Hazırlayan: Jerry Dischler, Ürün Yönetimi Başkan Yardımcısı, AdWords
Yayınlayan: Efe Kandemir, Adwords Uzmanı

15 yıl önce AdWords'ü kullanıma sunduğumuz günden bu yana, kullanıcıların istediklerini diledikleri zaman bulma şekillerinde büyük değişiklikler yaşadık. Artık gün içinde birden çok cihaz kullanıyoruz ve her zamankinden daha çok video izliyoruz, daha çok web sitesini ve uygulamayı ziyaret ediyoruz. Günümüzde, tüm dünyada çoğu Google araması bilgisayarlardan ziyade akıllı telefonlardan yapılıyor.

Öngörülebilir web oturumlarının yer aldığı günler yerini gün içinde, öncelikle mobil cihazlarda gerçekleşen art arda sayısız kısa dijital etkinliğe bıraktı. Reklamlarda ister ürün ayrıntıları veya en yakın mağazanın yol tarifi, isterse aranabilecek bir telefon numarası ya da ilgilenilen işletme hakkında ek bilgiler gösterilsin, bu mikro anlarda, tüketiciler reklamların yararlı ve alakalı olmasını bekler.

Bu deneyimleri mümkün kılan AdWords yenilikleri, birçok işletmenin müşterilerine daha iyi ve daha akıllı yollarla ulaşmasına yardımcı oldu. Bir zamanlar reklamverenlerin arama sonuçlarına metin reklam yerleştirmesine yardımcı olan araç, sonunda bundan çok daha fazlası haline geldi. Sonuç olarak, pazarlamacıların her gün karşı karşıya olduğu karmaşıklıkta artış yaşadık. Örneğin, AdWords artık YouTube ve web'den satın alınabilen görüntülü medya ve video medyası içeriyor. Ve bu sadece buzdağının görünen kısmı.

Karmaşıklıktaki bu artış, AdWords'ü yeniden tasarlama ihtiyacını ortaya çıkardı. Ürün ekiplerimiz, geçtiğimiz yıl boyunca, AdWords'ün önümüzdeki 15 yıl, ilk 15 yılki kadar alakalı olmasını nasıl sağlayabileceğimizi ayrıntılı olarak düşündü. Ölçeği veya hedefi ne olursa olsun dünya genelindeki tüm reklamverenlere yönelik başarılı bir yöntem bulmak için, tek bir Alışveriş kampanyası oluşturmaktan binlerce metin reklamı güncellemeye kadar her konuyu ele almamız gerekti.

Bu nedenle, hangi konularda başarılı olduğumuzu ve hangi alanlarda eksiklerimiz olduğunu öğrenmek için birçoğunuzla (profesyonel kullanıcılardan yeni başlayanlara kadar büyük ve küçük ölçekli reklamverenler) görüştük. Aldığımız yorumlar ve ortaya koyduğumuz analizler aydınlatıcı oldu ve nihayetinde kullanıcı araştırmaları, ürün geliştirmeleri ve bu önemli dönüm noktasıyla sonuçlandı.

Şimdi, yeni AdWords deneyimine ve platformun derinlemesine ele aldığımız, her biri sizden gelen geri bildirimlere dayanan üç kilit noktasına erken bir genel bakış sunmaktan heyecan duyuyorum.

AdWords, bizim ürünümüzden ziyade sizin işletmenize odaklanmalıdır. Her şeyin işletmeniz hakkındaki düşünce şeklinizi desteklemesini arzu ediyoruz. İşletme hedeflerinizi ifade etme şeklinizden reklamlarınızı ölçme ve yönetme şeklinize kadar, benzersiz pazarlama hedeflerinizi temel alarak kampanyaları yürütmeyi ve optimize etmeyi son derece kolay hale getirmek istiyoruz.

Sizin için önemli olan verilerin parmağınızın ucunda olmasını istiyorsunuz. En yüksek kârı getiren kampanyalardan mobil cihazlardan gelen trafik yüzdesine kadar, analizleri ortaya koymak ve bunları üzerinde daha fazla işlem yapılabilir şekilde görselleştirmenize yardımcı olmak istiyoruz. İşletme hedeflerinizle daha alakalı veriler gördüğünüzde, kampanyaları optimize etmeye ve fırsatları belirlemeye daha fazla zaman ayırabilirsiniz.

Sonuç olarak, daha kısa sürede daha fazla şey yapmanıza yardımcı olan, basit ama güçlü araçlara ihtiyacınız vardır. Reklam uzantılarını yönetme ve rapor oluşturma gibi en önemli görevlerinizi tek bir yerden yapabilmeniz gerekir. Daha az karmaşıklık ve daha pratik iş akışları sayesinde, işletmenizi ileriye taşıyacak değişiklikleri hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.
Yeni AdWords deneyiminin en dikkat çekici yönü görünüm ve izlenimdir. Buna Materyal Tasarım denir. Haritalar, Arama ve Gmail gibi en sevilen Google uygulamalarımızın temelinde yatan tasarım dili budur. Bu AdWords versiyonunun görünüm ve izlenimi farklı olabilir ancak kampanyalarınız, herhangi bir yeni sürüme geçiş veya taşıma işlemi gerekmeden şu anda olduğu gibi aynı şekilde çalışacaktır.

2016 yılı boyunca ve 2017 yılında yeni AdWords deneyimini oluşturmaya devam edeceğiz ve bu süreçte reklamverenleri bu deneyimi test edip görüşlerini bildirmeye davet edeceğiz. Davetler çeşitli faktörlere bağlı olarak gönderileceğinden, yeni deneyimi şu anda tüm reklamverenler test edemeyecek.

Sizinle birlikte bu yolculuğa çıkmak ve anlamlı ve alakalı bir şekilde tüketicilerle bağlantı kurmak üzere ihtiyacınız olan araçları sağlamak için sabırsızlanıyoruz.