Bu dizideki ilk yazımızda kullanıcıların çevrimiçi gerçekleştirebileceği çeşitli etkinliklerden söz etmiştik. Potansiyel müşteriler, çoğu zaman Google'da arama yapmanın yanı sıra, alışveriş sitelerinde gezinir, haber okur veya arkadaşlarıyla çevrimiçi ortamda bağlantı kurarlar.

Google içerik ağında reklam vermek, alakalı web sitelerinde gezinen potansiyel müşterilerinize ulaşmanıza olanak sağlar. Bugün, doğru kullanıcılara doğru zamanda erişmek için içerik ağındaki reklamlarınızı nasıl hedefleyeceğinizi ele alacağız.

Hedefleme

Google içerik ağı, marka yayınlarından bloglar veya belirli konular hakkındaki forumlar gibi konuya özel sitelere varıncaya dek milyonlarca siteden oluşur. En iyi sonuçları, reklamlarınızı öncelikle ürününüz veya hizmetinizle ilgilenme olasılığı yüksek olan kullanıcılara göstererek elde edersiniz. Google'ın içeriğe dayalı hedefleme teknolojisi, reklamlarınızı otomatik olarak web üzerindeki alakalı içeriğe hedefler. Böylece, mesajınız doğru kitleyle doğru zamanda eşleştirilir.

Hedefleme teknolojisi nasıl çalışır?

Google'ın içeriğe dayalı hedefleme teknolojisi, web üzerindeki milyonlarca sayfayı tarayarak, her sayfanın temasını belirlemek amacıyla farklı web sayfalarının içeriğini analiz eder. Ardından, reklam gruplarınızdaki anahtar kelimelere ve reklam metnine bakarak, sistemimiz, en alakalı reklamları temaya göre en alakalı sayfalarla eşleştirir. Böylece, reklamlarınız, ürün veya hizmetinizle ilgilenen kullanıcılara gösterilir.
Örneğin, dijital fotoğraf makinesi satıyorsanız, sistemimiz, reklamınızı en son dijital fotoğraf teknolojisinin incelendiği bir makalenin yanına yerleştirebilir. Bu durumda, bu web sayfasını ziyaret eden bir kullanıcının sizden ürün satın almak isteyebileceğini bilirsiniz.

Bu sizin için ne anlama geliyor?


Her kampanya için içerik ağında reklam yayınlamayı seçip seçmediğinizi öğrenmek için kampanya ayarlarınızı kontrol edebilirsiniz. İçerik ağı seçeneğini etkinleştirdiğinizde, mevcut anahtar kelime listelerinizi ve reklam metinlerinizi tarayarak, reklamlarınız otomatik olarak en alakalı web sitelerinde görüntülenir. Tıpkı bir arama kampanyasını optimize ederken olduğu gibi, iyi hedeflenmiş sonuçlar almak için reklam gruplarınızın temasının ayrıntılı olarak belirlendiğinden emin olun.

Reklamlarınızın belirli site veya site bölümlerinde görüntülenmesini istiyorsanız yerleşim hedeflemeyi kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu hedefleme yöntemi, özellikle reklamlarınızın tam olarak nerede görüntülenmesini istediğinizi biliyorsanız ve daha çok markaya dayalı pazarlama hedefleriniz varsa işe yarar.

İçerik ağında hedefleme konusunu burada noktalıyoruz. Gelecek sefer, içerik ağında, reklamcılık yatırımlarınızdan en iyi sonuçları elde etmek için etkili bir şekilde maliyetlerinizi denetleme ve tekliflerinizi yönetme konularını ele alacağız. Yakında tekrar görüşmek üzere!