Posted:

Bağlantısız bir saniyenin düşünülemediği dünyamızda, tüketiciler, istedikleri bilgilere istedikleri zamanda, özellikle de hareket halindeyken ulaşabilmeyi beklemektedir. Bunun mobil cihazlardaki İnternet'te gezinme deneyimleri için de geçerli olduğunu biliyoruz. Bu nedenle, kullanıcıların mobil cihazlardaki site deneyimleriyle ilgili beklenti ve tepkilerine daha yakından göz atmak istedik. Elimizdeki en ilginç istatistik, kullanıcıların %61'inin, bir mobil sitede istediklerini hemen bulamadıkları takdirde hızla başka bir siteye geçeceklerini söylemiş olmalarıdır. Sonuç: Mobil cihazlara uygun bir siteniz olmadığında, kullanıcıları rakiplerinize yönlendirirsiniz. Aslında, kullanıcıların %67'sinin, mobil cihazlara uygun bir siteden alışveriş yapma olasılığı daha yüksektir. Demek ki, bu site sizinki değilse, kaybınız büyük olacaktır.

Google tarafından yaptırılan What Users Want From Their Mobile Experience Today (Günümüz Kullanıcılarının Mobil Deneyimlerinden Beklentileri) araştırması (bağımsız pazar araştırması şirketleri Sterling Research ve Smith Geiger tarafından yürütülmüştür), bu ve başka bulguları ortaya koymuştur. Araştırma kapsamında, Temmuz 2012'de ABD'de, akıllı telefon üzerinde İnternet kullanan 1088 yetişkinle anket yapılmıştır.

Sorun da büyük fırsat da...
Kullanıcıların yaklaşık %75'i, mobil cihazlara uygun siteleri tercih ederken, tüketicilerin %97'si, mobil cihazlar için tasarlanmadıkları açık olan sitelerle karşılaştıklarını belirtmektedir. Buna göre, neredeyse tüm kullanıcılar, etkin bir şekilde kaliteli mobil deneyimlerin peşinde koşarken kötü mobil sitelere çatmıştır. Bu, mobil kullanıcılarla etkileşimde bulunmak isteyen şirketlerin önünde hem büyük bir sorun hem de büyük bir fırsat olduğunu göstermektedir.

Mobil cihazlara uygun bir siteye sahip olmamak, rakiplerinizin ekmeğine yağ sürmek demektir  
Harika bir mobil site deneyiminin önemi giderek artmaktadır ve kullanıcılar, işe yarayanını bulana kadar, mobil cihazlara uygun bir site aramaya devam edecektir. Yani, sitenizin iş görmemesi rakiplerinizin yararına olacaktır (ve bu durumun tersi de geçerlidir):

 • Kullanıcıların %79'u geri dönüp başka bir site arayacaklarını bildirmiştir.
 • %61'i, aradıklarını bir mobil sitede hemen bulamadıkları takdirde hızla başka bir siteye geçeceklerini söylemiştir.
 • %50'si, bir işletmeyi sevseler bile, web siteleri mobil cihazlara uygun olmadığı takdirde onlardan daha az yararlanacaklarını belirtmiştir.

Mobil cihazlara uygun siteler, kullanıcıları müşterilere dönüştürüyor
Mobil müşterilere giden en kestirme yol, mobil cihazlara uygun bir siteden geçmektedir. Siteniz harika bir mobil deneyim sunuyorsa, kullanıcıların satın alma işlemi gerçekleştirme olasılığı daha yüksektir.

 • Kullanıcıların %74'ü, mobil cihazlara uygun bir siteyi ziyaret ettiklerinde, gelecekte o siteye dönme olasılıklarının daha yüksek olduğunu söylemektedir.
 • Mobil cihaz kullanıcılarının %67'si, mobil cihazlara uygun bir siteyi ziyaret ettiklerinde, o sitedeki ürün veya hizmeti satın alma olasılıklarının daha yüksek olduğunu belirtmektedir.

Mobil cihazlara uygun olmayan siteler şirketlerin itibarını zedeleyebilir
Kötü bir mobil site deneyiminin, size bir satıştan daha fazlasını kaybettirebileceği ortadadır. Mobil cihazlara uygun olarak tasarlanmamış bir site, kullanıcıların sinirlerinin büsbütün bozulmasına neden olabilir. Elde ettiğimiz bulgulara göre:

 • Kullanıcıların %48'i, mobil cihazlara uygun olmayan bir siteye geldiklerinde sinirlerinin bozulduğunu ve canlarının sıkıldığını ifade etmektedir.
 • %36'sı, bu siteleri ziyaret etmekle zamanlarını boşa harcadıklarını düşündüklerini söylemiştir.

İş sitelerle sınırlı kalmamakta, bu olumsuz tepkiler, tüketicilerin bu sitelerin arkasındaki şirketlere ilişkin izlenimlerine dönüşmektedir. Tüketicilerin şirketiniz hakkında olumsuz izlenim edinmesi, itibarınızın ciddi risk altında olduğu anlamına gelir. Bu durumda, kaybedilecek satış miktarı daha da fazla olabilir:

 • Kullanıcıların %52'si, kötü bir mobil deneyimin bir şirketle etkileşimde bulunma olasılıklarını düşürdüğünü belirtmiştir.
 • %48'i, bir sitenin akıllı telefonlarında düzgün çalışmamasının, onlara şirketin, işlerini umursamadığını düşündürdüğünü söylemiştir.

Kazanımlar
Araştırma, mobil kullanıcıların etkin bir şekilde mobil cihazlara uygun olan siteleri aradığı ve bu tür sitelerle etkileşimde bulunmayı tercih ettiği yönündeki tahminimizi doğrulamasının yanında, bize, kullanıcıların şirketlere karşı tavırlarının, mobil site deneyimleri sayesinde ne kadar hızlı ve derinden değişebildiği gerçeğini de hatırlatmaktadır. Harika bir mobil siteye sahip olmanın esprisi artık yalnızca biraz daha fazla satış yapmak değildir: Bu girişim, güçlü markalar ve kalıcı müşteri ilişkileri oluşturmanın kritik bileşenlerinden biri haline gelmiştir.

Araştırmamızla ilgili daha fazla bilgi

 • Mobil cihazlara uygun site oluşturmayla ilgili yardım almak için howtogomo.com adresini ziyaret edin.

Yazan: Masha Fisch, Google Mobil Reklam Pazarlamacılığı

Posted:


 • AdWords hesabınızdaki anahtar kelimelerinizin site ortalamasıyla kıyaslanan performansını nasıl takip edebilirsiniz?
 • Hangi anahtar kelimenizin hedeflerinizi gerçekleştirmenize katkısı daha büyüktür?
 • AdWords hesabınızda yer almayan, ama doğal aramada çok fazla aranan anahtar kelimeleriniz nelerdir?
Bu sorularınızın yanıtlarını Google Analytics hesabınızdaki Anahtar Kelimeler Raporu'nu kullanarak öğrenebilirsiniz. "Google Analytics" yazı dizimizin üçüncüsü olan bu yazımızda Anahtar Kelime Raporu'na odaklanacağız.

Anahtar Kelimeler Raporu'na Nasıl Erişebilirim?

Trafik Kaynakları → Kaynaklar → Arama → Genel Bakış
Birincil BoyutAnahtar Kelime

Anahtar Kelimeler Raporu’nu Neden Kullanmalıyım?

Analytics hesabınızda yer alan Anahtar Kelimeler Raporu'nu kullanarak, AdWords hesabınızdaki anahtar kelimelerinizin  veya doğal arama sonuçlarında ziyaretçilerin sitenize ulaşmak için kullandıkları anahtar kelimelerin sizin için önemini görebilirsiniz. Analytics uzmanı Cemal Büyükgökçesu ile birlikte hazırladığımız bu videoda, örnek bir Analytics hesabı üzerinden Anahtar Kelimeler Raporu’nu yorumluyoruz.Anahtar Kelime Raporu'nda "Not Set" İfadesini Görüyorum. Neden?

Analytics hesabınızdaki AdWords raporlarınızda anahtar kelimelerinizi “not set” olarak görüyor olabilirsiniz. Bu durumun nedenleri şunlar olabilir:
 


 • Otomatik etiketleme çalışıyor ama maliyet kaynakları uygulanmamış olabilir  
Analytics hesabınızda takip ettiğiniz siteniz, Analytics hesabınızda yer alan profile “maliyet kaynağı” olarak bağlanmamış bir AdWords hesabından ziyaretler alıyor olabilir.

Maliyet verilerini AdWords hesabından Analytics hesabınıza aktarmak için, önce AdWords ve Analytics hesaplarını birbirine bağlamanız gerekir. Hesaplar bağlanıp maliyet verileri içe aktarıldıktan sonra, söz konusu veriler, bağlı Analytics hesabınızla ilişkilendirilmiş tüm profillere uygulanır. AdWords ve Analytics hesaplarınızı nasıl bağlayabileceğinizi bir önceki yazımda okuyabilirsiniz.


Maliyet verilerini içe aktarmak için:

 1. AdWords hesabınıza giriş yapın.
 2. Herhangi bir Analytics sayfasının sağ üst kısmındaki Yönetici sekmesini tıklayın.
 3. Hesabı ve ardından düzenlemek istediğiniz profili içeren web mülkünü seçin.
 4. Profil Ayarları sekmesini tıklayın.
 5. AdWords Maliyet Kaynağı Ayarları bölümünde, maliyet kaynağı onay kutusunu işaretleyin.
 6. Uygula'yı tıklayın.

 • Bazı web siteleri URL parametrelerine izin vermez ve bunun bir sonucu olarak hata sayfası gösterir 

Bu hatanın oluşmasını engellemek için, hesabınızda Otomatik etiketlemeyi kapatıp manuel etiketlemeyi etkinleştirebilir veya web yöneticinizden URL parametrelerine izin vermesini isteyebilirsiniz.

 • Sitenizdeki bir yönlendirme ayarı URL’lerinizden otomatik etiketleme bilgilerini kaldırıyor olabilir

Bildiğiniz gibi, otomatik etiketleme, ziyaretçileri AdWords yönlendirmeleri olarak tanımlamak için her bir AdWords hedef URL'nizin sonuna otomatik olarak bir parametre ekler. Etiket, anahtar kelime, kampanya, reklam içeriği ve kullanıcı tıkladığında reklamınızın bulunduğu konuma ilişkin bilgileri toplar. Otomatik etiketleme için kullanılan parametreye "gclid" adı verilir.

Ancak, web sitenizdeki yönlendirme nedeniyle, "gclid" parametresi URL'den kaldırılmaktadır. Bu da AdWords aracılığıyla sitenize ulaşan ziyaretçilerin doğru bir şekilde takip edilmesine engel olmaktadır. Yönlendirilen URL'ye "gclid" parametresini eklemesi için web yöneticinizle iletişime geçmenizi öneririm. Bu mümkün değilse, yönlendirme kullanımını kaldırmayı göz önünde bulundurabilirsiniz.

Bunu test etmek için URL’nizin sonuna ?gclid=test parametresini koyabilirsiniz. Parametre eklediğiniz sayfayı açmaya çalıştığınızda, URL’niz değişmeden gclid=test parametresi duruyorsa, AdWords’ten gelen verileri takip edebiliyorsunuz ve yönlendirme sebebiyle bu verileri kaybetmiyorsunuz demektir. Ancak, URL’niz değişiyorsa veya gclid parametresi yok oluyorsa web yöneticinizle görüşmenizi öneririm.
 

 • Otomatik ve manuel etiketlemeyi aynı anda kullanıyor olabilirsiniz
Veri tutarsızlıklarını önlemek için bu yöntemlerden birini tercih etmenizi öneririm. 

 • Manuel URL oluştururken hata yapmış olabilirsiniz
Sadece manuel etiketleme kullanıyorsanız, URL oluştururken parametrelerden birini gözden kaçırmış olabilirsiniz. Oluşturduğunuz URL’leri tekrar kontrol etmenizi öneririm.


Organik Arama Sonuçları’ndan Gelen Anahtar Kelimelerde Neden “Not Provided” İbaresini Görüyorum?

Google hesabına giriş yaptıktan sonra, Google’da arama yapan ve sitenize organik arama sonuçları üzerinden gelen kullanıcıların yazdıkları arama terimleri Google Gizlilik Politikaları gereği paylaşılmamaktadır ve bu kelimeler “not provided” olarak gözükmektedir.

Bu durum, her ne kadar rahatsız edici gözükse de, Google hesabına giriş yapmadan arama yapan kullanıcıların arama terimlerini veya AdWords üzerinden sitenize gelen ziyaretçileri ayrıntılı bir şekilde görebileceksiniz. Dolayısıyla, bu yeni değişiklik sitenize gelen trafiğin sadece küçük bir kısmını etkileyecektir. Bu terimlerin, organik aramadan geldiklerini hala görmeye devam edeceksiniz.

Bir sonraki yazımda, AdWords hesabınızın performansını arttırmak için kullanabileceğiniz bir başka Analytics raporunu sizlerle paylaşıyor olacağım.


Cansu Özaras, Google AdWords Uzmanı


Biraz Daha Analytics?
Google Analytics: Eşleşen Arama Sorgusu Raporu
Google Analytics: Anahtar Kelime Konum Raporu
Google Analytics: Gün Bölümleri Raporu
Google Analytics: Ziyaretçi Akışı Raporu

Posted:
Bugün blogumuzda Google Adwords Sertifikalı İş Ortakları'ndan Bülent Bostan'ın yönettiği hesaplarda çok başarılı bir şekilde kullandığı negatif anahtar kelimeler üzerine yazdığı yazısını paylaşıyoruz.

Negatif anahtar kelimeler, kampanyanızın istenmeyen gösterim ve tıklama sonuçlarından uzak
durmasını sağlayan Google AdWords’ün en değerli optimizasyon yöntemlerinden biridir.

Anahtar kelime listeniz ile ne olduğunuzu, hizmetinizi veya ürününüzü açık bir şekilde ifade edebiliyorsunuz; ancak sizin belirttiğiniz yapı sizinle hiçbir şekilde alakası olmayan başka bir yapı ile aynı anahtar kelimeleri, aynı anlamları taşıyor olabilir. Bir de lastik gibi her tarafa çekebileceğiniz, bir kelimenin birden çok anlam ifade edebildiği Türkçe dil hedefiniz varsa en önemli ilacınız negatif anahtar kelimeler olacaktır.

İşte tam bu noktada en büyük yardımcınız, bir taşla 3 kuşu aynı anda vurabileceğiniz sapanınız yani negatif anahtar kelimeler devreye girmeli. Neden?

 • Negatif anahtar kelimeler, gereksiz tıklamalardan arındırarak maliyetlerinizi düşürür.
 • Negatif anahtar kelimeler, dönüşüm maliyetlerini düşürerek yatırım getirinizi artırır.
 • Negatif anahtar kelimeler, kampanyanızın en ilgili müşterilere ulaşmasını sağlar.

Negatif anahtar kelime kullanımı konusunu AdWords Yardım Merkezi
ilgili yazısında bir doğum günü partisi listesi ile muhteşem bir açıklama ve örnekle özetlemiş. Konuyu bir örnekte ben vermek isterim.

Varsayalım ki kar temizleme malzemeleri satan bir firmanın kampanyasını oluşturacağız. Firma kar küreği, buz kırıcı, saçak kesici, uyarı levhaları vb. malzemeleri satmakta. Oluşturacağımız anahtar kelime listemiz de “kar temizleme malzemeleri” , “kar temizleme araçları” , “kar küreği” , “kar levhası” , “kar lambası” ve “kar işaretçileri”. Örnek reklam metnimizi de oluşturalım.Ayarlarımızı oluşturduk , anahtar kelime listemiz ve reklam metnimizde hazır sıra kampanyayı yayına almaya geldi.

Hayır Durun!

Anahtar kelime listenizde “kar” kelimesi barındıran birçok anahtar kelime mevcut. Bir de Türk
Dil Kurumu’nun Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğüne bakalım “kar” kelimesi hangi anlamları ifade
etmekte.

a. Kar: Havada beyaz ve hafif billurlar biçiminde donarak yağan su buharı
b. Kar: Sürme, Rastık
c. Kar: Sağır
d. Kar: Alış veriş işlerinin sağladığı para kazancı

Listede görüldüğü üzere bizim kampanyamızı etkileyebilecek birçok anahtar kelime mevcut. Elbette anahtar kelime arama hacimlerini de baz aldığımızda bizim kampanyamızı en fazla etkileyebilecek grup finans sektöründe kullanılan “kar” kelimesi. Negatif anahtar kelime listemize finans, para, borsa, döviz vb. birçok finans sektöründe kullanılan anahtar kelime eklememiz gerekli hatta zorunlu. Bu şekilde bizim sektörümüzle ilgili olmayan bir alandan kendimizi ayrıştırmış olduk. Şimdi kampanyamızı yayına alabiliriz.

Hayır durun!

Farklı sektörlerle olan ayrışımı yapmış olduk ama aynı sektör içerisinde de bizimle aynı anahtar
kelimeleri paylaşan bizimle ilgilisi olmayan anahtar kelimeler mevcut olabilir. “Kar malzemeleri”
anahtar kelimesini “kayak takımları” ile ilgilenen kullanıcılarda arama sorgularında kullanabilir.
Negatif anahtar kelime listenize kayak takımı , kayak malzemesi, snowboard, kayak gözlüğü
vb. anahtar kelimeleri eklemenizde fayda var. Ek olarak “ kar lastiği “ vb. anahtar kelimeleri de
ekleyebilirsiniz.

Tüm negatif anahtar kelime listenizi oluştururken hiçbir aracınız olmadığını mı düşünüyorsunuz?
Kesinlikle muhteşem anahtar kelime aracınız var. Aynı anahtar kelime listenizi oluşturur gibi negatif anahtar kelime listenizi de anahtar kelime aracı ile oluşturabilirsiniz aradaki tek fark sizin bakış açınız olacaktır. Finans sektöründeki eşleşmeden ayrışmak için anahtar kelime aracına finans sektörüne ait anahtar kelimeleri girin ve çıkan sonuçlardan negatif anahtar listenizi oluşturun, bu kadar basit.

Bir ipucu da anahtar kelime aracı için: Arama sorgu sonuçlarında sizinle hiç alakası olmayan
sonuçlar çok fazla ise sorgu bölümüne bu kelimeyi negatif ( - ) olarak ekleyebilirsiniz. Örnek olarak arama sorgunuz alışveriş ve sonuçlarda onlarca alışveriş merkezi kelimesi var ve sizin de alışveriş merkezleri ile alakanız yok. Sorgu bölümüne “-merkez”, “-merkezi” ve “-merkezleri” kelimelerini ekleyerek arama yaptığınızda sonuç sizin beklediğiniz gibi olacaktır.

Yukarıdaki tüm örnekler negatif anahtar kelime ile kampanyanızı ne kadar hedefe odaklayabileceğiniz hakkında küçük bir örnek olacaktır. Kullanıcı deneyimi Google için çok önemli, tüm ölçümleri ve puanlamaları bu deneyimin sonuçlarına göre düzenlemektedir. Bu şekilde oluşturulmuş bir kampanya ile reklamlarınız sizinle en ilgili potansiyel performansı beraberinde getirecektir. Sadece negatif anahtar kelime optimizasyonu bile sırrı bir türlü çözülemeyen (en azından böyle görülen) kalite puanınızı özellikle son güncellemelerle birlikte anında değiştirecektir.

Bununla birlikte bir başka muazzam olumlu etki tıklama oranından gelecek, ayrıca yüksek tıklama oranı kalite puanınıza bir başka etki yapacaktır. 2 yıl önce AdWords kalite puanını
Inside Adwords blogundaki ilgili yazısında kurbağa prens örneği ile çok hoş anlatılmıştı.

“ Eğer anahtar kelimeleriniz prens, negatif anahtar kelimeleriniz kurbağa ise durmayın binlercesini öpmeye hemen başlayın”.


Bülent Bostan, Google Adwords Sertifikalı İş Ortağı

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!


Posted:
Bu ikinci yazımızda, Google AdWords hesabınızı Google Analytics hesabınıza nasıl bağlayabileceğinizi ve böylelikle AdWords verilerinizi analiz ederek performansınıza nasıl katkı sağlayabileceğinizi anlatıyor olacağım.


AdWords Hesabımı Neden Analytics Hesabıma Bağlamalıyım?

Google Analytics, web sitesinize gelen tüm trafiği izleyip analiz etmenizi sağlayan bir araçtır. AdWords hesabınızı Analytics’e bağlayarak, sitenize gelen ziyaretçilerin ne kadarının AdWords'ten geldiğini, hangi anahtar kelimelerle daha çok ziyaret aldığınızı veya ziyaretçilerin sitenizin hangi kısmından ayrıldığını görebilirsiniz. Bu bilgileri kullanarak, AdWords hesabınızın performansını arttırmak için gerekli değişiklikler yapabilirsiniz.

Başlamadan önce, hem Analytics hesabınıza hem de AdWords hesabınıza erişime sahip ve her iki hesapta da Yönetici olan bir e-posta adresi kullanmanız gerekmektedir. Zaten öyleyse, yazının bir sonraki başlığına ilerleyebilirsiniz.

Eğer AdWords hesabınıza giriş için kullandığınız e-posta adresi Analytics hesabınıza erişmek için kullandığınız e-posta adresi ile aynı değilse, Analytics hesabınıza yazının sonundaki adımları izleyerek o e-posta adresini ekleyebilirsiniz.


AdWords ve Analytics Hesaplarınızı Bağlama

AdWords ile Analytics hesaplarınızı bağlamak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:
 
1. AdWords hesabınızda oturum açın.

2. Araçlar ve Analiz sekmesini ve ardından Google Analytics'i tıklayın. 

 3. Herhangi bir Analytics sayfasının sağ üst kısmındaki Yönetici sekmesini tıklayın.

4. AdWords Bağlantısı sekmesini tıklayın.


5. Hesapları Bağla'yı tıklayın.

6. AdWords verilerinin kullanılabilir olmasını istediğiniz Analytics profillerini seçin. “Bağlantılarımı otomatik olarak etiketle” seçeneğini işaretleyin. Otomatik etiketleme, AdWords verilerinin Analytics'e otomatik olarak aktarılmasını sağlar. Otomatik etiketlemenin yararlarına yazının bir sonraki başlığında değiniyor olacağım. 

7. Devam et'i tıklayın.
8. Bu adımları eksiksiz olarak izlediyseniz, hesaplarınızı başarıyla bağlamış olmanız gerekiyor. Analytics hesabınıza başka bir AdWords hesabını bağlamak istiyorsanız, diğer AdWords hesabını kullanarak yukarıdaki işlemleri tekrarlamanız yeterlidir. 

Analytics ve AdWords hesaplarınızı bağlasanız bile, Google Analytics hesabınıza erişim izni verdiğiniz kişiler AdWords hesabınıza erişemez ve AdWords hesabınızda hiçbir değişiklik yapamaz.

Bağlama işlemini gerçekleştirdikten sonra AdWords verilerinizi görmeniz 48 saati bulabilir. AdWords verilerinizi görmek için Standart Raporlama > Trafik Kaynakları > Kaynaklar > Arama > Ücretli’yi seçebilirsiniz.


Otomatik Etiketlemenin Yararları

 • Hedef URL'lerinizi tek tek manuel olarak etiketlemek zorunda kalmazsınız.
Analytics'te herhangi bir sayfanın sağ üst kısmındaki Yönetici sekmesini tıklayın.

 • Her bir URL'yi manuel olarak etiketlemeye çalışırken oluşabilecek hataları engeller.


 • Her iki yöntemi de kullanmaya çalışırsanız, veri tutarsızlıklarıyla karşılaşırsınız. Bu nedenle, otomatik etiketleme ile manuel etiketlemeyi aynı anda kullanmanızı önermiyorum.


 • Otomatik etiketleme, Google Analytics'te daha ayrıntılı raporlama sağlar. Otomatik etiketlemeyi kullandığınızda, manuel etiketlemeyi kullandığınızda sunulmayan bazı ek rapor verilerine erişirsiniz (Gün Bölümleri, Görüntülü Reklam Ağı'ndaki Yerleşimler, Anahtar Kelime Konumu Raporu vb.) Bu raporlardan ilerleyen yazılarda bahsediyor olacağım.

Otomatik etiketlemeyi de kullanıp kullanmadığınızı kontrol etmek için AdWords > Hesabım sekmesi > Tercihler > İzleme'yi seçebilirsiniz. Otomatik etiketleme başlığının karşısında “Evet” yazıyorsa otomatik etiketleme etkinleştirilmiş demektir.


Ne Zaman Manuel Etiketleme Kullanmalıyım?

Analytics hesabınızda AdWords verilerinizi analiz ederken kampanya sütununda “Belirtilmedi” ifadesini görebilirsiniz. Bazen, URL Google AdWords otomatik etiketleme özelliği kullanılarak düzgün bir şekilde eklenmiş olsa dahi tıklamayla ilgili bilgiler kaybolabilmektedir. AdWords'le ilgili raporlarınızda önemli sayıda “Belirtilmedi” girişiyle karşılaşıyorsanız, otomatik etiketlemeyi devre dışı bırakmayı ve bunun yerine hedef URL'lerinizi etiketlemek için URL Oluşturucu'yu kullanmayı isteyebilirsiniz.


Analytics Hesabınıza Yönetici Ekleme
1. Analytics'te herhangi bir sayfanın sağ üst kısmındaki Yönetici sekmesini tıklayın.


2. Kullanıcı Yönetimi sekmesini tıklayın.


3. + Yeni Kullanıcı'yı tıklayın.
4. AdWords hesabınızda kullandığınız e-posta adresini girin. Birden çok adres girmek isterseniz virgülle veya boşlukla ayırabilirsiniz.
5. E-posta adresi alanının altında Yönetici'yi seçin.
6. Yeni kullanıcıyı oluşturmak için Kullanıcı Ekle'yi tıklayın.

Bir sonraki yazımda, AdWords performansınızı geliştirmenize yardımcı olabilecek Analytics raporlarını paylaşıyor olacağım.

Cansu Özaras, Google AdWords Uzmanı


Biraz Daha Analytics?