Geçtiğimiz yıl boyunca Google Alışveriş ekibi, satıcıların ürünlerini satmasına yardımcı olmak için yeni reklam biçimleri ve yeni bir kampanya türü ile iyileştirmeler yaptı. Bu iyileştirmeler, alışveriş yapan kişilere yönelik daha iyi deneyimler oluşturmaya yardımcı olması için satıcıların sağladığı harika ürün verileri olmadan yapılamazdı. Bugün, satıcılara ürün verilerini organize ederken daha fazla esneklik sağlamak ve alışveriş yapan daha fazla kişiye ulaşmak için, Google Alışveriş Feed Spesifikasyonu'ndaki bir güncellemenin duyurusunu yapıyoruz:

  • Mobil açılış sayfası bağlantıları, mobil cihazlardan alışveriş yapan kişileri doğru deneyime yönlendirmek için ayrı gönderilmelidir
  • Fotoğraf makinesi ve yanında verilen çanta ile objektif gibi, satıcı tarafından tanımlanan özel paketler, Alışveriş'te düzgün bir şekilde görüntülenebilmeleri için artık bu adla tanımlanmalıdır
  • Giyim ürünlerinizin daha ayrıntılı açıklamalarına olanak tanımak için giyim özellikleri eklenmiştir
  • Farklı stok durumları arasında daha net bir ayrıma olanak tanımak için öğe stok durumu artık basitleştirilmiştir
  • Doğru ürün bilgilerinin görüntülenmesine yardımcı olmak için her bir özelliğe ilişkin zorunlu karakter sınırları açıkça belirtilmiştir

Özellik güncellemeleriyle birlikte ayrıca resim kalitesi önerilerini gözden geçiriyor ve feed spesifikasyonu güncellemesinin bir parçası olarak yeni bir açılış sayfası politikası oluşturuyoruz.

30 Eylül'den itibaren, güncellenen feed spesifikasyonunu tüm dünyada uygulamaya başlayacağız. Bununla birlikte, satıcılar yeni özellikleri hemen gönderebilirler. Güncellemelerin bazıları mevcut ürün verilerinizde değişiklik yapılmasını gerektireceğinden tüm satıcıların yeni feed spesifikasyonunu incelemesini öneririz. Tüm değişikliklerin listesine ulaşmak için Merchant Center Yardım Merkezi'ndeki güncellenen feed spesifikasyonunu görüntüleyin.


Satıcılar, ürünlerin veya feed'lerin reddedilmesini önlemek için, Google Alışveriş'e katılımları sırasında Google Alışveriş politikalarımıza ve yasal gereksinimlerimize uyduklarından daima emin olmalıdır. Veri gereksinimleriyle ilgili daha fazla yardım için lütfen Merchant Center Yardım Merkezi'ni ziyaret edin.

Gönderen:  Andelika Rohrer ve Patrik Reali, Google Alışveriş Ekibi
Yayınlayan:  Merve Babayigit, Google AdWords Uzmanı

Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!