Günümüzde kullanıcılar sürekli bağlantı halinde olmayı ve bilgiye erişimde farklı cihazları kullanmayı tercih ediyor. Çok ekranlı hayata hızla geçişin yaşandığı bu dönemde, reklam programımız AdWords'ü bir ileri aşamaya taşıyor, yeni bir sürüme geçiriyoruz. Bugün, "geliştirilmiş kampanyalar"ı kullanıma sunarak günümüzün çok cihazlı dünyasında reklam kampanyalarınızı daha basit bir şekilde ve daha akıllıca yönetmenize yardımcı olacak çözümleri size sunuyoruz.

Neden ‘Geliştirilmiş Kampanyalar’?

Kullanıcılar artık gerçek hayatlarını İnternet’e taşıyorlar. Birbirleri ile iletişim kurmak, alışveriş yapmak ve eğlence ihtiyaçlarını karşılamak için online olmayı ve birden çok cihazdan faydalanmayı tercih ediyorlar. Yapılan araştırmalar da kullanıcıların bu yaklaşımını doğruluyor.  Yakın zamanda yapılan bir çalışmada, tüketicilerin %90'ının aynı gün içinde birden çok cihaz kullandığı ve "bir ekrandan diğerine" geçtiği gözlemlendi. Yeni cihazların sayısı gün gittikçe artıyor: masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, tabletler, akıllı telefonlar, hibrit cihazlar, mini tabletler, televizyonlar ve diğerleri. Yakın gelecekte bu listeye çok sayıda başka dijital ekran ve cihaz da eklenecek ve gün geçtikçe bu cihazlar arasındaki farklar daha da belirsizleşmeye devam edecek. Cihazlar giderek iç içe geçtikçe tabletlerdeki ve masaüstü bilgisayarlardaki tüketici davranışlarının benzer hale geldiğini gözlemliyoruz.

Bu durum, işletmeler için çok büyük fırsatlar yaratıyor. Ama aynı zamanda ‘pazarlama daha karmaşık ve zaman alıcı bir iş haline mi dönüşüyor?’ sorusunu da gündeme getiriyor. Örneğin, bir pizza restoranı, ofisindeki bilgisayarından saat 13:00'te [pizza] araması yapan bir kullanıcıya belirli bir reklam (ör. çevrimiçi bir sipariş formuna veya menüye yönlendiren bir bağlantı), saat 20:00'de restorandan yarım kilometre uzakta bulunan ve akıllı telefonundan [pizza] araması yapan bir kullanıcıya ise farklı bir reklam (ör. bir "tıkla ve ara" telefon numarası ve restoran bulucu) göstermek isteyebilir. Yer, saat, kullanılan cihazın özellikleri gibi ipuçlarının kullanıcılara ilintili reklamı gösterme konusundaki önemi giderek artıyor.

‘Geliştirilmiş Kampanyalar’ ile örneğini paylaştığımız ‘Pizza restoranı’ ulaşmak istediği kitleye ilintili reklamlar sunabilmek için farklı birçok kampanyayı, raporu ve reklam uzantısını yan yana getirip karşılaştırmak yerine, tümünü tek bir yerden kolayca yönetebilir. ‘Geliştirilmiş Kampanyalar’, kullanıcılara ilintili  reklamlarla ulaşmanıza yardımcı olur. Kampanyayı planlarken tüm cihazlar için yer, günün saati ve cihaz türü gibi kriterler temel alınır. Ayrı ayrı kampanyalar oluşturup yönetmeniz gerekmez.

Şu anda yalnızca İngilizce videomuz bulunuyor. 

Geliştirilmiş Kampanyalar’da Öne Çıkan Özellikler

Geliştirilmiş Kampanyalar’ın temel özellikleri ile ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz:
  1. Çok cihazlı dünyaya yönelik güçlü pazarlama araçları
  2. Kullanıcılar, o an bulundukları koşullara bağlı olarak (ör. kullandıkları cihaz, bulundukları yer ve günün saati) ilgili arama sonuçlarına ulaşmak isterler. ‘Geliştirilmiş Kampanyalar’, bu çok cihazlı dünyada kampanyalarınızı ve bütçelerinizi daha etkin yönetmenize yardımcı olur. "Teklif ayarlamaları" sayesinde, reklamlarınızın tekliflerini, tek bir kampanyada cihazlara, yere, günün saatine ve diğer bilgilere dayalı olarak yönetebilirsiniz.

    Örnek: Bir kahvaltı salonu, yakında bulunan ve akıllı telefonlarından [çay] veya [kahvaltı] kelimeleriyle arama yapan kullanıcılara ulaşmak istemektedir. Teklif ayarlamalarını kullanarak üç basit adımda; yarım kilometreden daha yakın olan kişiler için %25 daha yüksek, 11:00'den sonra gerçekleştirilen aramalar için %20 daha düşük, akıllı telefonlardan yapılan aramalar için de %50 daha yüksek teklif verebilir. Bu teklif ayarlamaları, tek bir kampanyadaki tüm reklamlar ve anahtar kelimeler için geçerli olabilir.

  3. Kullanıcı davranış modelleri/tercihleri için optimize edilmiş daha akıllı reklamlar
  4. Hareket halinde veya mağazanızın yakınında olan kişilerin aradıkları, masasında oturan birinin aradığından farklı olabilir. ‘Geliştirilmiş kampanyalar’ sayesinde, tüm cihazlarda doğru reklam metnine, site bağlantısına, uygulamaya veya uzantıya sahip reklamlar gösterebilirsiniz. Bunu yaparken her bir kampanyayı olası tüm cihaz/yer/günün saati kombinasyonları için düzenlemeniz gerekmez.

    Örnek: Offline ve online mağazası olan ve tüm ülke geneline hizmet veren bir perakende mağaza sahibi, akıllı telefonlarından arama yapan kullanıcılara; ‘tıkla ve ara’  ve ‘yer uzantısına’ sahip reklamları, bilgisayarlarından arama yapan kullanıcılara ise e-ticaret web sitesinin reklamını gösterebilir ve bunları bir arada, tek bir kampanyanın içinden yapabilir.

  5. Yeni dönüşüm modellerini ölçmeye yönelik geliştirilmiş raporlar
  6. Teknoloji, kullanıcıların reklamlarınızla karşılaştıklarında yeni yöntemlerle karar verme ve harekete geçmelerine olanak tanımaktadır. Reklamınızı gören potansiyel müşteriler, uygulamanızı indirebilir veya telefonla sizi arayabilir. Pazarlama uzmanlarının bu dönüşümleri ölçmesi ve karşılaştırması hep zor olmuştur. ‘Geliştirilmiş Kampanyalar’ yardımı ile AdWords kampanyalarınızın geri dönüşümünü; uygulama indirme, yapılan arama sayılarına kadar daha detaylı olarak raporlama ve ölçümleme imkanına sahip olabilirsiniz.

Geliştirilmiş Kampanyalar’a geçiş

Geliştirilmiş kampanyalar, önümüzdeki birkaç hafta içinde reklam verenlere bir seçenek olarak sunulmaya başlanacaktır. 2013 yılının ortalarına doğru tüm kampanyaları ‘Geliştirilmiş Kampanyalar’ programına geçirmeyi planlıyoruz.

Geliştirilmiş kampanyalar, çok ekranlı bir dünyada başarıya ulaşmanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır, ancak geçiş sırasında başlangıçta bazı değişiklikler söz konusu olabilecektir. Değişiklikler ile ilgili size yardımcı olacak bazı kaynakları aşağıda bulabilirsiniz:
Önümüzdeki haftalarda, Inside AdWords blogumuzda ve G+ sayfamızda ‘Geliştirilmiş Kampanyalar’ ile ilgili ipuçları ve en iyi uygulamalara  yer vererek yeni özellikleri ayrıntılı olarak inceleyeceğiz.  Reklam programımızı çoklu cihaz dünyasına hazır hale getirmek amacı ile hayata geçirdiğimiz ‘Geliştirilmiş Kampanyalar’ ile ilgili görüşleriniz bizim için değerli. Yorumlarınızı bekliyoruz.

Gönderen: Sridhar Ramaswamy, Mühendislikten Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı
Yayınlayan: Gizem Uygun, Google AdWords Uzmanı

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!