Geçen yıl, Google Alışveriş'teki veri kalitesini iyileştirmek için benzersiz ürün tanımlayıcısı gereksinimlerini uygulamaya başladığımızı duyurmuştuk. Yeni spesifikasyonlar, kullanıcılara daha iyi Google Alışveriş sonuçları, satıcılara ise daha fazla fırsat sunmamıza yardımcı oluyor. Daha ayrıntılı olarak belirtmek gerekirse, benzersiz ürün tanımlayıcıları sayesinde, bir ürün için o ürünün çeşitli satıcılarının yer aldığı tek bir liste oluşturabiliyoruz. Böylece, kullanıcılar Alışveriş'te daha geniş bir ürün yelpazesini keşfedebiliyor ve ilgilendikleri ürünü satın almak için, tercih ettikleri perakendeciye kolayca ulaşabiliyor.


kg-camera-ui-mock-2-short.png


Benzersiz ürün tanımlayıcısı gereksinimlerini karşılamak için, sunduğunuz verilerin kapsamlı ve doğru olması gerekir. Veri kalitesinin iyileşmesi Ürün Listeleme Reklamlarınızın performansını artıracak önemli bir faktördür. Bu doğrultuda, veri kalitesi gereksinimlerine uymak için mutlaka gerekli değişiklikleri yapmanızı öneririz.

Geçen yıl, (1) feed'de benzersiz ürün tanımlayıcısı özellikleri (GTIN, MPN ve/veya marka) için veri içermeyen ürünleri onaylamayarak, (2) tanımlayıcı_var özelliğinin hatalı bir şekilde kullanıldığı ürünler için Ürün Listeleme Reklamlarının sıralamasını indirgeyerek ve (3) standart GTIN spesifikasyonlarına uygun olmayan geçersiz GTIN'ler sağlayan ürünleri reddederek söz konusu uygulamayı başlatmıştık.

Benzersiz ürün tanımlayıcılarla ilgili ek uygulama

Çok yakında (1) GTIN'si, MPN'si ve markası hatalı olan ürünleri reddetmeye ve (2) tüm dünyada tanımlayıcı_var özelliğinin hatalı kullanıldığı ürünler için Ürün Listeleme Reklamlarının sıralamasını indirgemeğe başlayacağız. Önümüzdeki aylarda GTIN, MPN ve marka verileri hatalı olan ürünleri bulup reddetme uygulamalarına hız vermeye devam edeceğiz.


Merchant Center'daki Veri Kalitesi ve Veri Feed'leri sekmelerinde yer alan ürün uyarılarını ve ret durumlarını incelemenizi öneririz. Ürün ret işlemlerinin beklemede olduğu durumlarda, ihlaller kullanıcı arayüzünde önce uyarı, uygulamanın yürürlüğe girdiği tarihten sonra ise hata olarak gösterilebilir. "tanımlayıcı_var" özelliğinin hatalı kullanımından dolayı sıralaması düşürülen ürünlerde, özelliğin "false" olarak ayarlandığı ürünlerinizi inceleyerek bu değerin yalnızca özel ürünler için işaretlendiğinden lütfen emin olun.

Daha fazla bilgi için lütfen benzersiz ürün tanımlayıcısı gereksinimlerini ve en sonürün feed'i spesifikasyonlarını inceleyin ve verilerinizde gerekli değişiklikleri yapın. Satıcılara söz konusu yeni gereksinimlerde yardımcı olacak önceki ofis saatleri oturumumuzu da inceleyebilirsiniz.


Gönderen: Angelika Rohrer, Program Müdürü, Google Alışveriş
Yayınlayan: Merve Babayigit, Google Adwords Uzmanı

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!