• Anahtar kelimeleriniz reklamınızı hangi konumlarda tetiklemektedir?
  • Belirli bir anahtar kelimeniz için reklam konumunuz değiştikçe ziyaretçilerinizin sitenizde geçirdikleri ortalama süre nasıl değişmektedir?
  • Belirli bir anahtar kelimeniz için dönüşümleriniz reklamınız hangi konumdayken daha yüksek olmaktadır?

Bu ve benzeri sorularınızın yanıtlarını Google Analytics hesabınızdaki Anahtar Kelime Konum Raporu’nu kullanarak öğrenebilirsiniz. "Google Analytics" yazı dizimizin beşincisi olan bu yazımızda Anahtar Kelime Konum Raporu'na odaklanacağız.

Anahtar Kelime Konum Raporu’na Nasıl Erişebilirim?

Reklamcılık →  AdWords → Anahtar Kelime Konumları

Anahtar Kelime Konum Raporu’nu Neden Kullanmalıyım?

Google Analytics Anahtar Kelime Konum Raporu’nu kullanarak anahtar kelimelerinizin reklamınızı hangi konumlarda tetiklediğini görmeniz ve sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sitenizle etkileşimini reklam konumu bazında analiz etmeniz mümkündür. Bu neden önemlidir?

Birincisi, AdWords reklamverenlerinin birçoğu, hedefleri sorulduğunda reklamlarının birinci sırada çıkması olduğundan bahseder. Ancak, bu rapor kimi zaman reklamlarınızın birinci sıra yerine başka bir sırada çıkmasının sanılanın aksine daha iyi sonuç verebileceğini göstermektedir. Böylelikle, agresif bir biçimde birinci sıra için yüksek teklifler verip maliyetlerinizi şişirmek yerine sizin için daha verimli olabilecek başka bir konumu hedefleyip ona göre harcama yapabilirsiniz.

Örneğin, aşağıdaki örnek hesapta yer alan anahtar kelimelerden birinin konum raporunu ziyaret sayısı, hemen çıkma oranı ve ortalama ziyaret süresi açısından değerlendirelim.  Bu anahtar kelime son 1 ayda 489 ziyaret almıştır. Bunların konum bazında kırılımını aşağıdaki ekran görüntüsünde görebilirsiniz. Bu örnek anahtar kelime için reklamların üçüncü sırada (organik arama sonuçlarının hemen üzerinde) çıktığı zamanlarda birinci sırada çıktığı zamanlara göre siteye daha çok ziyaretçi gelmektedir, bu ziyaretçiler sitede ortalamada daha uzun süre vakit geçirmektedir ve bu ziyaretçilerin siteden hemen çıkma oranı göreli olarak daha düşüktür.
X anahtar kelimesi ile tetiklenen reklamınızın farklı konumları için sitenizin aldığı ziyaret sayısı
Yine X anahtar kelimesi ile tetiklenen reklamınızın farklı konumları için siteden hemen çıkma oranı
Yine X anahtar kelimesi ile tetiklenen reklamınızın farklı konumları için sitede geçirilen ortalama süre
İkincisi, sizin için önemli olan konumu bu raporu inceleyerek belirlediğinizi varsayalım. Reklamınızın özellikle bu konumda çıktığından emin olmak adına Otomatik Kurallar kullanabilirsiniz. Otomatik kural oluşturarak, reklamınızın istediğiniz konumda çıkabilmesi için tekliflerinizi değiştirebilirsiniz.

Üçüncüsü, Analytics hesabınızda hedefler oluşturursanız (ki bu konu üzerine ilerleyen günlerde detaylı olarak konuşacağız) Anahtar Kelime Konum Raporu’nuzu belirlediğiniz hedefe ulaşan ziyaretçiler açısından filtreleyebilirsiniz. Örneğin, sitenizde alışveriş yapan kullanıcıların gördüğü “Teşekkür Ederiz” sayfasını URL hedefi olarak belirlerseniz bu sayfaya ulaşan ziyaretçilerinizi takip edebilirsiniz. Bu sayfaya ulaşmak, o ziyaretçinin sitenizdeki bir alışverişi tamamladığını göstereceği için herhangi bir anahtar kelimenizin konumunu gelen satışlar cinsinden değerlendirebilir ve performansınızı arttırmak adına önlemler alabilirsiniz. Bu filtrelemeyi yapmak için Gelişmiş Segmentleri de kullanabilirsiniz.

Analytics uzmanı Cemal Büyükgökçesu ile birlikte hazırladığımız bu videoda, örnek bir Analytics hesabı üzerinden Anahtar Kelime Konum Raporu’nu yorumluyoruz. Bu videodaki bakış açısını kendi Analytics hesabınızda da kullanarak anlamlı sonuçlar elde edebilirsiniz.


Bir sonraki yazımda, AdWords hesabınızın performansını arttırmak için kullanabileceğiniz bir başka Analytics raporunu sizlerle paylaşıyor olacağım.

Cansu Özaras
Google AdWords Uzmanı


Biraz Daha Analytics?
Google Analytics: Anahtar Kelimeler Raporu
Google Analytics: Eşleşen Arama Sorgusu Raporu
Google Analytics: Gün Bölümleri Raporu
Google Analytics: Ziyaretçi Akışı Raporu


Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!