Sürekli olarak, AdWords hesabınızı yönetmenin daha verimli yollarını aradığınızı biliyoruz. Birçoğunuzun AdWords hesabınızla ilgili kararlar verirken kendi harici verilerinizi kullanmak istediğinizi de biliyoruz. Bugün, AdWords'teki Komut Dosyalarının sınırlı sürümünü duyurmanın heyecanını yaşıyoruz. Artık, AdWords hesabınızda değişiklikler yapmak üzere basit JavaScript programları yazabileceksiniz.

Komut Dosyalarıyla şunları yapabilirsiniz:
  • Teklifleri değiştirmek veya anahtar kelimeleri duraklatmak/devam ettirmek için harici envanter verilerini kullanabilirsiniz.
  • Hesap istatistiklerinizi bir e-tabloya aktarabilir, bu e-tabloyu kullanarak raporlar ve görseller oluşturabilirsiniz.
  • Anahtar kelime veya reklam grubu tekliflerini değiştirmek için birkaç haftalık istatistik trendlerini kullanabilirsiniz.

Komut Dosyaları, Google Apps Komut Dosyası altyapısında çalışır. Google Apps Komut Dosyası altyapısı artık üç hizmetle entegre biçimde kullanılabilmektedir: Harici verilerle entegrasyon için Google E-Tablolar ile URL Yakalayıcı'yı kullanabilir ve ayrıca komut dosyasının çalıştırılmasıyla elde edilen sonuçları komut dosyasının içinden e-posta ile gönderebilirsiniz

Komut Dosyalarını kullanmaya başlamak için, sol taraftaki araç çubuğundan "Otomasyon"u, ardından da "Komut Dosyaları"nı seçin:Komut Dosyalarından en iyi şekilde yararlanabilmeniz için, hesabı yöneten kişinin JavaScript'le ilgili temel bilgilere sahip olmasını öneririz.

Önümüzdeki haftalarda, bu özelliği herkesin kullanımına sunmayı planlıyoruz. Bu süre zarfında erişim başvurularını kabul ediyoruz. Başvurabilmek için bir müşteri kimliği numaranız olması gerekmektedir. (Müşteri Merkezim başvuruları kabul edilmemektedir.)  Komut Dosyalarıyla ilgili daha fazla belge için geliştirici sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!

Gönderen: Prashant Baheti, AdWords Ürün Yöneticisi
Yayınlayan: Yiğit Yücel, Google AdWords Uzmanı