Sizlere geçmişte Google Analytics’in web sitenize ziyaretçilerin nasıl ulaştığı ve neler yaptıklarını öğrenmenize yardım eden mükemmel bir araç olduğundan bahsetmiştik. Ama şimdi Google Analytics ile ilk adımı atmak ve ilerlemek için konuşmanın tam zamanıdır.

İsteyen herkes Google Analytics’e kaydolabilir. Bunun için bir AdWords hesabınızın olmasına da gerek yoktur.

Google Analytics’i Nasıl Kurarım?

Google Analytics’e kaydolduktan sonra yapılması gereken ilk adım, izleme kodunu yüklemektir. Her bir Google Analytics kullanıcısının, web sitesinin tüm sayfalarına yerleştirmesi gereken kişisel bir JavaScript kodu vardır.
İzleme Kodunu Nasıl Alabilirim?
İzleme kodunuzu Google Analytics’e giriş yaptıktan sonra kolayca bulabilirsiniz. "UA-#####-#" numarası size özeldir. Bu kodu web sitenizin tüm sayfalarına eklemeniz gereklidir. Aksi takdirde, Google Analytics web sitenizde olup bitenleri tam olarak yansıtmayabilir. Kodu şu anda eklemeye hazır değilseniz, bu koda daha sonra yeniden erişebilirsiniz. Web sitenizin kapsamına ve etiketlemeniz gereken sayfa sayısına bağlı olarak Analytics kurulumu ile ilgili site yöneticinizle görüşmeyi düşünebilirsiniz.

Raporlarımı Nasıl Görüntülerim?

Kayıt aşamasını tamamladıktan sonra ‘Analytics Ayarları’ sayfasına yönlendirileceksiniz. Bu sayfanın sağ tarafında bulunan ‘Durum’ kutusunu kullanarak izleme kodunuzu düzgün bir şekilde ekleyip eklemediğinizi görebilirsiniz. Ancak unutmayın ki, raporlarınızın veri toplaması ve topladığı verileri görüntülemeye başlaması 24 saati bulabilir. ‘Analytics Ayarları’ sayfasındaki ‘Durum’ kutusu ‘Veri Alınıyor’ ibaresini gösterdikten sonra, web sitenizin trafiği ile ilgili raporlara ‘Raporları Görüntüle’ bağlantısından ulaşabilirsiniz.
Google Analytics’i kurmak bu kadar basit. Çeşitli raporları görüntülemeyi deneyebilirsiniz. Google Analytics arayüzü kullanıcının özellikle deneme yanılma yoluyla öğrenmesi için tasarlanmıştır. Google Analytics ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için Analytics Yardım Merkezinde gezinmeyi düşünebilirsiniz. Bir sonraki bölümde görüşmek üzere!

Analytics'le ilgili en güncel haberlere ulaşmak için www.google.com.tr/analytics adresine bakabilirsiniz.