Hazırlayan: Dimitris Meretakis, Ürün Yöneticisi, Google Alışveriş
Yayınlayan: Ezgi Çetinkaya, AdWords Uzmanı


Alışveriş kampanyalarınızın daha fazla gösterim ve tıklama almasını mı istiyorsunuz? Veya teklif stratejinizdeki kaçırılan fırsatları nasıl belirleyeceğinizi ve mobil cihazlardaki reklam görünme oranınızı nasıl bulacağınızı mı öğrenmek istiyorsunuz? Geçen yıl, cevabı merakla beklenen bu sorulara yanıt vermeye başlayabilmenizi sağlayan rekabetçi ortam verilerini kullanıma sunmuştuk. Bugün ise, Alışveriş kampanyalarınızı optimize etmek ve alışveriş yapan kişilerin dikkatini tüm cihazlarda çekmek üzere yeni yöntemler bulmanıza yardımcı olacak bir dizi ek özelliğin duyurusunu yapmaktan büyük heyecan duyuyoruz.

  • Açık artırma analizi raporu, Ürün Listeleme Reklamınızın (ÜLR) performansını sizinle aynı açık artırmalara katılan diğer reklamverenlerinkilerle karşılaştırmanızı sağlar. Gösterim payı, çakışma oranı ve geçiş payı sayesinde, size benzer reklamverenler arasındaki eğilimleri ve teklif stratejilerinizi iyileştirecek stratejik fırsatları görebilirsiniz.

  • Arama Ağı gösterim payı, daha faydalı olacak şekilde yenilendi ve metin reklamlara uygun hale getirildi. Artık, ürün Detaylar sekmesinde Arama Ağı gösterim payını kullanarak, reklam görünme oranınızı istediğiniz ayrıntı düzeyinde analiz edebilirsiniz. Kaybedilen GP (bütçe) ile hangi kampanyaların düşük bir bütçeyle sınırlı olduğunu ve Kaybedilen GP (sıralama) ile hangilerinin daha fazla optimizasyona ihtiyaç duyduğunu öğrenirsiniz. Artık, Arama Ağı gösterim payını hesap düzeyinde hesapladığımız için Ekim ve Kasım ayları arasında gösterim payında bir değişiklik fark edebileceğinizi bilmenizi isteriz.
  • Cihaza ve zamana göre segmentlere ayırma özelliği, teklif değiştirici stratejinizi hassaslaştırmanıza yardımcı olmak için kullanıma sunulmuştur. Cihaza ve güne göre segmentlere ayrılan Açık Artırma analizi raporuyla, size benzer reklamverenlerin hafta sonunda sizden daha fazla mobil gösterim alıp almadığını görebilirsiniz.


  • Teklif simülasyon aracı sütunlarında, farklı teklifler belirleseydiniz elde etmiş olabileceğiniz reklamcılık sonuçlarınız gösterilir. Bu sütunları Ürün grupları sekmenize ekleyebilir ve örneğin, en fazla tıklama artışı sağlayacak ürün gruplarını bulabilirsiniz.

  • Ürün gruplarınızın düzleştirilmiş görünümü, performansınızı analiz etmek için başka bir yol sunar. Bu görünüm, bir reklam grubu içindeki ürün gruplarınızı performans verilerine göre sıralamanıza ve optimize edilecek ürün gruplarını kolayca belirlemenize olanak tanır. Örneğin, gösterim payına göre sıralama yapabilir, en düşük gösterim payına sahip birkaç ürün grubu bulabilir ve bu tekliflerde birkaç tıklamayla ince ayar yapabilirsiniz.


Bu ek özelliklerin, yılbaşı döneminde kolay kazanç fırsatlarını belirlemenize yardımcı olacağını ve Alışveriş kampanyalarınızı optimize etmek için yeni, daha işe yarar yöntemleri açığa çıkaracağını umuyoruz. Alakalı ve yararlı verilerin elinizin altında olması için diğer raporlama ihtiyaçlarını keşfetmeye devam edeceğiz. Açık artırma analizi, Arama Ağı gösterim payı, teklif simülasyon aracı sütunları ve düzleştirilmiş ürün grupları görünümü hakkında daha fazla bilgi için yardım merkezi makalelerimizi inceleyin.


Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!