AdWords kampanyalarınızı oluşturduğunuzu, anahtar kelime listelerini seçtiğinizi, reklam gruplarınızı dikkatlice tasarladığınızı ve her reklam grubuna birden çok reklam metni eklediğinizi varsayalım. Performansınızı düzenli olarak izliyorsunuz, ancak aldığınız trafik miktarının, tıklama sayısının ve dönüşüm sayısının yeterli olmadığını ve performansınızı artırmanız gerektiğini görüyorsunuz.

Endişe etmeyin! Reklam verenlerimize, kampanya performansını iyileştirme konusunda her zaman iyi ve pratik ipuçları vermeye hazırız.

AdWords hesabınızı yönetirken üç temel kavramı uygulayarak işe başlayabilirsiniz:

1. Web Sitenizi Optimize Edin

Web sitenizin iyi tasarlandığından ve kullanıcıların ürün bilgilerini kolayca bulabildiğinden, fiyatları ve diğer ayrıntılı bilgilerin rahatlıkla görüldüğünden emin olun.

Satın alma döngünüzü kısa ve etkili tutmaya çalışın. Tipik bir satın alma döngüsünün ana aşamaları genellikle, dikkati yöneltme, ilgi duyma, arzulama ve eyleme geçme şeklinde sıralanabilir. Dolayısıyla, reklamlarınızı markanızın tanınırlığını artırmak veya satış elde etmek amacına bağlı olarak, doğru sayfaya yönlendirdiğinizden emin olun. Örneğin, ürünlerinizin satışını arttırmak istiyorsanız, reklamlarınızı ana sayfanız yerine, direkt olarak ürünlerin olduğu sayfaya yönlendirin. İstenen etkiyi hızlı bir şekilde elde etmek için, reklamlarınızı yönlendirdiğiniz sayfanın doğru olduğundan emin olun.

Google Web Yöneticisini kullanarak web sitenizi ücretsiz optimize edin. AdWords reklamınızı tıklayan kullanıcıların aradıkları ürünü hemen bulmalarına yardımcı olun. Kullanıcının aradığı ürünü bulmak için üç defadan fazla tıklaması gerekiyorsa, hevesinin kırılacağı ve siteyi terk edeceği çok iyi bilinen bir gerçektir. Bu nedenle internet sitenizi ziyaret eden müşterilerin aradıklarını kolayca bulmalarını sağlayın. Eğer internet üzerinden satış yapıyorsanız, satın alma döngünüzü 3 tıklamadan daha fazla olmayacak şekilde yeniden düzenleyiniz ve satın alma döngünüzü kısa tutunuz!

2. Kampanyalarınızı Reklamcılık Hedeflerinize Göre Oluşturun

Her reklam verenin reklamcılık hedefleri ve bütçeleri farklıdır. Eğer belirli ürünlerin satışına öncelik vermeniz gerekiyorsa, sadece bu ürünlerin tanıtıldığı ayrı bir reklam kampanyası oluşturun ki, harcadığınız günlük bütçenizi rahatlıkla kontrol edebilesiniz. Bildiğiniz gibi, ayrı bir reklam kampanyası oluşturduğunuzda, reklam bütçenizi, reklam kampanya dilini, reklamlarınızın yayınlandığı ülkeyi kontrol edebilirsiniz. Örneğin, yurt dışına sadece yazın ihracat yapıyorsunuz ve Almanya pazarına satış yapıyorsunuz. Ürünlerinizi tanıtmak için Almanya hedefli, Almanca bir reklam kampanyası oluşturabilir ve harcamak istediğiniz ayrı bir reklam bütçesi belirleyebilirsiniz. Ayrıca, yaz sezonu bittiğinde reklam kampanyanızı durdurabilir ve gelecek yıl aynı reklam kampanyasını yeniden etkinleştirebilirsiniz. Bu sayede, tek tek anahtar kelime silmenize veya eklemenize gerek kalmaz.

Ayrıca, farklı ülkelerdeki satışları izlemek istiyorsanız veya dönemsel reklam kampanya performanslarını takip etmek istiyorsanız, ayrı ayrı reklam kampanyaları oluşturun. Asla, aynı reklam kampanyasında birden fazla reklamcılık hedefinizi gerçekleştirmeye çalışmayın. Örneğin, 1. kampanya satışları arttırmak için ise, 2. kampanya dönemsel satışları arttırmak için olmalıdır. İki amacı aynı reklam kampanyada karıştırdığınız zaman, AdWords'ten düşük verim alırsınız.

3. Reklam Performansınız Ücretsiz Takip Edin


Web sitenizin ve AdWords kampanyanızın performansını sadece AdWords istatistiklerine bakarak takip mi ediyorsunuz? Google reklam verenlerin reklam performanslarını daha iyi takip etmeleri için ücretsiz araçlar sunmaktadır. Bu araçları kullanarak, İnternet sitenize gelen tıklamaların nereden geldiğini, hangi tıklamaların satışa dönüştüğünü, hangi sayfaların daha fazla satış ve potansiyel satış sağladığını ve potansiyel alıcılarınızın hangi noktada sitenizi terk ettiğini ücretsiz AdWords araçlarını
Dönüşüm İzleme Aracı ve Analytics Aracını kullanarak öğrenebilirsiniz.

Esra Öğücü, Google AdWords Ekibi tarafından yayınlanmıştır.