Bugün, içerik ağında yayınlanan reklamların dönüşümlerini nasıl izleyebileceğinizi ve nasıl reklam performansınızı geliştireceğinizi ele alacağız.

Dönüşüm İzleme - İçerik Ağı Dönüşümlerini İzleme

Dönüşüm İzleme aracı, reklam dönüşümlerinizi takip etmenin en hızlı ve kolay yoludur. Tamamı ile ücretsiz olan Dönüşüm İzleme Aracı sayesinde, reklamlarınıza yapılan her tıklamayı ve bu tıklamanın getirdiği geri dönüşü takip edebilirsiniz. Reklamınıza yapılan bir tıklamanın, ne zaman satın almaya, ne zaman sitenizde bulunan bir formu doldurmaya veya ne zaman e-posta ile soru göndermeye dönüştüğünü izleyebilirsiniz.

Hesabınızda Dönüşüm İzleme aracını bir kez kurduğunuz zaman, hem Google arama ağında yayınlanan reklamlarınızın, hem de içerik ağındaki reklamlarınızın performanslarını ayrı ayrı izleyebilirsiniz. Dönüşüm izleme aracının nasıl kurulduğunu öğrenmek için burayı tıklayınız.

Dönüşüm Optimize Edici - Akıllı Teklif Verme Aracı

Dönüşüm Optimize Edici aracı kârınızı ve reklam dönüşümlerinizi arttırmanıza yarayan harika bir araçtır. Bu aracımız sayesinde maksimum Tıklama Başı Tekliflerinizi (TBM) sürekli izlemek ve düzenli olarak değiştirmek zorunda değilsiniz. Bu araç ile zamandan tasarruf sağlarsınız.

Dönüşüm Optimize Edici aracını kullanmak için tek yapmanız gereken, her bir reklam dönüşümü için ödemek istediğiniz en yüksek tutarı, yani 'Edinme Başına Maliyeti' teklifinizi (EBM) belirlemektir. Teklifinizi belirledikten sonra, reklamlarınız her açık arttırmaya girdiğinde, tıklama başı teklifiniz EBM teklifinizi baz alınarak, otomatik ayarlanır. Reklamlarınız bütçenizden en yüksek dönüşümü alacak şekilde yayınlanır.

Dönüşüm Optimize Edici, reklamınızın geçmişte sizin ve sizinle aynı kategoride bulunanlar firmalar için en yüksek performans göstermiş olan içerik ağı sitelerini belirler ve reklamlarınızın bu sitelerde yayınlanmasını sağlar.

Örneğin, reklamlarınız A sitesinde yüksek bir dönüşüm elde ediyorsa, Dönüşüm Optimize Edici aracı, o sitedeki kullanıcılara daha çok görünmenizi sağlamak için, TBM teklifinizi yükseltir. Bu sayede, reklamlarınız dönüşüm oranı yüksek olan sitelerde daha fazla yayınlanmış olur. Diğer yandan, reklamlarınız B sitesinde çok fazla dönüşüm elde etmiyorsa, reklamlarınızın B sitesinde görünmenizi engellemek için TBM teklifleriniz azaltılır. Böylece, B sitesindeki tıklama maliyetinden tasarruf edersiniz. Sonuç olarak, bütçenizi daha kârlı kullanırsınız.

2009 yılında Google şirket içinde yapılan bir araştırmaya göre, Dönüşüm Optimize Edici aracının ortalama dönüşümleri %21 arttırdığı tespit edilmiştir. Dönüşüm Optimize Edici aracını kullanan AdWords reklamverenlerimizin başarı hikayelerini okumanızı tavsiye ediyoruz. Reklamverenlerimiz Dönüşüm Optimize Edici aracını kullanarak, reklam yatırımlarından yüksek dönüşüm elde etmişlerdir.

Reklam kampanyanızın Dönüşüm Optimize Edici aracını kullanmaya uygun olup olmadığını, burayı tıklayarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca, Dönüşüm Optimize Edici aracımızın AdWords hesabınızda nasıl kurulduğunu öğrenmek için burayı tıklayınız.


Yerleşim Performansı Raporları - Hangi İçerik Ağı Sitesi En İyisi?

Yerleşim Performansı Raporu, reklamlarınızın içerik ağındaki sitelerde nasıl performans gösterdiğini belirlemenin en sağlıklı yoludur. Reklamlarınızın hangi sitelerde iyi performans gösterdiğini öğrenmek istiyorsanız, yerleşim performansı raporlarını kullanmanızı öneririz. Bu rapor, reklamlarınızın hangi alakalı sitelerde ne kadar gösterildiğini, bu sitelerden kaç tıklama aldığını, site bazında (URL düzeyinde) maliyet ve dönüşüm sonuçlarının hepsini tek bir raporda değerlendirmenizi sağlar.

Aynı anda, Yerleşim Performansı raporunu ve Dönüşüm izleme aracını kullanarak, içerik ağında hangi sitelerin size yüksek dönüşüm getirdiğini belirler ve hedeflemeniz gereken siteleri rahatlıkla tespit edebilirsiniz. Yerleşim Performansı raporuna bakarak, reklam kampanyanızı reklamcılık hedeflerinize göre optimize edebilir ve maliyetlerinizi düşürebilirsiniz.

Örneğin, sizin için iyi performans gösteren, dönüşüm oranları yüksek olan sitelerde tekliflerinizi artırabilir ve reklamınızın daha fazla görünmesini sağlayabilirsiniz. Daha düşük performans gösterdiğinize inandığınız sitelerdeyse reklamlarınızın gösterilmesini en aza indirmek için teklifleri azaltabilir veya bu siteleri listenizden çıkartabilirsiniz.

Yerleşim Performansı raporu oluşturmak ile ilgili adımları burayı tıklayarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca, raporunuzu nasıl analiz edeceğinize dair adımları da burayı tıklayınız.


Bir sonraki yazımızda, reklamcılık hedeflerinize uygun nasıl bir içerik kampanyası oluşturacağınızı açıklayacağız.

Yakında görüşmek üzere!