında konuşmasını isteyebilirsiniz ya da bir kozmetik sektöründe faaliyet gösteriyorsanız, güzellik uzmanları, makyaj teknikleri hakkında pratik gösterimler gerçekleştirmek isteyebilir. Videoyla Sohbet, tek bir tıklamayla dokuz müşteriye ulaşıp onlarla kaliteli video sohbetler gerçekleştirmenize olanak sağlayarak bunu kolaylaştırır. Ürün hakkında geribildirim almak, sorun çözümünde yardım almak veya basitçe kişileri daha iyi tanımak için Videoyla Sohbet'i kullanabilirsiniz.Çevreler

Çevreler, Sayfanızın takipçilerini küçük kitleler halinde gruplandırmanıza olanak tanır. Böylece belirli mesajları belirli gruplarla paylaşabilme imkanına sahip olursunuz. Örneğin, en daimi müşterilerinizi içeren bir Çevre oluşturabilir ve onlara özel bir indirim teklifi sunabilirsiniz.

+1 düğmesi ve Google+ kimlik kartı: Mevcut müşterilerinizi size yeni müşteriler önermeleri için teşvik edin

Google+ Sayfaları, kullanıcıların, arkadaşlarıyla kolay paylaşabilecekleri mükemmel içerik sağlamanıza da yardımcı olur. Müşterilerinizin internette sizi tavsiye edebilmeleri için +1 düğmesini kullanıma sunduk. Bu özellik, Google aramada, reklamlarınızda, internetteki siteler arasında ve mobil cihazlarda bulunmaktadır. Artık müşterileriniz, sizi kendi arkadaşlarına doğrudan, yalnızca bir birey ya da işletme olarak değil de bir marka olarak tavsiye etmek üzere Sayfanıza +1 verebilir.

Müşterilerinizin sayfanızı bulup paylaşmasına yardımcı olmak üzere, Google+ kimlik kartı yapılandırıcımızı ziyaret ederek sitenize ekleyebileceğiniz iki düğmemiz bulunmaktadır:
● Google+ simgesi, doğrudan Sayfanıza bağlanan küçük bir simgedir.
● İlerleyen günlerde, kişilere, sayfanızdan ayrılmadan, sayfanızı çevrelerine ekleme olanağı sağlayan Google+ kimlik kartını tanıştıracağız. Bu sayede Google+ ile işletmeniz hakkındaki güncel bilgileri alabilecekler.Reklamlarınızın performansını iyileştirerek +1'lerinizin sayısını artırın

Pek yakında, Sayfanızdaki, web sitenizdeki, reklamlar ve arama sonuçlarındaki tüm +1'lerin bir arada hesaplanarak tek bir toplam olarak görünmesi için Sayfanızı, siteniz için hazırladığınız AdWords kampanyalarınıza da bağlayabileceğiz. Tüketiciler bir reklama, bir arama sonucuna ya da sayfanıza bakarken işletmenize yönelik tüm önerileri görebilecekler. Böylece +1'lerinizi sadece 40 milyon Google+ kullanıcısı değil, her gün Google'a giren herkes görebilecek. Sayfanızı AdWords kampanyalarınıza bağlamak için, AdWords Yardım Merkezi'ndeki talimatları uygulayın.

  • +sayfasının görüntüsünü bu +1’ların ortasına yerleştirin
  • adwords'teki sosyal uzantının ekran görüntüsünü ekleyin

Google+'ı, Google'ın tüm alanlarına taşıma

Google+ için asıl vizyonumuz genel Google deneyimini, kimliğin ortak kullanımı ve paylaşımı yoluyla tüm ürünlerimize yaymaktır. Bugünden itibaren Direct Connect adı verilen yeni bir özelliğin denenmesine başlıyoruz. Bu sayede müşterileriniz, Google aramasından Google+ Sayfanızı kolayca bulabilecekler. Bir kişi, önüne ‘+’ işareti koyarak işletmenizi ararsa, Direct Connect bu kişiyi doğrudan Sayfanıza yönlendirecektir. Örneğin Google'da ‘+YouTube’ araması yapmayı deneyin. İnsanlara, Direct Connect yoluyla buldukları Sayfaları otomatik olarak çevrelerine ekleyip eklemeyecekleri de sorulacaktır. Direct Connect herkesin işine yaramaz. Sayfanızın uygun olup olmadığını öğrenmek ve daha fazla bilgi almak için, Yardım Merkezi'ne bakın.Bu sadece bir başlangıç

İşletmenizi Google+'a en kısa sürede taşımada size yardımcı olmak istediğimiz için, Google+ Sayfaları alan denemesini herkese açık olarak başlatıyoruz. Bir Google+ Sayfası oluşturmak yalnızca birkaç dakikanızı alır. Başlangıç için, kişisel bir Google+ profilinizin olması gerekiyor. Bir Google hesabınız yoksa, hesap oluşturarak kolayca bize katılabilirsiniz. Bu konuda cesaretlendirilmeniz gerekiyorsa, Sayfalarını yapılandırmaya başlamış olan şirketlere göz atarak başlayabilirsiniz.

Google+'ın işletmeniz için nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için, Google+ ile İş Dünyası sitesine bakın. Şu an yalnızca başlangıç aşamasındayız, önümüzdeki haftalarda ve aylarda çok daha fazla özellik hizmete girecektir. En son haberler ve ipuçlarından haberdar olmak için, Google+ ile İş Dünyası sayfasını çevrelerinize ekleyin. İşletmeniz için Google+'ı nasıl geliştirebileceğimize ilişkin fikirleriniz varsa, değerli görüşlerinizi memnuniyetle öğrenmek isteriz.

Dennis Troper, Ürün Yönetimi Direktörü, Google+ Sayfaları