Posted:

Hazırlayan: Shelby Coyne, Ürün Pazarlama Müdürü, Google Alışveriş
Yayınlayan: Ezgi Çetinkaya, AdWords Uzmanı


Bu hafta Ekim ayına girmemizle birlikte yılbaşı alışverişi sezonu iyice yaklaşıyor. Yakın zamanda yaptığımız araştırmaya göre, alışveriş yapan kişilerin %29'u yılbaşı sezonu alışverişlerine Ekim ayında başlamayı planlıyor. Bu bilginin ışığında, satıcıların hem Arama Ağı hem de Alışveriş kampanyalarında performansı en üst düzeye çıkarması için sezona ilişkin en iyi uygulamaları içeren bir YılbaşıSezonu Alışveriş Kontrol Listesi hazırladık. Kontrol listemize ek olarak aşağıda, geçen yıla ilişkin en iyi yılbaşı sezonu eğilimleri ve Google Alışveriş ekibinden bu 4. çeyreği nasıl başarılı geçirebileceğinize ilişkin ipuçları verilmektedir.

Artan alışveriş talebini bugünden başlayarak karşılayın. 
Geçtiğimiz yılbaşı sezonu, Google Alışveriş'ten satıcılara gönderilen trafik tüm dünyada bir önceki yıla göre iki katına çıktı.1 Bu ivme devam etti ve Temmuz ayında satıcılara gönderilen trafiğin, Google Alışveriş'te geçen yılki zirve yılbaşı sezonu trafiğini aştığını gördük.2  Yalnızca tüketicilerin ilgisi artmadı, aynı zamanda bu ilgi artık daha erken başlıyor. Araştırmamız, geçen yıl Kara Cuma'da ABD'deki tüketici ilgisinin 2012 yılına göre %27 arttığını ve ilgili aramaların bir önceki yıla göre yaklaşık bir hafta daha erken başladığını gösteriyor. Pazarlama hedeflerinizi erkenden belirleyerek ve söz konusu hedeflere ulaşmaya yardımcı olması için kontrol listemizi kullanarak bu yüksek hacimli alışveriş döneminden en iyi şekilde yararlanın.

Mobil cihazlardan alışveriş yapanlarla bağlantı kurun. 
Müşterilerinizle bağlantı kurmanın en iyi yolu, ürünlerinizi ne zaman ve nerede ararlarsa arasınlar orada olmaktır ve bu olgu, mobil cihazlarda giderek önem kazanmaktadır. Mobil cihazlar ABD'de geçen yılbaşı sezonunda perakende sitelerine tüm trafiğin %35'ini çekti ve bunun 2014 Kasım ayına kadar %43'e çıkması bekleniyor.3 Tüm dünyada Google Alışveriş, bir önceki yıla kıyasla 2013 yılbaşı sezonunda akıllı telefonlardan satıcılara 3 kat daha fazla trafik gönderdi.1 Sizden alışveriş yapacak kişilerin önemli bir oranının, bu sezon mobil cihazlarını kullanacaklarını göz önünde bulundurarak plan yaptığınızdan emin olun.

Müşterilere güncel ve doğru bilgiler sunun. 
Fiyat ve gönderim bedeli, çevrimiçi satın alımlarda alışveriş yapan kişiler için en önemli faktörlerden ikisidir.4 Müşterilerin Ürün Listeleme Reklamlarınızda ve web sitenizde gördükleri fiyat ve envanter bilgilerinin tutarlı olmasını sağlamak için ürün feed'lerini düzenli olarak güncelleyin ve yeniden gönderin. Google Alışveriş'teki öğelerinizi web sitenizde bulduğumuz veriler temelinde güncellemek için otomatik öğe güncellemelerini kullanarak müşteri deneyimini iyileştirin. Ücretsiz gönderim sunuyorsanız bu mesajı metin reklamlarınıza ekleyin veya Ürün Listeleme Reklamlarınızda bu bilgiye yer vermek için yeni Merchant Center gönderim bedeli yapılandırma aracını kullanın.

Kendinizi rakiplerinizden farklı kılın. 
Yılbaşı sezonunda güçlü bir rekabet vardır ve promosyonlar tüketicilerin satın alma kararlarını verirken dikkate aldıkları önemli bir faktördür. Bu olgu geçen yıl çok belirgindi, zira tüm alışveriş yapan kişilerin %92'si bir tür promosyondan yararlanmıştı.5 Güçlü bir promosyon teklifini veya benzersiz bir değer teklifini vurgulayarak mesajınızı nasıl farklı kılabileceğinizi düşünün.

Yılbaşı sezonuna ilişkin daha fazla ipucu ve en iyi uygulama için Yılbaşı Sezonu Alışveriş Kontrol Listemize göz atın veya yılbaşı sezonuna ilişkin daha fazla optimizasyon ipucu için 30 Ekim saat 10:00'da (PST) İngilizce olarak  düzenlenecek Google ile Öğrenin Canlı Hangout etkinliğimizde bize katılın.1 Google'ın Kendi Verileri 2012 4. Çeyrek ile 2013 4. Çeyrek arası, küresel.
2 Google'ın Kendi Verileri 2013 4. Çeyrek ile 2014 2. Çeyrek arası, küresel.
3 IBM Çevrimiçi Perakende Sektörü Tatil Sezonuna Hazırlık Raporu, Haziran 2014, Amerika Birleşik Devletleri.
(Not: IBM’in "mobil cihazlar" tanımı, akıllı telefonları ve tabletleri içermektedir.)
4 Shop.org, Tatil Sezonu Planlama Rehberi, Şubat 2014, Amerika Birleşik Devletleri.
5 Baynote Tatil Sezonunda Alışveriş Yapan Kişiler Anketi, Ocak 2014, Amerika Birleşik Devletleri.


Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!


Posted:

Hazırlayan: Jyoti Vaidee, Ürün Yöneticisi, Dinamik Görüntülü Reklamlar
Yayınlayan: Ezgi Çetinkaya, AdWords Uzmanı 


Önümüzdeki birkaç hafta içinde otel, uçuş, emlak, eleman ilanları, işler, otomotiv, finans ve eğitim de dahil tüm sektörler/temalar için dinamik yeniden pazarlamayı kullanıma sunacağız. Dinamik yeniden pazarlamayı bayiler için kullanıma sunduğumuzdan bu yana, Bebe Stores, Netshoes ve Build Direct gibi birçok reklamveren daha iyi sonuçlar ve yeniden pazarlama kampanyalarından daha fazla kâr elde etmeye başladı. 
Müşterilerinizin en önem verdikleri noktaları vurgulama

Dinamik yeniden pazarlama, sitenizin ziyaretçilerine, web sitenizde görüntüledikleri ürünleri ve ilgilerini çekebilecek alakalı ürünleri sunan uyarlanmış reklamlar gösterir. Araba satıcısı olduğunuzu ve birden çok şehirde müşterilerinize yüzlerce marka ve model sunduğunuzu varsayalım. Dinamik yeniden pazarlama ile sitenizin ziyaretçilerine uyarlanmış mesajları dinamik olarak gösteren tek bir reklam hazırlayabilirsiniz (örneğin, sitenizde etkileşimde bulundukları arabalar ve söz konusu şehir ile fiyat aralığındaki benzer arabaların sunulduğu bir reklam). Birden fazla sektördeki/temadaki beta müşteriler, yeniden pazarlama kampanyalarına dinamik reklamlar eklediklerinde dönüşüm oranlarında ortalama 2 kat artış ve EBM'de ise %60 azalma olduğunu bildirdi*. 


Birden çok ekranın kullanıldığı bir dünya için tasarlanmış reklamlar
  • Reklamverenler, yeniden pazarlama kampanyalarına mobil cihaz hedefleme eklediğinde, dönüşüm hacminde aynı fiyat üzerinden ortalama olarak %15 oranında artış gözlemledik. Bu nedenle dinamik yeniden pazarlama şablonlarımız mobil cihazlar için, reklamlar çeşitli ekranlarda sorunsuz olarak gösterecek şekilde optimize edilmiştir. Daha fazla bilgi edinin
  • Otomatik teklif verme özelliğiyle dinamik yeniden pazarlama, her bir gösterim için optimal teklifleri gerçek zamanlı olarak hesaplayarak performansı artırabilir. Bu, 800 TL fiyatla bir fotoğraf makinesi ve 20 TL fiyatla bir fener satıyorsanız, AdWords'ün otomatik olarak 20 TL'lik dönüşüme göre 800 TL'lik dönüşümden daha fazla kazanç elde etmeye öncelik vereceği anlamına gelir. Bu da yalnızca dönüşümlerin sayısını değil dönüşümlerinizin toplam değerini en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olurDaha fazla bilgi edininDinamik yeniden pazarlama ile sonuçlar elde etme   


Seyahat sektöründeki Hotel Urbano, her bir potansiyel seyahatsevere en alakalı seyahat paketini, oteli veya gemi seyahatini gösteren tek bir dinamik reklam hazırladı. Dinamik reklamlar, reklam harcamalarından elde ettikleri geliri %38 oranında artırdı ve standart yeniden pazarlamaya göre %415 daha fazla gelir sağladı. Hotel Urbano'nun kıdemli pazarlama analiz uzmanı olan Mariana Filippo, işlerin daha verimli hale geldiğini belirtiyor ve nedenini şöyle açıklıyor: "Her gün, 183 farklı ülkede 4000'i aşkın seyahat paketi için reklam öğelerini değiştirmek zorunda değiliz. Dinamik reklamlar bize ayak uyduruyor. Böylece doğru kullanıcıya doğru reklamı sunabiliyoruz." 
Uçuş sektöründe olan Jet Airways, reklamları kişilerin nereye ve ne zaman uçmak istediklerine göre özelleştirdi. Böylece, New York-Londra uçuşlarına bakan bir kişi, uçmayı planladığı gün için birinci sınıf biletlerine yönelik özel bir teklif olduğunu görebilir. Jet Airways, yeniden pazarlama stratejisine dinamik reklamları ekleyerek dönüşümleri ikiye katladı ve EBM'yi %65 oranında düşürdü.
Yerel teklifler alanında Hindistan'ın en büyük çevrimiçi işletmeler arası ticaret sitesi olan IndiaMART, mevcut müşterilere yeni tedarikçiler önermek için dinamik yeniden pazarlamadan yararlandı ve potansiyel müşteri hacmini %400 oranında artırıp, EBM'sini %60 oranında azalttı. IndiaMART'ta ürün pazarlama müdürü olan Saugata Halder şu öneriyi getiriyor: "Bizim gibi ticaret siteleri için, alıcılara sunduğumuz geniş ürün yelpazesini vitrine koymak kaçınılmaz bir uygulama. Dinamik yeniden pazarlama, kişiselleştirilmiş reklamlar sayesinde daha geniş bir müşteri segmentine ulaşmamıza ve pazarlama çabalarımızın etkisini en üst düzeye çıkarmamıza olanak tanıdı."
Başlayın

Dinamik yeniden pazarlamayı nasıl kullanmaya başlayacağınız hakkında daha fazla bilgi edinmek için AdWords Yardım Merkezi'ni ziyaret edin. Google Analytics kullanıcısıysanız, dinamik yeniden pazarlamadan yararlanmaya başlamak için mevcut etiketlerinizi nasıl kullanacağınızı öğrenmek üzere Google Analytics Yardım Merkezi'ni ziyaret edebilirsiniz.


*Kampanya sonuçları, reklamverenler arasında değişiklik gösterebilir 


Google AdWords hakkındaki en son yeniliklerden ve ipuçlarından haberdar olmak için buraya tıklayarak Inside AdWords Türkçe e-posta grubumuza abone olun!