Posted:
Hazırlayan: Angelika Rohrer ve Patrik Reali, Google Alışveriş Ekibi
Yayınlayan: Efe Kandemir, Adwords Uzmanı

Bugün Google Alışveriş Ürün Feed'i Spesifikasyonu'na ilişkin yapılan güncellemeleri duyuruyoruz. Bu spesifikasyon, Alışveriş reklamlarının yayınlanması için Google'ın ürünlerinizle ilgili hangi bilgilere ihtiyaç duyduğuna dair bilgi alabileceğiniz kaynaktır. Her yıl, İnternet üzerinden ürünlerinizi arayan kullanıcılar için daha iyi bir deneyim sunma hedefiyle güncellemeler yapıyoruz.

Güncellemelerden bazıları, mevcut ürün verilerinizde sırasıyla 1 Eylül 2016 ve 14 Şubat 2017'ye kadar uygulanması gereken değişiklikler yapılmasını gerektiriyor.

Aşağıda bu yıl yapılacak güncellemeleri kısaca gözden geçirebilirsiniz:

  • "Birim Fiyatlandırması" [Unit Pricing], fiyatların gösterilme biçiminde tutarlılık sağlanması için tüm pazarlar ve geçerli kategorilerde kullanılabilecek. Yani, bundan sonra Birim Fiyatları göstermek istediğinizde "fiyat" [price] özelliğini değil, "birim fiyatlandırması" [unit_pricing] ile ilgili özellikleri kullanmanız gerekecek. Daha fazla bilgi edinin
  • Almanya, Fransa, Japonya ve İngiltere'de, giyim ürünleri için "renk" [color] ve "beden" [size] değerlerinin gönderilmesi gereksinimi daha sıkı şekilde uygulanacak. Varyant özellikleri için eksiksiz ve tutarlı veriler, kullanıcılar için daha iyi bir alışveriş deneyimi sunar. Yani, bundan sonra Almanya, Fransa, Japonya ve İngiltere'de giyim ürünleri için "renk" [color] ve "beden" [size] değerleri sunulmadığı takdirde öğeler onaylanmayacak. "Renk" [color] özelliği hakkında daha fazla bilgi edinin. "Beden" [size] özelliği hakkında daha fazla bilgi edinin.
  • "GTIN" [GTIN] ve "google ürün kategorisi" [google product category] gereksinimleri, daha iyi ürün eşleştirmeleri ve genel reklam performansı için Avusturya, Belçika, Kanada, Danimarka, Hindistan, Meksika, Norveç, Polonya, Rusya, İsveç ve Türkiye'de de zorunlu olacak. Yani, bundan sonra üretici tarafından bir Küresel Ticari Öğe Numarası (GTIN) atanmış olan tüm ürünler için GTIN gerekecek. "Giyim ve Aksesuarlar", "Medya" ve "Yazılım" kategorilerinde yer alan ürünler için GPC gerekecek. "gtin" [gtin] veya "gpc" [gpc] özellikleri için değer sunulmadığı takdirde öğeler onaylanmayacak. Google ürün kategorileri hakkında daha fazla bilgi edinin. GTIN'ler hakkında daha fazla
    bilgi edinin.
  • Giyim kategorisi dışındaki ürünler için minimum resim boyutu gereksinimleri, yeni reklam biçimlerinin daha iyi desteklenmesi için 32 x 32 pikselden 100 x 100 piksele çıkarılacak. Giyim kategorisi ürünlerine ait resimler için minimum resim boyutu 250 x 250 piksel olarak kalacak. Büyük, yüksek kaliteli resimlere sahip reklamların (800 x 800 piksel veya üzeri önerilir) daha etkili olduğu ve daha iyi performans sağladığı kanıtlandı. Yani, bundan sonra giyim kategorisinde olmayan ürünlerin 100 x 100 pikselden küçük resimleri ve giyim kategorisindeki ürünlerin 250 x 250 pikselden küçük resimleri, öğenin onaylanmamasına neden olacak. Daha fazla bilgi edinin.
  • Maksimum feed dosya boyutu, 1 GB'tan 4 GB'a (Gigabayt) çıkacak. Geçmişte olduğu gibi, dosyalar sıkıştırılmış veya sıkıştırılmamış biçimde gönderilebilecek. Daha fazla bilgi edinin

Belirli ürün gereksinimleri karşılanmadığı takdirde öğelerin onaylanmamaya başlayacağı tarihleri
aşağıda görebilirsiniz:

  • 1 Eylül 2016'dan itibaren GTIN gereksinimi güncellemeleri dışında tüm güncellemeler geçerli hale gelecek ve Ürün Feed'i Spesifikasyonu'ndaki gereksinimleri karşılamayan ürün verileri onaylanmayacak.
  • Doğru GTIN bilgilerini sunmak daha fazla zaman alabileceğinden GTIN gereksinimi güncellemeleri, 14 Şubat 2017'den itibaren geçerli olacak.

Ürün verilerinizde güncelleme yapmaya başladığınızda, ürünlerinizin açılış sayfalarında karşılık gelen mikro verileri de güncellemeniz önerilir. Bu sayede reklamlarınız ve web sitenizdeki bilgilerin birbiriyle eşleştiğinden emin olabilirsiniz. Ayrıca, reklamlarınızın en doğru fiyat ve stok durumu bilgilerine sahip olmasını sağlayan otomatik öğe güncellemeleri gibi gelişmiş özelliklerden de faydalanabilirsiniz.

Posted:
Hazırlayan: Sridhar Ramaswamy, Kıdemli Başkan Yardımcısı, Reklamlar ve Ticaret
Yayınlayan: Efe Kandemir, Adwords Uzmanı

Mobil dünyaya geçiş artık beklenen bir değişiklik olmaktan çıkıp gerçeğe dönüştü.

Her yıl Google.com'da trilyonlarca arama yapılıyor ve bu aramaların yarısından fazlası mobil cihazlardan gerçekleştiriliyor. Milyonlarca web sitesinin Google Analytics'i kullandığı günümüzde, artık tüm web trafiğinin yarısından fazlasının akıllı telefonlardan ve tabletlerden geldiğini görüyoruz.

Kullanıcılara akıllı telefonlarının hayatlarındaki rolünü sorduğumuzda, "ayrılmaz bir parçam", "baş yardımcım" ve "cankurtaranım" gibi yanıtlar aldık. Akıllı telefonlar, kullanıcıların gün boyunca, öğrenmek, yapmak, satın almak istedikleri şeylere ve gitmek istedikleri yerlere karar verirken danıştıkları arkadaşları haline gelmiş.

Mobil cihazlara öncelik veren dünyada pazarlamacıların başarıya ulaşmasına yardımcı olmak için AdWords'ü baştan sona yeniden tasarladık ve reklam görsellerinden tekliflere, iş akışından ölçüme kadar her şeyi yeniden düşündük. Pazarlamacıların dijital dünyayla fiziksel dünya arasında köprü oluşturmasını da kolaylaştırıyoruz.

Konumla alakalı mobil aramaların diğer tüm mobil aramalardan %50 daha hızlı artmasıyla, tüketicilerin dijital ve fiziksel dünya arasında sorunsuzca geçiş yapabildiği açıkça görülüyor. Bu nedenle, pazarlamacıların da aynı şekilde düşünmesi yardımcı olmak önemlidir.


AdWords mobil cihazlara öncelik veren bir dünya için yeniden tasarlandı

Son birkaç yılda, mobil cihazları hesaba katmakla mobil cihazlara öncelik veren bir dünya için tasarım yapmanın apayrı kavramlar olduğunu keşfettik. Bu nedenle, AdWords'le ilgili düşünce şeklimizi ve AdWords tasarımımızı tamamen değiştirdik.

Metin reklamlar, mobil cihazlara öncelik veren bir dünyada nasıl görünür? Mobil cihazlar, reklam dünyasında devrim yarattı. Bu yılın başlarında, arama deneyimini iyileştirmek ve cihazlar arasında daha tutarlı hale getirmek için, masaüstü cihazlarda sağ tarafta gösterilen reklamları kaldırdık. Bu değişim, AdWords'ün on beş yıl önce kullanıma sunulduğu günden bu yana, metin reklamlarda gerçekleştirdiğimiz en büyük değişikliklerin önünü açtı.

AdWords'de en popüler akıllı telefonların ekran boyutları için optimize edilen yeni genişletilmiş metin reklamlar, tıklama öncesinde ürün ve hizmetleriniz hakkında daha fazla bilgi sunabilmeniz için daha fazla reklam alanı sağlar. Önemli değişiklikler şunlardır:


Yeni sürüm reklam bileşenleri
Mevcut
İlerleyen aylarında kullanıma sunulacak
Daha dikkat çekici başlıklar
25 karakterlik bir başlık
30 karakterlik iki başlık
Daha uzun açıklama satırı
35 karakterlik iki açıklama satırı
80 karakterlik birleşik bir açıklama satırı
Alakalı bir görünen URL
Manuel olarak girilen görünen URL. Görünen, nihai ve açılış sayfası URL'leriniz arasındaki herhangi bir uyumsuzluk, reklamınızın onaylanmamasına neden olur.
Doğruluğundan emin olmak için alan adı otomatik olarak nihai URL'nizden alınır. URL yolunu özelleştirebilirsiniz.


Bu değişiklikler, özellikle web sitenizi ziyaret etmeden önce tam olarak ne sunduğunuzu bilmek isteyen hareket halindeki mobil tüketici için reklamlarınızın farklı ekran türlerinde daha iyi çalışmasına yardımcı olur.

Tıklama oranında, mevcut metin reklamlara kıyasla %20 artış bekliyoruz. Bu nedenle, Temmuz ayında kullanıma sunulmadan önce bu yeni sürüm için plan yapmaya başlamanızı öneriyoruz. 

Görüntülü reklamlar, mobil cihazlara öncelik veren bir dünyada nasıl görünür? Mobil cihazlar, sitelerden uygulamalara ve videolara kadar tüketicilere ulaşmak için yeni fırsatlarla dolu bir dünyanın kapılarını araladı. Bununla birlikte, pazarlamacılar, tüm cihaz boyutlarına ve bağlamlara sorunsuz bir şekilde uyum sağlayan reklamlar oluştururken zorluklarla karşılaşıyor. Duyarlı görüntülü reklamlar, Google Görüntülü Reklam Ağı'daki (GDN) iki milyondan fazla yayıncı sitesinde ve uygulamasında bulunan çeşitli içeriklere, şekillere ve boyutlara uyum sağlar. Bu reklamlar, göz atılan içeriğin görünüm ve izlenimine uygun reklamlarla tüketicilerin ilgisini çekebilmeniz için yeni yerel envanteri de kullanımınıza sunar.
Responsive reklamlar mobil uygulamalara veya mobil web sitelerine uyumlu çalışırlar
 Ayrıca, size diğer reklam ağlarının envanteri için erişim izni vererek GDN yeniden pazarlama kampanyalarının erişimini genişletiyoruz. Bu envanter, dünya genelinde daha fazla web sitesi ve uygulamaya erişmenize olanak tanır. 

Teklifler, mobil cihazlara öncelik veren bir dünyada nasıl görünür? Pazarlamacılar, belirli cihazlarda teklifleri optimize etmek için daha fazla kontrol ve esnekliğe ihtiyaç duyar. Birkaç ay içinde, her cihaz türü (mobil, masaüstü ve tablet) için ayrı teklif ayarlamaları belirleyebileceksiniz. Bu, işletmeniz için en değerli cihaza yönelik taban anahtar kelime teklifine karar verdikten sonra diğer cihazların her birine yönelik teklif ayarlamaları belirlemenize olanak tanıyacak. Ayrıca, daha geniş bir aralıkta (+%900'e kadar) teklif ayarlamaları yapabileceksiniz. Daha fazla kontrol sayesinde artık daha hassas optimizasyon yapabilir ve aynı zamanda, farklı cihazlardaki tüketicilere ulaşan tek bir kampanya ile işleri basit hale getirebilirsiniz.

Mobil cihazlar, pazarlamacılar için dijital ve fiziksel dünya arasında yerel bir köprüdür

Mobil aramaların yaklaşık üçte biri konumla alakalıdır. Cuma akşamı yemek için restoranları araştırırken veya ayaklarına uygun yağmur çizmesi satan bir mağaza ararken kullanıcıların dijital ve fiziksel dünyaları bir noktada buluşur.

Reklamverenlerin, fiziksel işletme konumlarını arayan tüketicilere ulaşmasını sağlamak için Google.com ve Google Haritalar'da yeni yerel Arama Ağı reklamlarını kullanıma sunuyoruz. Tüketiciler "ayakkabı mağazası" ve "yakındaki araba tamircileri" gibi aramalar yaparken, yer uzantılarını kullanan reklamverenler, işletme konumlarını göze çarpacak biçimde gösterebilecek. Daha fazla bilgi 

Mağaza ziyaretlerini artırmanıza yardımcı olmak amacıyla, Google Haritalar'da işletmelere daha markalaşmış ve özelleştirilmiş bir deneyim sunmak için çalışmalar yapıyoruz. Öncelikle, Haritalar'da kullanıcıların içinde bulundukları dünyada gezinirken işletmeleri bulmasını kolaylaştıran çeşitli reklam biçimleriyle ilgili denemeler gerçekleştiriyoruz. Örneğin, Haritalar kullanıcıları, rotalarında yakındaki kafeler, benzin istasyonları veya yemek mekânları için sponsorlu raptiyeler görmeye başlayabilir. Tüketicilerin mağazanızı daha gelmeden keşfetmeye başlamasını sağlamak için yerel işletme sayfaları da yepyeni bir görünüme kavuşuyor. Özel teklifler ve ürün envanterine göz atabilme gibi yeni özellikler ekliyoruz.


Dijital reklamlar mağazanıza daha fazla müşteri getirdikçe etkiyi nasıl ölçeceksiniz?

AdWords, dijitalden fiziksele dönüşümde dünyanın en büyük reklam ölçüm çözümüdür. AdWords mağaza ziyaretlerinin iki yıl önce başladığı günden bu yana reklamverenler dünya genelinde 1 milyardan fazla mağaza ziyaretini ölçmüştür.

Tüm dünyada çeşitli sektörlerden işletmeler, dijial reklamların fiziksel etkinlik üzerindeki etkisini ölçmek için AdWords mağaza ziyaretlerinden elde edilen analizleri kullanıyor. Nissan UKmobil reklam tıklamalarının %6'sının bayi ziyaretiyle sonuçlanarak tahmini 25 kat yatırım getirisi sağladığını keşfetti.

Mobil cihazlara öncelik veren bir dünyada başarıya ulaşma

Tüketiciler hayatını İnternet'te geçirdiği ve dijital dünya ile fiziksel dünya arasındaki sınırlar gitgide kaybolduğu için işletmenizi mobil cihazlara göre yapılandırmak her zamankinden daha önemli hale geldi. Google da mobil cihazlara öncelik veren dünyaya ayak uyduruyor ve sizinle birlikte bu yolculuğa çıkmaktan heyecan duyuyoruz.

Bu sabah duyurulan reklam ve analiz yeniliklerinin tamamını görmek için Google Performance Summit videosunu buradan izleyebilirsiniz.

Posted:

Hazırlayan: Zach Lupei , Ürün Yöneticisi, Video Reklamlar
Yayınlayan: Efe Kandemir, Adwords Uzmanı

Geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırma, 18-49 yaş aralığındaki kullanıcıların yarısının video izlemek için ilk önce mobil cihazlarını kullandıklarını ortaya koydu. Oturma odasında bile çoğu kullanıcı, akıllı telefonların sunduğu kontrol, kişiselleştirme ve kullanım kolaylığı nedeniyle videoları akıllı telefonundan izlemeyi tercih ediyor. Değişen görüntüleme alışkanlıklarına göre uyarlanmış yeni biçimler geliştirmeye çalışıyoruz.

İşte bu nedenle bugün, AdWords üzerinden BGBM temelli açık artırmayla satılan altı saniyelik yeni bir video biçiminin, Tampon reklamların piyasaya sürüldüğünü duyuruyoruz. Tampon reklamlar, özellikle “atıştırmalık videoların” iyi performans gösterdiği mobil ortamda erişimi ve sıklığı giderek artırmak için idealdir.

Biçimin ne kadar kısa ve öz olduğu göz önünde bulundurulduğunda Tampon reklamların, bir TrueView veya Google Preferred kampanyasıyla birlikte kullanıldığında en iyi performansı sunduğunu gördük. Yapılan ilk testlerde Tampon reklamlar, dönüşüm hunisinin üst kısmıyla ilgili metriklerde (hatırlanma, bilinirlik ve üzerinde düşünme gibi) kuvvetli bir artış sağlayarak, TrueView’in dönüşüm hunisinin orta ve alt kısmıyla ilgili metrikleri (tercih edilirlik ve satın alma amacı gibi) artırmada konusundaki gücünü tamamlayıcı nitelikte olduğunu gösterdi. Tampon reklamların, bir TrueView kampanyasıyla birlikte kullanıldığında erişimi ve sıklığı giderek artıracak şekilde yüksek performans sergilediği de görüldü.

Atlantic Records, İngiliz grup Rudimental’ın ikinci albümünü tanıtmak için Tampon reklamları kullanarak bu yeni biçimi ilk deneyenlerden biri oldu. Atlantic Records/Warner Music Group'un Üst Düzey Pazarlama Müdürü Fiona Byers şöyle konuştu: “TrueView ve Tampon reklamlar, grubun çıkardığı ikinci albümün hikayesini anlatmak için kısa zaman önce gerçekleştiğimiz Rudimental kampanyasının gerçekten önemli bir parçasıydı. Uygun maliyetli tampon reklamlar sayesinde, albüme birçok efsanevi konuk sanatçının katkıda bulunduğunu gerçekten gözler önüne serebildik. Her bir videoda konuk sanatçılardan ve albümdeki parçalardan biri hakkında kısa ve net bilgiler verilirken, TrueView albüm ve grup hakkında daha ayrıntılı bir hikaye anlatılmasını sağladı. TrueView ve Tampon reklamlar, birlikte kullanıldığında iki biçimi ayrı ayrı kullanmaya kıyasla çok daha verimli bir şekilde çalışıyor.”

Hızlı ve eğlenceli bir biçim olan Tampon reklamlar, içeriğin seri şekilde sunulmasını başarıyla sağlıyor. Audi Germany daha uzun TrueView reklamını parçalara bölerek Q serisi SUV'lerini querpass ve quantensprung gibi "q" harfiyle başlayarak serinin adını anımsatan Almanca kelimeler kullanarak tanıttı. Biçimi ilk benimseyenlerden biri olmaları, Audi Germany’nin “Vorsprung durch Technik” (“teknoloji ile bir adım önde”) sloganını yansıtıyor.

Tampon reklamları video reklamcılığının küçük haiku şiirleri olarak görüyoruz ve reklamcılık topluluğunun onlarla neler yapacağını görmek için sabırsızlanıyoruz.  Google satış temsilcinizle görüşerek Mayıs ayından itibaren Tampon reklamları kullanmaya başlayabilirsiniz. Şimdi ve gelecekte kullanıcıların video izleme tercihlerine özel olarak uyarlanmış yeni reklam biçimleri yayınlamaya devam edeceğiz. Bu yüzden takipte kalın.