"Fark yaratacak araçlar" yazı dizimizin son bölümünde İçeriğe Dayalı Hedefleme Aracı, Web Sitesi Optimize Edici, Dönüşüm İzleme ve Google Analytics üzerinde duracağız.

İçeriğe Dayalı Hedefleme Aracı:

Görüntülü Reklam Ağı için yönetilen yerleşim hedefli bir kampanya oluşturmaya karar verdiğinizde (içeriğe dayalı hedefleme), bu aracın yaptığı önerileri incelemenizi öneririz. Çünkü bu, saatler sürecek çalışmadan sizi kurtaracak ve kampanyanız için ek anahtar kelimeler bulmanıza yardımcı olacaktır. Bu araç, Görüntülü Reklam Ağı kampanyanız için mevcut anahtar kelime listeniz temelinde daha fazla fikir ve yeni anahtar kelimeler sunarak size yardımcı olur. Bu araca Google AdWords hesabınızın içinden veya Ağ sekmesinden erişebilirsiniz. Ekranın sağ tarafında, bu aracı, kampanyanıza yerleşimler ekleyerek (Yerleşim Ekle düğmesini tıklayarak) denemeniz için sunulmuş bir seçenek göreceksiniz.

Web Sitesi Optimize Edici:

Web Sitesi Optimize Edici, site içeriğindeki değişikliklerin dönüşüm sağlamada (yani, ziyaretçileri sitenize bir form doldurmak, ürün veya hizmet satın almak, bir videoyu izlemek gibi değerli bir işlem yapmak üzere yönlendirmede) daha etkili olup olmadığını kontrol ederek sitenizin verimliliğini artırmanıza yardımcı olur. Bu araç, test etmek istediğiniz bir web sayfası veya bir web sayfasından bölümler (sayfa başlığı, resim veya metin) seçip, en çok istenen sonuçları sağlayacak kombinasyonu veya değişikliği bulmak amacıyla web sitesi trafiğinizin farklı bölümleri üzerinde deneme yapma olanağı tanır. Denemenin tamamlanmasıyla birlikte sistemimiz size güvenilir raporlar sağlar ve gelecekle ilgili öneriler yapar. Web Sitesi Optimize Edici'yi kullanmak için bir deneme tasarlamanız gerekir. Bunu yapmak için çevrimiçi kılavuzumuza bakınız.

Dönüşüm İzleme:

Bu araç, işletme hedefleriniz açısından reklamcılık hedeflerinize ulaşıp ulaşmadığınızı ve bunun size maliyetini kontrol etmenize yardımcı olacaktır. Google AdWords'ün bu ücretsiz aracı, Google AdWords reklamlarınızın aldığı tıklamalardan ne kadarının, web sitenizde, bir çevrimiçi formu doldurmak, bir ürün satın almak, bir videoyu izlemek gibi değerli bir işlemin gerçekleştirilmesine yol açtığını istatistiksel olarak kontrol etmenize olanak verir. Bu aracı kullanmak için öncelikle Google AdWords hesabınızdan dönüşüm kodunu kopyalayıp (Raporlar ve Araçlar sekmesi > Dönüşümler), ardından kod snippet'ini test etmek istediğiniz web sitesinin HTML'sine yapıştırmanız gerekir. Kodu HTML'ye yapıştırmanızdan sonra, AdWords Dönüşüm İzleme, bir web sitesi ziyaretçisinin reklamlarınızdan birini tıklaması halinde onun bilgisayarına veya cep telefonuna bir çerez yerleştirir. Kullanıcı dönüşüm sayfalarınızdan birine giderse, AdWords sizin için başarılı bir dönüşüm kaydeder.

Google Analytics:

Bu, web sitenize ait istatistikleri görüntüleyen ve web sitenizin ziyaretçilerinin nereden geldiği ile web sitenizle ne tür bir etkileşime girdiğini öğrenmenize olanak veren ücretsiz bir Google aracıdır. Bu aracı web sayfalarınıza kurarak, daha zengin içerikli bilgiler görüntüleyebilirsiniz ve bu bilgilerle aşağıdakileri yapabilirsiniz:
  • Belirli anahtar kelimeler tarafından sitenize yönlendirilen ziyaretçilerin sayısını saptayabilirsiniz.
  • Web sitenize giriş kaynağını (Google AdWords reklamları, Google'ın organik arama motoru, bir e-postaya iliştirilmiş bir bağlantının tıklanması vb.) saptayabilirsiniz. Ziyaretçilerinizin kullandığı tarayıcıları saptayabilirsiniz (bu şekilde ziyaretçilerin sitenizdeki kullanıcı deneyimini iyileştirebilirsiniz).
  • Sitenize yönelik trafiğin coğrafi kaynağını saptayabilirsiniz.
  • Sitenizdeki en çok ve en az görüntülenen sayfaları öğrenebilir ve gerekli iyileştirmeleri yapabilirsiniz.
  • Sitenizde ziyaretçilerin hangi sayfalardan çıkma eğiliminde olduğunu saptayabilirsiniz.
  • Sayfa başına sitede geçirilen süre değerlerini görüntüleyebilirsiniz.
  • Farklı zaman aralıklarındaki verileri karşılaştırabilirsiniz.

Nasıl kullanılır?

İlk olarak bu adresten bir Google Analytics hesabı oluşturmanız gerekir. Ardından, tıpkı Dönüşüm İzleme aracında yaptığınız gibi, bir kod snippet'ini kopyalayıp sitenizin HTML koduna yapıştırmanız gerekir. Ayrıntılı talimatları bu linkte bulabilirsiniz. Son olarak, Yardım Merkezi talimatlarında belirtildiği gibi Google AdWords hesabınızı Google Analytics hesabınıza bağlamanız gerekir.

Cüneyt Ünar
Google Adwords Ekibi