“AdWords bana ne kadar mal olacak?’, “100 tıklama için ne kadar ödeyeceğim?” ya da “Aylık ne kadar para ayırmam gerekecek?” gibi sorularla sıklıkla karşılaşıyoruz. Mini anketimizin sonuçlarına göre, bizden en çok potansiyel maliyetler konusunda yazı yazmamızı istediniz. Ben de bu hafta size AdWords maliyetlerinizi önceden nasıl hesaplayabileceğiniz ve kontrol edebileceğinizi anlatacağım.

AdWords kampanyanıza ne kadar harcama yapmak istediğinize tamamen kendiniz karar verirsiniz. Maliyet konusunda bütün kontrol sizin elinizdedir. Bu sebeple size ödeyeceğiniz tutarlar konusunda bir öneride ya da öngörüde bulunmamız mümkün değildir. Sadece, her reklamverenin, tek seferlik hesap etkinleştirme ücretini (şu anda 7 YTL) ödeyeceğini söyleyebiliriz.

Tahmini maliyetlerinizi AdWords Trafik Tahmincisini kullanarak görüntüleyebilirsiniz. Bu aracı, bir AdWords hesabınız olsa da, olmasa da kullanabilirsiniz.

Kontrolü tamamıyla sizin elinizde olan AdWords maliyetlerinizi istediğiniz gibi ayarlayabilmenizi sağlayan temel üç öğeyi bilmeniz önemlidir:

1- Her bir kampanyanız için belirleyeceğiniz Günlük Bütçeniz
2- Reklamlarınıza her tıklandığında ödeyeceğiniz Maksimum Tıklama Başı Maliyet (TBM).
3- İçerik ağında yayınlanan reklamlarınız için belirleyebileceğiniz İçerik Teklifleri.

Şu anda, tüm kampanyalar için aylık tek bir bütçe* ayarlama seçeneği yoktur. Kampanyanız için ay başına ödemek istediğiniz miktarı 30'a bölerek günlük bütçenizi tespit edebilirsiniz. Örneğin, bir kampanyanız için aylık olarak toplam 300 YTL bütçe ayırdıysanız, o kampanyanız için günlük bütçenizi 300/30=10 YTL olarak seçmenizi tavsiye ederiz.

Maliyetlerinizle ilgili kararlarınızı daha bilinçli verebilmeniz için, farklı bütçelerin ve tıklama başı maliyet tekliflerinin reklam performansınızı nasıl etkileyeceğini gösteren etkileşimli bir aracın olduğunu da unutmayın.

Bu bilgiler ışığında, AdWords'ü daha büyük bir kolaylık ve rahatlıkla kullanabileceğinizi umuyoruz.

* Önemli Notlar:
- AdWords Başlangıç Sürümünü kullandığınızda, hesabınız için aylık bütçe belirlersiniz.
- Bütçe Optimize Edici aracını kullandığınızda da, 30 günlük hedef bütçe belirlersiniz.