Hazırlayan: Glenn Wilson, Ürün Yöneticisi, AdWords
Yayınlayan: Efe Kandemir, Adwords Uzmanı


Marka reklamverenleri yıllardır, İnternet'te yayınladıkları reklamların görülmesini sağlamanın yollarını arıyor. Bu zor olabilir çünkü tüm görüntülü reklamların %56'sı ve tüm video reklamların %46'sı* ekranın alt kısmında olduğundan, görüş alanının dışında kaldığından veya bir arka plan sekmesinde bulunduğundan görüntülenme şansı elde edemiyor. Birkaç yıldır reklamverenlerin bu zorluğu aşmasına yardımcı olmaya çalışıyoruz ve bugün bu konuda 3 önemli iyileştirmeyi kullanıma sunuyoruz: tüm BGBM kampanyalarının görüntülenebilir BGBM kampanyalarına geçirilmesi, yeni görüntülenebilir sıklık sınırı ve görüntülenebilirlik standardını temel alan tamamlayıcı raporlama metrikleri.
Tüm BGBM kampanyaları artık görüntülenebilir BGBM kampanyalarıdır
Eylül ayında duyurduğumuz gibi, GDN üzerindeki tüm BGBM kampanyalarını görüntülenebilir BGBM (gBGBM) kampanyalarına geçirerek, görüntülenebilirliği dijital reklamcılıkta bir ölçü haline getirme taahhüdümüzü ileri taşıyoruz. Şu anda yeni sürüme geçiş işlemini tamamladık. Bu sayede, Google Görüntülü Reklam Ağı (GDN), reklam kullanıcı tarafından fiilen görüntülenebilir olmadıkça reklamverenlerin gösterim için ödeme yapmadığı az sayıdaki medya platformundan biri haline geldi.
Görüntülenebilir BGBM (gBGBM) bazında reklam satın alma, AdWords'te 2013'te başlatılmıştı. Böylece reklamverenler, yalnızca MRC tarafından tanımlanan görüntülenebilirlik sektör standardını karşılayan görüntülü reklam ve video reklam gösterimleri için ödeme yapmayı seçebiliyordu. Bu standarda göre reklamın yüzde ellisi veya daha fazlası, görüntülü reklamlar için en az 1 saniye ve video reklamlar için en az 2 saniye (Google'ın Aktif Görüntüleme teknolojisi tarafından ölçüldüğü haliyle) ekranda görünmelidir. Bu yıl on milyarlarca gösterim, bu standardı karşılamadıkları için filtrelenip AdWords reklamverenleri borçlandırılmadan önce filtrelendi.

Görüntülenebilir BGBM marka reklamverenlerinin verimli bir şekilde reklam satın almasına ve kampanya hedeflerine ulaşmasına yardımcı olur:
Merkezi Paris'te bulunan bir ses sistemleri şirketi olan Devialet, hoparlörlerinden ve amfilerinden daha fazla tüketicinin haberdar olmasını istiyordu. Devialet, erişimini genişletmek için kampanyalarını BGBM'den gBGBM'ye geçirdi. Bunun sonucunda, görüntülenebilir gösterimleri dolar cinsinden %49, sitede geçirilen ortalama süreyi ise %50 arttı.

Yeni görüntülenebilir sıklık sınırı sayesinde reklamverenler daha fazla kontrole sahip olacak
Sıklık sınırı, reklamlarınızın aynı kişiye kaç kez göründüğünü kontrol etmenize yardımcı olur. Görüntülenebilir olmayan gösterimler sıklık sınırı kapsamında sayıldığı zaman, bir kullanıcı reklamınızı amaçladığınızdan az görebilir.
Önümüzdeki birkaç hafta içinde başlamak üzere, sıklık sınırı AdWords'teki görüntülü kampanyalar ve video kampanyalar için yalnızca görüntülenebilir gösterimleri sayacak. Bu sayede reklamverenler, reklamlarının kullanıcılara fiilen görüntülenebilir olma sıklığı üzerinde daha fazla kontrol sahibi olabilecek. Sıklık sınırı belirleme hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Yardım Merkezini ziyaret edin.
Yeni raporlama metrikleri kampanya performansı hakkında daha iyi bir fikir veriyor
Reklamverenlere görüntülü kampanyalarının ve video kampanyalarının gösterdiği performansa ilişkin daha iyi bir fikir vermek için raporlamaya görüntülenebilirlik standardını temel alan, aşağıdaki gibi tamamlayıcı metrikler ekledik:
  • Toplam görüntülenebilir gösterim sayısı
  • Görüntülenebilir gösterimlerin yüzdesi
  • Tıklanan görüntülenebilir reklamların yüzdesi
Bu metrikler reklamverenlerin, hangi yerleşimlerin ve reklam öğelerinin görüntülenebilir oldukları zaman kampanya performansını artırdığını daha net görmesini sağlamaktadır.

Pazarlamacılarla yayıncıların şeffaf, verimli ve güvenilir bir şekilde birlikte çalışmasına yardımcı olmak için görüntülenebilirliğin ortak bir ölçü olarak benimsenmesi fikrini uzun süredir savunuyoruz. Bu iyileştirmelerle, söz konusu yolculukta bir önemli adım daha atmış oluyoruz.

*Google çalışması, 2014