Google AdWords ücretsiz Dönüşüm İzleme Aracını kullanarak, reklamlarınızın web sitenizdeki satışlar ve potansiyel satışlar açısından ne kadar etkili olduğunu görebilirsiniz. Dönüşüm izleme aracındaki istatistikler ile, anahtar kelime teklif ve reklam bütçe kararlarınızı daha stratejik olarak yapabilirsiniz. Bir dönüşümün, sizin için ne kadar maddi değeri olduğunu tespit ederek, kampanyanızdaki değişiklikleri sadece trafik ve tıklamalar yerine, anahtar kelimelerinizin karlılığına bakarak yapabilirsiniz. Ekonomik durgunluk yaşadığımız bu dönemde, reklam bütçenizden maksimim Yatırım Getirisi (ROI) elde etmek, reklamverenlerimize önerdiğimiz önemli stratejilerden birisidir.

Anahtar kelimelerinizin Yatırım Getirisine (ROI) dayanarak stratejik teklifler vermek için, yeterli miktarda dönüşüm verinizin olması gerekir. Anahtar kelimelerinizin Yatırım Getirisi (ROI) performansını görmek için 1-3 hafta beklemeniz önerilir. Ancak, bunun AdWords'ten aldığınız dönüşüm sayısına bağlı olarak değişebileceğini göz önünde bulundurmanız gerekir. Anahtar kelimelerinizin performansına göre, tekliflerinizi tek tek anahtar kelime düzeyinde düzenleyebilirsiniz. Anahtar kelime tekliflerinizi Yatırım Getirisi (YG) istatistiklerine bakarak düzenlemeden önce, aşağıdaki önerilerimizi okumanızı tavsiye ederiz. Tekliflerinizi düzenlerken, büyük ihtimalle aşağıdaki durumlardan biriyle karşılaşırsınız:

Durum 1: Dönüşüm başına maliyeti ve konumu düşük anahtar kelimeler

Bu durumda, reklamlarınız dönüşüm başına, hem düşük maliyette hem de düşük reklam konumlarında yayınlanmaktadır. Reklamınızın daha fazla gösterilmesi ve potansiyel olarak daha fazla tıklama ve dönüşüm alması için, daha yüksek bir konumda görüntülenmesini sağlamak amacıyla, dönüşüm başına maliyetinizi yani anahtar kelime tekliflerinizi artırabilirsiniz. Bu sayede, reklamlarınızın daha iyi konumlarda daha fazla dönüşüm almalarını sağlayabilirsiniz.

Durum 2: Dönüşüm başına maliyeti düşük ve konumu yüksek anahtar kelimeler

Bu durumda, reklamlarınız dönüşüm başına, düşük maliyetler ile yüksek reklam konumlarında yayınlanmaktadır. Bu durum, reklamverenlerimiz için en elverişli durumdur. Bu durumda olan anahtar kelimeleriniz için tavsiye ettiğimiz en önemli stratejilerden birisi, dönüşüm başı maliyetlerinizi kontrol etmek ve günlük bütçenizi optimize etmektir.

Dönüşüm başına maliyetleriniz, tek bir dönüşüm için harcamak istediğiniz en yüksek tutarın altındaysa ve bu anahtar kelimelerin ortalama reklam konumu 1'e yakınsa, günlük bütçenizin reklam gösterimlerinizi sınırlamadığından emin olmalısınız. Eğer günlük bütçeniz reklamlarınızın yayınlanmasını sınırlıyor ise, pozitif Yatırım Getirisi (ROI) sağlayan değerli düşük maliyetli tıklamaları kaçırıyor olabilirsiniz. Maliyeti düşük, konumu yüksek ve dönüşüm oranı yüksek olan, bu değerli tıklamaları kaçırmamak için günlük reklam bütçenizi arttırmanızı öneririz.

Durum 3: Dönüşüm başına maliyeti yüksek anahtar kelimeler

Bu durumda, reklamlarınız dönüşüm başına yüksek maliyetlere ile yayınlanmaktadır. Reklamverenlerimizin reklam bütçelerinden maksimum geri dönüşü elde edemedikleri bu durumu değiştirmek için reklamverenlerimize anahtar kelimelerini optimize etmelerini ve negatif anahtar kelime kullanmalarını öneririz.

Öncelikle, dönüşüm oranı düşük anahtar kelimeleri tespit edin ve bu tıklamaların çoğuna negatif anahtar kelimeler uygulayarak, bu tıklamaları filtreleyin. Daha sonra, dönüşüm başına maliyeti yüksek anahtar kelimelerin tekliflerini de düşürmenizi öneririz. Bu, potansiyel olarak daha az tıklama ve dönüşüm alan daha düşük bir reklam konumuna yol açsa da, dönüşüm başına maliyetinizi, tek bir dönüşüm için harcamak istediğiniz en yüksek tutarın altında tutmanıza yardımcı olur. Maliyetleriniz yine de harcamak istediğiniz en yüksek tutarın üstündeyse, bu anahtar kelimeleri silebilir ve bütçenizi daha iyi performans gösteren anahtar kelimelere odaklayabilirsiniz.

İnternet trafiğinin ve rakiplerinizin faaliyetlerinin sürekli değiştiğini unutmayın. Lütfen kampanyanızın performansını düzenli aralıklarla yeniden değerlendirin ve değişikliklerinizi buna göre düzenli olarak yapın.