Posted:
Bir arkadaşınızı yemeğe davet etmek veya ona İzmir'deki en iyi otelleri sormak için büyük ihtimalle mobil mesajlaşmadan yararlanırsınız. Akıllı telefon kullanıcılarının yaklaşık üçte ikisi, başkalarıyla iletişim kurmak için günde 5'ten fazla kez mesajlaşmadan yararlanıyor.[1] Ayrıca, kullanıcılar mesajlaşmayı sadece sosyal ağlarda iletişim için de kullanmıyor; tüketicilerin %65'i bir ürün veya hizmetle ilgili bilgi almak üzere bir işletmeyle iletişime geçmek veya yüz yüze bir randevu planlamak için mesajlaşmayı kullanmayı tercih ettiğini söylüyor.[2]

İlerleyen haftalarda, mesajlaşmanın verimlilik ve etkinliğini arama ağı reklamlarına taşıyan tıkla ve mesaj gönder reklamlarını kullanıma sunacağız. Bir mesaj uzantısı oluşturarak, kullanıcılara sizinle iletişim başlatmak amacıyla kısa mesaj göndermenin ve kendileri için en uygun zamanlarda mesajlaşmaya devam etmenin kolay bir yolunu sunmuş olacaksınız.

Kısa mesaj gönderme seçeneğine dokunan bir kullanıcının SMS uygulaması, ilgilendiği ürün veya hizmete göre uyarlanmış hazır bir mesajla başlar. Örneğin, turizm sektöründe faaliyet yürüten bir reklamverenseniz, bir kullanıcı Antalya turlarıyla ilgili arama yaptıktan sonra size mesaj gönderirken "Turlarınızdan biriyle ilgileniyorum. Kısa mesajla daha fazla bilgi göndermenizi rica ediyorum." şeklindeki hazır mesaj metninizi gönderebilir veya göndermeden önce metni düzenleyebilir.

Pek çok reklamveren dönüşüm oranlarını artırmak amacıyla, mobil cihazlarda tüketicilerle iletişime geçmenin yeni ve hızlı yolundan yararlanmak için halihazırda tıkla ve mesaj gönder reklamlarını kullanıyor:

"Tıkla ve mesaj gönder reklamları, zaten uygun niteliklere sahip müşterilerin kendileri için en rahat ve kolay yolla otel rezervasyon işlemi başlatması için harika bir yöntem olduğunu kanıtladı. Müşteriler sorularına cevap bulmak için bir acenteye kısa mesaj gönderebiliyor, mesajlaşmaya kendilerine en uygun zamanlamayla devam edebiliyor ve nihai ödeme işlemini telefondan veya web sitemiz üzerinden tamamlamadan önce rezervasyon bilgilerinde değişiklik yapabiliyor. Bu, markaya duyulan güvenin artmasını sağlayan sorunsuz ve kolay bir işlem. Mesaj uzantılarından elde edilen dönüşüm oranı, diğer reklam uzantılarına kıyasla %41 daha yüksek. Ayrıca bu yöntem, müşteri desteği yazılımıyla birlikte kullanıldığında acentelerimizin, daha etkili ve düşük maliyetli bir yolla isteklere cevap vermesine de olanak tanıyor. ”

- Gabe Thayn, Arama Motoru Pazarlamacılığı Kıdemli Direktörü, TravelPASS Group

"Tıkla ve mesaj gönder, tüketicilerin kendileri için rahat ve etkili bir yolla işletmemizle etkileşimde bulunmasını sağlayan kullanışlı bir araç. İşe gidip gelirken veya aceleleri varken tıkla ve mesaj gönder reklamları sayesinde bize hızla kısa mesaj gönderebiliyorlar. Bu araç ayrıca, web sitemizde ele alınmayan sorularına cevap bulmaları veya çalışma saatlerimizin dışında bize ulaşmaları açısından da iyi bir araç görevi görüyor. Esas performans hedefimiz müşterilere olabildiğince çok yardımcı olmak. Soru ve ihtiyaçlarıyla faydalı ve alakalı bir şekilde ilgilenmemiz ticari anlamda daha iyi sonuçlar elde etmemizi sağlıyor."

- Gavin Chan, Dijital Pazarlama Müdürü, AnyVan

"Tıkla ve mesaj gönder reklamlarının sağladığı sonuçlar olağanüstü. Diğer benzer kanallara kıyasla %80 daha yüksek dönüşüm oranı elde ettik. Artık, sigorta ürünleriyle ilgili daha fazla bilgi edinmek için SMS kullanmayı tercih eden önemli bir tüketici tabanından faydalanabiliyoruz. Kullanıcılara bizimle iletişime geçmeleri için yeni bir yol sunmanın yanı sıra bunun onlarla iletişim kurmanın açık arayla en hızlı ve en düşük maliyetli yol olduğunu düşünüyoruz."

- Gavin Parker, Ücretli Arama Müdürü, Auto & General

"Tıkla ve mesaj gönder aracını duyar duymaz test etmeye başladık. Kısa mesajlar, genç profesyoneller arasında popüler bir iletişim aracı. Onlarla SMS üzerinden etkileşimde bulunma fırsatına sahip olmak bizim için çok heyecan verici. Oldukça teknik olabilecek endüstriyel donanım ve gereçler satıyoruz. Bazen müşteriler, daha fazla bilgiye ihtiyaç duydukları halde web üzerinden sohbet etmek veya telefonla görüşmek için zaman bulamıyor. Mesajlaşma sayesinde bu bilgi alışverişi kolaylaşıyor. Soru gönderip kendi zamanlamalarına göre cevabın takibini yapabildikleri için müşterilerin tepkisi çok olumlu."

- Ashar Mairaj, Pazarlamadan Sorumlu Grup Başkan Yardımcısı, Global Industrial

Mobil cihaz kullanıcıları, işletmelerle iletişime geçmek için tercih ettikleri yöntemi seçebilmeleri açısından hiç olmadığı kadar fazla esnekliğe sahip. Mesajlaşma sayesinde, en fazla tercih ettikleri iletişim modlarından birini kullanarak müşterilerle değerli iletişimler başlatabilirsiniz. Yardım Merkezi'nden tıkla ve mesaj gönder reklamlarıyla ilgili daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. Ayrıca yeni en iyi uygulamalarımızı inceleyerek, mobil cihazlarda daha hızlı tüketici deneyimi oluşturmak ve müşterileri satın almaya bir adım daha yaklaştıracak kullanışlı bilgileri sunmak amacıyla tıkla ve mesaj gönder reklamlarını nasıl kullanacağınızı öğrenebilirsiniz.

Gönderen: Amit Agarwal, Kıdemli Ürün Yöneticisi, Mobil Arama Ağı Reklamları[1] Google Tüketici Anketleri, ABD, Kanada, Birleşik Krallık, Avustralya, Ekim 2016, Baz veri: Akıllı telefon sahibi olan ve İnternet'e akıllı telefonu üzerinden erişen katılımcılar (ABD'de sayı = 1.262, Birleşik Krallık'ta sayı = 1.222, Kanada'da sayı = 567, Avustralya'da sayı = 563)

[2] Google Tüketici Anketleri, ABD, Kanada, Birleşik Krallık, Avustralya, Ekim 2016, Baz veri: Akıllı telefon sahibi olan ve İnternet'e akıllı telefonu üzerinden erişen katılımcılar (ABD'de sayı = 1.036, Birleşik Krallık'ta sayı = 1.032, Kanada'da sayı = 489, Avustralya'da sayı = 485)

Posted:
İnternet'ten ürün satın alırken tüketiciler birçok seçenekle karşılaşır. Müşteriler, yorumları okuyarak hangi seçeneği tercih edeceklerine karar verir. Alışveriş yapan kullanıcıların görmek istediği yorumlar almanız amacıyla bir yöntem sunmak ve satıcı puanı kazanmanızı sağlamak için Google Müşteri Yorumları artık Türkiye genelinde de sizlerle.

Satıcı puanlarını gösteren Google Müşteri Yorumları Rozeti

Google Müşteri Yorumları sayesinde, işletmeniz hakkında yapılan değerli yorumları ücretsiz olarak toplayabilirsiniz. Kaydolup bu özelliği entegre etmenizin ardından, sitenizden alışveriş yapan müşteriler satın alma deneyimlerini değerlendirmek üzere bir anket e-postası almayı tercih edebilir. Toplanan yorumlar satıcı puanınıza katkıda bulunur. Bu puan, içinde bağımsız veri sağlayıcıların ve kendi Google anketlerimizin bulunduğu birden çok kaynaktan alınan toplu tüketici yorumlarını temsil eder. Satıcı puanınız Google Alışveriş, AdWords metin reklamları ve isterseniz İnternet sitenizde reklamlarınızla birlikte gösterilir. Geçmişteki verilere bakıldığında, satıcı puanlarının metin reklamlarınızda gösterilmesinin reklamlarınızın tıklama oranını %10 artırabileceği söylenebilir.

Screen Shot 2016-10-18 at 2.25.00 PM.png
Ankete katılım


Google Müşteri Yorumları'nı etkinleştirme

1) Merchant Center hesabınızda oturum açın (veya hesabınız yoksa kaydolun).
2) Sağ üst köşedeki açılır menüden "Merchant Center programları" seçeneğini belirleyin.
3) Google Müşteri Yorumları kartındaki "Başlarken" seçeneğine tıklayın ve Program Sözleşmesi'ni kabul edin.

4) Ankete katılım kodunu İnternet sitenize ekleyin.
5) [İsteğe bağlı] Rozet kodunu sitenizde istediğiniz yere ekleyin. Bu sayede rozet, İnternet sitenizde gösterilir ve müşterilerinize Google Müşteri Yorumları'yla entegre olduğunuzu ve (satıcı puanınızı) gösterir.
Daha fazla bilgi edinin
Program hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen yardım merkezimizi ziyaret edin.
Google Alışveriş Ürün Yöneticisi Aaron Berger tarafından yayınlandı