Hazırlayan: Sridhar Ramaswamy, Kıdemli Başkan Yardımcısı, Reklamlar ve Ticaret
Yayınlayan: Efe Kandemir, Adwords Uzmanı

Mobil dünyaya geçiş artık beklenen bir değişiklik olmaktan çıkıp gerçeğe dönüştü.

Her yıl Google.com'da trilyonlarca arama yapılıyor ve bu aramaların yarısından fazlası mobil cihazlardan gerçekleştiriliyor. Milyonlarca web sitesinin Google Analytics'i kullandığı günümüzde, artık tüm web trafiğinin yarısından fazlasının akıllı telefonlardan ve tabletlerden geldiğini görüyoruz.

Kullanıcılara akıllı telefonlarının hayatlarındaki rolünü sorduğumuzda, "ayrılmaz bir parçam", "baş yardımcım" ve "cankurtaranım" gibi yanıtlar aldık. Akıllı telefonlar, kullanıcıların gün boyunca, öğrenmek, yapmak, satın almak istedikleri şeylere ve gitmek istedikleri yerlere karar verirken danıştıkları arkadaşları haline gelmiş.

Mobil cihazlara öncelik veren dünyada pazarlamacıların başarıya ulaşmasına yardımcı olmak için AdWords'ü baştan sona yeniden tasarladık ve reklam görsellerinden tekliflere, iş akışından ölçüme kadar her şeyi yeniden düşündük. Pazarlamacıların dijital dünyayla fiziksel dünya arasında köprü oluşturmasını da kolaylaştırıyoruz.

Konumla alakalı mobil aramaların diğer tüm mobil aramalardan %50 daha hızlı artmasıyla, tüketicilerin dijital ve fiziksel dünya arasında sorunsuzca geçiş yapabildiği açıkça görülüyor. Bu nedenle, pazarlamacıların da aynı şekilde düşünmesi yardımcı olmak önemlidir.


AdWords mobil cihazlara öncelik veren bir dünya için yeniden tasarlandı

Son birkaç yılda, mobil cihazları hesaba katmakla mobil cihazlara öncelik veren bir dünya için tasarım yapmanın apayrı kavramlar olduğunu keşfettik. Bu nedenle, AdWords'le ilgili düşünce şeklimizi ve AdWords tasarımımızı tamamen değiştirdik.

Metin reklamlar, mobil cihazlara öncelik veren bir dünyada nasıl görünür? Mobil cihazlar, reklam dünyasında devrim yarattı. Bu yılın başlarında, arama deneyimini iyileştirmek ve cihazlar arasında daha tutarlı hale getirmek için, masaüstü cihazlarda sağ tarafta gösterilen reklamları kaldırdık. Bu değişim, AdWords'ün on beş yıl önce kullanıma sunulduğu günden bu yana, metin reklamlarda gerçekleştirdiğimiz en büyük değişikliklerin önünü açtı.

AdWords'de en popüler akıllı telefonların ekran boyutları için optimize edilen yeni genişletilmiş metin reklamlar, tıklama öncesinde ürün ve hizmetleriniz hakkında daha fazla bilgi sunabilmeniz için daha fazla reklam alanı sağlar. Önemli değişiklikler şunlardır:


Yeni sürüm reklam bileşenleri
Mevcut
İlerleyen aylarında kullanıma sunulacak
Daha dikkat çekici başlıklar
25 karakterlik bir başlık
30 karakterlik iki başlık
Daha uzun açıklama satırı
35 karakterlik iki açıklama satırı
80 karakterlik birleşik bir açıklama satırı
Alakalı bir görünen URL
Manuel olarak girilen görünen URL. Görünen, nihai ve açılış sayfası URL'leriniz arasındaki herhangi bir uyumsuzluk, reklamınızın onaylanmamasına neden olur.
Doğruluğundan emin olmak için alan adı otomatik olarak nihai URL'nizden alınır. URL yolunu özelleştirebilirsiniz.


Bu değişiklikler, özellikle web sitenizi ziyaret etmeden önce tam olarak ne sunduğunuzu bilmek isteyen hareket halindeki mobil tüketici için reklamlarınızın farklı ekran türlerinde daha iyi çalışmasına yardımcı olur.

Tıklama oranında, mevcut metin reklamlara kıyasla %20 artış bekliyoruz. Bu nedenle, Temmuz ayında kullanıma sunulmadan önce bu yeni sürüm için plan yapmaya başlamanızı öneriyoruz. 

Görüntülü reklamlar, mobil cihazlara öncelik veren bir dünyada nasıl görünür? Mobil cihazlar, sitelerden uygulamalara ve videolara kadar tüketicilere ulaşmak için yeni fırsatlarla dolu bir dünyanın kapılarını araladı. Bununla birlikte, pazarlamacılar, tüm cihaz boyutlarına ve bağlamlara sorunsuz bir şekilde uyum sağlayan reklamlar oluştururken zorluklarla karşılaşıyor. Duyarlı görüntülü reklamlar, Google Görüntülü Reklam Ağı'daki (GDN) iki milyondan fazla yayıncı sitesinde ve uygulamasında bulunan çeşitli içeriklere, şekillere ve boyutlara uyum sağlar. Bu reklamlar, göz atılan içeriğin görünüm ve izlenimine uygun reklamlarla tüketicilerin ilgisini çekebilmeniz için yeni yerel envanteri de kullanımınıza sunar.
Responsive reklamlar mobil uygulamalara veya mobil web sitelerine uyumlu çalışırlar
 Ayrıca, size diğer reklam ağlarının envanteri için erişim izni vererek GDN yeniden pazarlama kampanyalarının erişimini genişletiyoruz. Bu envanter, dünya genelinde daha fazla web sitesi ve uygulamaya erişmenize olanak tanır. 

Teklifler, mobil cihazlara öncelik veren bir dünyada nasıl görünür? Pazarlamacılar, belirli cihazlarda teklifleri optimize etmek için daha fazla kontrol ve esnekliğe ihtiyaç duyar. Birkaç ay içinde, her cihaz türü (mobil, masaüstü ve tablet) için ayrı teklif ayarlamaları belirleyebileceksiniz. Bu, işletmeniz için en değerli cihaza yönelik taban anahtar kelime teklifine karar verdikten sonra diğer cihazların her birine yönelik teklif ayarlamaları belirlemenize olanak tanıyacak. Ayrıca, daha geniş bir aralıkta (+%900'e kadar) teklif ayarlamaları yapabileceksiniz. Daha fazla kontrol sayesinde artık daha hassas optimizasyon yapabilir ve aynı zamanda, farklı cihazlardaki tüketicilere ulaşan tek bir kampanya ile işleri basit hale getirebilirsiniz.

Mobil cihazlar, pazarlamacılar için dijital ve fiziksel dünya arasında yerel bir köprüdür

Mobil aramaların yaklaşık üçte biri konumla alakalıdır. Cuma akşamı yemek için restoranları araştırırken veya ayaklarına uygun yağmur çizmesi satan bir mağaza ararken kullanıcıların dijital ve fiziksel dünyaları bir noktada buluşur.

Reklamverenlerin, fiziksel işletme konumlarını arayan tüketicilere ulaşmasını sağlamak için Google.com ve Google Haritalar'da yeni yerel Arama Ağı reklamlarını kullanıma sunuyoruz. Tüketiciler "ayakkabı mağazası" ve "yakındaki araba tamircileri" gibi aramalar yaparken, yer uzantılarını kullanan reklamverenler, işletme konumlarını göze çarpacak biçimde gösterebilecek. Daha fazla bilgi 

Mağaza ziyaretlerini artırmanıza yardımcı olmak amacıyla, Google Haritalar'da işletmelere daha markalaşmış ve özelleştirilmiş bir deneyim sunmak için çalışmalar yapıyoruz. Öncelikle, Haritalar'da kullanıcıların içinde bulundukları dünyada gezinirken işletmeleri bulmasını kolaylaştıran çeşitli reklam biçimleriyle ilgili denemeler gerçekleştiriyoruz. Örneğin, Haritalar kullanıcıları, rotalarında yakındaki kafeler, benzin istasyonları veya yemek mekânları için sponsorlu raptiyeler görmeye başlayabilir. Tüketicilerin mağazanızı daha gelmeden keşfetmeye başlamasını sağlamak için yerel işletme sayfaları da yepyeni bir görünüme kavuşuyor. Özel teklifler ve ürün envanterine göz atabilme gibi yeni özellikler ekliyoruz.


Dijital reklamlar mağazanıza daha fazla müşteri getirdikçe etkiyi nasıl ölçeceksiniz?

AdWords, dijitalden fiziksele dönüşümde dünyanın en büyük reklam ölçüm çözümüdür. AdWords mağaza ziyaretlerinin iki yıl önce başladığı günden bu yana reklamverenler dünya genelinde 1 milyardan fazla mağaza ziyaretini ölçmüştür.

Tüm dünyada çeşitli sektörlerden işletmeler, dijial reklamların fiziksel etkinlik üzerindeki etkisini ölçmek için AdWords mağaza ziyaretlerinden elde edilen analizleri kullanıyor. Nissan UKmobil reklam tıklamalarının %6'sının bayi ziyaretiyle sonuçlanarak tahmini 25 kat yatırım getirisi sağladığını keşfetti.

Mobil cihazlara öncelik veren bir dünyada başarıya ulaşma

Tüketiciler hayatını İnternet'te geçirdiği ve dijital dünya ile fiziksel dünya arasındaki sınırlar gitgide kaybolduğu için işletmenizi mobil cihazlara göre yapılandırmak her zamankinden daha önemli hale geldi. Google da mobil cihazlara öncelik veren dünyaya ayak uyduruyor ve sizinle birlikte bu yolculuğa çıkmaktan heyecan duyuyoruz.

Bu sabah duyurulan reklam ve analiz yeniliklerinin tamamını görmek için Google Performance Summit videosunu buradan izleyebilirsiniz.