Geliştirilmiş Kampanyalar ile beraber AdWords dünyasına giren yeni bir özellik de “esnek teklif stratejileri”. Esnek teklif stratejileri; günlük bütçenizi yükseltmenize gerek kalmadan belirli kampanyalar, reklam grupları ve anahtar kelimelerde performans hedeflerinize yönelik optimizasyon yapmak için teklifleri otomatik olarak belirler. Bir strateji oluşturduktan sonra, bu strateji, merkezi yönetim ve performans izleme için size ait “Paylaşılan kitaplık”ta saklanır ve Kampanyalar, Reklam grupları ve Anahtar kelimeler sekmelerine uygulanabilir.

Bu yazımda sadece 5 dakika ayırıp esnek teklif stratejilerini kullanarak, sizin için en önemli anahtar kelimelerde reklamınızın sayfanın üst kısmında çıkma şansını nasıl yükseltebileceğinizi anlatacağım.

Öncelikle bir teklif stratejisi oluşturacağız. Bunun için Paylaşılan kitaplık altından Teklif Stratejileri bölümüne gidebilirsiniz, ya da AdWords hesabınıza giriş yaptıktan sonra burayı tıklayabilirsiniz.

Teklif Stratejileri sayfasında “Yeni teklif stratejisi” butonunu tıklayarak “Arama sayfasındaki konumu hedefleme” seçeneğini seçin:
Arama Sayfasında Konumu Hedefleme ekranına geldiğiniz zaman öncelikli olarak oluşturacağınız stratejiye bir ad vermeniz gerekmekte. Hedefiniz sayfanın üst kısmını hedeflemek olduğu için “Sayfa Üst Kısmı” ya da “İlk 3 Sıra” gibi bir ad verebilirsiniz.AdWords’ün tekliflerinizi reklamınız sayfanın üst kısmında gözükecek şekilde hem yükseltmesi hem de düşürmesi için Teklif Otomasyonu bölümünde “Sayfanın üst kısmına ilişkin teklif tahminine ulaşmak için teklifleri otomatik olarak artır veya azalt” seçeneğinin seçili olduğundan emin olun.

Teklif Düzenleme seçeneği ise daha da rekabetçi olmak isteyen reklamverenler için sağlanmış isteğe bağlı bir özelliktir. Bu özelliği kullanırsanız AdWords tekliflerinizi sayfanın üst kısmında çıkmasına yetecek tutarın sizin belirlediğiniz bir oranda altında ya da üstünde ayarlayabilir. Örneğin seçtiğiniz anahtar kelimeniziz Sayfanın Üst Kısmına İlişkin Tahmini Teklif 1 TL ise, ve siz teklif düzenlemesini %10 artıracak şekilde belirlediyseniz, AdWords teklifinizi 1.10 TL olacak şekilde ayarlar.

İsteğe bağlı olsa da kullanmanızı şiddetle önerdiğim seçenek ise Maksimum TBM Teklif sınırı ayarı. AdWords teklifinizi reklamınızın konumunu sayfa üst kısmına gelecek şekilde hem yükseltip hem düşürecek, ancak yükseltmesi gerektiğinde bir üst sınır belirlemeniz beklemediğiniz kadar yüksek teklif vermenizin önüne geçecektir.


Kaydet butonuna bastığınız zaman sayfa üst kısmına yönelik teklif stratejinizi oluşturmuş olacaksınız. Geriye bu stratejinizi hangi anahtar kelimelerinizde kullanmak istediğinizi belirlemek kaldı. Bunun için sayfanın sol üst tarafındaki “Tüm çevrimiçi kampanyalar”ı tıklayarak anahtar kelimelerinize dönün:


Anahtar kelime listenizden sizin için en önemli, o kelimeyle aratıldığınızda reklamınızın mutlaka sayfanın üst kısmında yer almasını istediğiniz anahtar kelimelerinizi işaretleyin. Ardından “Teklif Stratejisi” butonundaki seçeneklerden “Teklif stratejisi seçin” bağlantısını tıklayın:


Açılan sayfada ismini verdiğiniz stratejiyi tıklayıp kaydet butonunu tıkladığınızda artık AdWords reklamlarınızın sayfanın üst kısmında çıkmasına yardımcı olacak şekilde düzenleyecektir.

İlk sayfaya ve sayfanın üst kısmına ilişkin teklif tahminleri, sayfa üst kısmında yerleşim elde edeceğinizin veya arama sonuçlarının ilk sayfasında bir reklam konumu elde edeceğinizin garantisini vermez. Bu tahminler ve teklif stratejisi, genel olarak hedef konumunuza ulaşmaya çalışır ancak nihai reklam yerleşimi, reklamveren rekabetinden ve Kalite Puanından etkilenen reklam açık artırmasının sonucuna bağlıdır.

Gönderen : Sertaç Akın, Google AdWords Uzmanı
Yayınlayan : Samet Öz, Google AdWords Uzmanı

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!