Reklamların kullanıcılarımız için güvenli ve pozitif bir deneyim oluşturmasını sağlamak için oldukça fazla zaman ve kaynak ayırıyoruz. Bu çabamızda reklam politikalarımızın önemli bir yeri var.

Reklam politikalarımızı tanıyarak, bunların ihlal edilmesinin önüne geçebilirsiniz. Politikalarımızı ihlal eden reklamları veya siteleri tespit ettiğimizde bunları engelliyoruz. Tekrarlanması durumunda ise, ihlal edenlerin bize reklam vermesini kalıcı olarak askıya alabiliriz. Bu nedenle reklamverenleri, sorunları proaktif şekilde gidermeleri ve hatalarından ders çıkarmaları yönünde teşvik ediyoruz.

İhlallerin önlenmesi

Hesabınızın başlangıçtan itibaren politika ihlalleri içermemesi ve bu sayede reklamlarınızın sorunsuz yayınlanması için aşağıda bazı ipuçları sunuyoruz:
1.        Reklam politikalarımızın arkasındaki temel ilkeleri öğrenin; örneğin "Reklamlar kullanıcıların gizliliğin veya güvenini ihlal etmemelidir." Sadece politikalara uymak dahi sizi ihlallerden koruyabilir. Ayrıca her politikanın detayları hakkında bilgi edinebilirsiniz (politikaların tam listesi).
2.        Reklam oluştururken bir uyarı alırsanız, uygunluk sağladığınızdan emin olmak için ilgili politikayı inceleyin ve bunu reklamı yüklemeden önce yapın.
3.        Politika ile ilgili duyuruları almak için iletişim bilgilerinizin güncel olduğunu kontrol edin ve size AdWords politikaları ile ilgili gönderdiğimiz e-postaları mutlaka okuyun. Ayrıca tüm politika güncellemelerini çevrimiçi olarak önceden duyuruyoruz.

İhlallerin tespit edilmesi ve çözümlenmesi

Reklamlarınızdan biri onaylanmadıysa, sorunu çözümlemek ve gelecekte aynı ihlali tekrarlamamak için bunun nedenini anlamak isteyebilirsiniz. Detaylara aşağıdaki şekilde erişebilirsiniz:
1.        https://adwords.google.com.tr adresinden AdWords hesabınızda oturum açın.
2.        Hesabınızın üst kısmındaki Kampanyalar sekmesini tıklayın.
3.        Reklamlar sekmesini tıklayın. .
4.        Hangi reklamların onaylanmadığını görmek için Durum sütununu inceleyin. Çok sayıda reklamınız varsa filtre kullanmak isteyebilirisiniz (öğrenmek için).
5.        "Onaylanmadı" yanındaki beyaz konuşma balonunun  üzerine gidin.
6.        Daha fazla bilgi edinmek için onaylanmama nedeni üzerine tıklayın.
Onaylanmayan reklamları bulma ve düzeltme veya site düzeyinde ihlal düzeltme hakkında daha fazla bilgiyi AdWords Yardım Merkezi'nde bulabilirsiniz.

Google reklamlarının kullanıcılar için güvenilir ve pozitif bir deneyim olmasına yaptığınız katkı bizler için çok değerlidir.

Gönderen: Sudhir Jha, Google Ürün Müdürü
Yayınlayan: Samet Öz, Google AdWords Uzmanı

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!