Hazırlayan: Shelby Coyne, Ürün Pazarlama Müdürü, Google Alışveriş
Yayınlayan: Ezgi Çetinkaya, AdWords Uzmanı


Bu hafta Ekim ayına girmemizle birlikte yılbaşı alışverişi sezonu iyice yaklaşıyor. Yakın zamanda yaptığımız araştırmaya göre, alışveriş yapan kişilerin %29'u yılbaşı sezonu alışverişlerine Ekim ayında başlamayı planlıyor. Bu bilginin ışığında, satıcıların hem Arama Ağı hem de Alışveriş kampanyalarında performansı en üst düzeye çıkarması için sezona ilişkin en iyi uygulamaları içeren bir YılbaşıSezonu Alışveriş Kontrol Listesi hazırladık. Kontrol listemize ek olarak aşağıda, geçen yıla ilişkin en iyi yılbaşı sezonu eğilimleri ve Google Alışveriş ekibinden bu 4. çeyreği nasıl başarılı geçirebileceğinize ilişkin ipuçları verilmektedir.

Artan alışveriş talebini bugünden başlayarak karşılayın. 
Geçtiğimiz yılbaşı sezonu, Google Alışveriş'ten satıcılara gönderilen trafik tüm dünyada bir önceki yıla göre iki katına çıktı.1 Bu ivme devam etti ve Temmuz ayında satıcılara gönderilen trafiğin, Google Alışveriş'te geçen yılki zirve yılbaşı sezonu trafiğini aştığını gördük.2  Yalnızca tüketicilerin ilgisi artmadı, aynı zamanda bu ilgi artık daha erken başlıyor. Araştırmamız, geçen yıl Kara Cuma'da ABD'deki tüketici ilgisinin 2012 yılına göre %27 arttığını ve ilgili aramaların bir önceki yıla göre yaklaşık bir hafta daha erken başladığını gösteriyor. Pazarlama hedeflerinizi erkenden belirleyerek ve söz konusu hedeflere ulaşmaya yardımcı olması için kontrol listemizi kullanarak bu yüksek hacimli alışveriş döneminden en iyi şekilde yararlanın.

Mobil cihazlardan alışveriş yapanlarla bağlantı kurun. 
Müşterilerinizle bağlantı kurmanın en iyi yolu, ürünlerinizi ne zaman ve nerede ararlarsa arasınlar orada olmaktır ve bu olgu, mobil cihazlarda giderek önem kazanmaktadır. Mobil cihazlar ABD'de geçen yılbaşı sezonunda perakende sitelerine tüm trafiğin %35'ini çekti ve bunun 2014 Kasım ayına kadar %43'e çıkması bekleniyor.3 Tüm dünyada Google Alışveriş, bir önceki yıla kıyasla 2013 yılbaşı sezonunda akıllı telefonlardan satıcılara 3 kat daha fazla trafik gönderdi.1 Sizden alışveriş yapacak kişilerin önemli bir oranının, bu sezon mobil cihazlarını kullanacaklarını göz önünde bulundurarak plan yaptığınızdan emin olun.

Müşterilere güncel ve doğru bilgiler sunun. 
Fiyat ve gönderim bedeli, çevrimiçi satın alımlarda alışveriş yapan kişiler için en önemli faktörlerden ikisidir.4 Müşterilerin Ürün Listeleme Reklamlarınızda ve web sitenizde gördükleri fiyat ve envanter bilgilerinin tutarlı olmasını sağlamak için ürün feed'lerini düzenli olarak güncelleyin ve yeniden gönderin. Google Alışveriş'teki öğelerinizi web sitenizde bulduğumuz veriler temelinde güncellemek için otomatik öğe güncellemelerini kullanarak müşteri deneyimini iyileştirin. Ücretsiz gönderim sunuyorsanız bu mesajı metin reklamlarınıza ekleyin veya Ürün Listeleme Reklamlarınızda bu bilgiye yer vermek için yeni Merchant Center gönderim bedeli yapılandırma aracını kullanın.

Kendinizi rakiplerinizden farklı kılın. 
Yılbaşı sezonunda güçlü bir rekabet vardır ve promosyonlar tüketicilerin satın alma kararlarını verirken dikkate aldıkları önemli bir faktördür. Bu olgu geçen yıl çok belirgindi, zira tüm alışveriş yapan kişilerin %92'si bir tür promosyondan yararlanmıştı.5 Güçlü bir promosyon teklifini veya benzersiz bir değer teklifini vurgulayarak mesajınızı nasıl farklı kılabileceğinizi düşünün.

Yılbaşı sezonuna ilişkin daha fazla ipucu ve en iyi uygulama için Yılbaşı Sezonu Alışveriş Kontrol Listemize göz atın veya yılbaşı sezonuna ilişkin daha fazla optimizasyon ipucu için 30 Ekim saat 10:00'da (PST) İngilizce olarak  düzenlenecek Google ile Öğrenin Canlı Hangout etkinliğimizde bize katılın.1 Google'ın Kendi Verileri 2012 4. Çeyrek ile 2013 4. Çeyrek arası, küresel.
2 Google'ın Kendi Verileri 2013 4. Çeyrek ile 2014 2. Çeyrek arası, küresel.
3 IBM Çevrimiçi Perakende Sektörü Tatil Sezonuna Hazırlık Raporu, Haziran 2014, Amerika Birleşik Devletleri.
(Not: IBM’in "mobil cihazlar" tanımı, akıllı telefonları ve tabletleri içermektedir.)
4 Shop.org, Tatil Sezonu Planlama Rehberi, Şubat 2014, Amerika Birleşik Devletleri.
5 Baynote Tatil Sezonunda Alışveriş Yapan Kişiler Anketi, Ocak 2014, Amerika Birleşik Devletleri.


Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!